Jakie okna i drzwi wybrać, by podnieść izolacyjność termiczną budynku? Ekspert Aluprof odpowiada

2023-07-28 11:02 Materiał sponsorowany
Jakie okna i drzwi wybrać, by podnieść izolacyjność termiczną budynku? Ekspert Aluprof odpowiada
Autor: Aluprof System okienno-drzwiowy firmy Aluprof

W kontekście Warunków Technicznych dotyczących budynków, szczególnego znaczenia nabiera kwestia podniesienia izolacyjności termicznej obiektów, na którą istotny wpływ ma ślusarka okienna i drzwiowa. Ekspert marki Aluprof podpowiada, jak za pomocą odpowiednich okien i drzwi utrzymać ciepło i tym samym zminimalizować zużycie energii elektrycznej przeznaczonej na cele grzewcze.

Sposób na „ciepłe” okna

Na izolacyjność termiczną budynku, czyli jego zdolność do utrzymywania ciepła, ogromy wpływ mają zastosowane elementy konstrukcyjne, a zwłaszcza okna i drzwi. To właśnie one w dużym stopniu przyczyniają się do strat cieplnych, czyli niekontrolowanej wymiany ciepła pomiędzy wnętrzem a otoczeniem.

Warto podkreślić, że dochodzi do niej nie tylko w sytuacji, gdy ślusarka jest źle zamontowana, ale też wtedy, gdy zastosowane produkty są słabej jakości i cechują się niskimi parametrami technicznymi. Jeśli więc zależy nam na spełnieniu wymagań określonych w Warunkach Technicznych, poprawie komfortu termicznego oraz ograniczeniu rachunków za ogrzewanie, postawmy na wysokiej jakości systemy wykonane z aluminium – materiału, który nie tylko zapewnia doskonałe parametry izolacyjne i tym samym minimalizuje straty ciepła, ale też jest wyjątkowo trwały, lekki i odporny na korozję.

Pamiętajmy również, że na szczelność okien i drzwi istotnie wpływają komponenty wykorzystane do ich produkcji, takie jak uszczelki oraz okucia.  

Jakie okna i drzwi wybrać, by podnieść izolacyjność termiczną budynku? Ekspert Aluprof odpowiada
Autor: Aluprof System okienno-drzwiowy Aluprof MB-79N SI
Zdaniem eksperta

Producenci okien i drzwi coraz częściej sięgają po zaawansowane rozwiązania, takie jak dodatkowe uszczelki czy wkłady izolujące, dzięki którym oferowane przez nich systemy są w stanie spełnić podwyższone wymagania izolacyjności termicznej i tym samym podnieść poziom energooszczędności budynków.

Przykładem może być firma Aluprof, która w swojej ofercie posiada systemy okienno-drzwiowe z izolacją termiczną MB-79N oraz MB-86N. Zostały one opracowane z myślą o spełnieniu nowych wymagań technicznych, a dzięki zastosowaniu kształtowników wyposażonych w przekładki termiczne najwyższej jakości, wartość współczynnika przenikania ciepła Uw dla systemu okien MB-79N i MB-86N spełnia parametr 0,9 W/(m2K), co pozwala na zapewnienie bardzo dobrej izolacyjności cieplnej budynku.

Warto przy tym zaznaczyć, że oferowane przez Aluprof systemy MB-79N i MB-86N dostępne są w różnych wariantach budowy, różniących się poziomem izolacji.

Michał Marcinowski, dyrektor rozwoju systemów budowlanych firmy Aluprof

Doskonała izolacja pomimo smukłej konstrukcji

Na izolacyjność termiczną ślusarki istotny wpływ ma zastosowany w niej pakiet szybowy. Jeśli zależy nam na spełnieniu wyśrubowanych norm określonych przepisami, postawmy na okna z pakietem 3-szybowym.

Każda zastosowana szyba stanowi bowiem kolejną warstwę izolacyjną, a przestrzeń między szybami jest dodatkowo wypełniona gazem szlachetnym podnoszącym izolacyjność okna.

Jakie okna i drzwi wybrać, by podnieść izolacyjność termiczną budynku? Ekspert Aluprof odpowiada
Autor: Aluprof Nowoczesny budynek z wykorzystaniem systemu MB-79N
Zdaniem eksperta

Jeśli chcemy zadbać o izolacyjność termiczną budynku, a jednocześnie nadać bryle lekkości i sprawić, by zyskała na atrakcyjności, postawmy na rozwiązania wyróżniające się smukłą konstrukcją.

Przykładem mogą być systemy okienno-drzwiowe MB-79N oraz MB-86N od Aluprof, w których znajdziemy okna stałe, rozwierane, uchylne, uchylno-rozwierane, uchylno-przesuwne, a także drzwi zewnętrzne jedno- i dwuskrzydłowe oraz rozwiązania witrynowe z drzwiami.

W drzwiach i oknach skonstruowanych na bazie tych produktów istnieje możliwość wykorzystania ukrytych zawiasów i najpopularniejszych okuć obwiedniowych. Można w nich zastosować także najnowocześniejsze rodzaje automatyki i kontroli dostępu. Smukła konstrukcja nie oznacza jednak gorszych parametrów w zakresie izolacyjności – okna i drzwi w systemach Aluprof są jednymi z najlepiej izolowanymi termicznie produktami w rynku. Ponadto występują w wariancie z pakietem 3-szybowym, co dodatkowo przekłada się na utrzymanie komfortu termicznego w budynku.

Oba systemy wyróżniają się też doskonałymi parametrami w zakresie wodoszczelności.

Michał Marcinowski, dyrektor rozwoju systemów budowlanych firmy Aluprof

Partnerzy
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.