10 zabytkowych hoteli i apartamentów na Mazowszu
Mazowsze, ze swoim bogatym dziedzictwem historycznym, pełne jest pięknych zabytkowych hoteli i apartamentów, które przyciągają turystów swoim niepowtarzalnym urokiem i historią. Te wyjątkowe miejsca oferują nie tylko komfortowy pobyt, ale także możliwość podróży przez czas i odkrywania unikalnych detali architektonicznych. Zapraszamy do zapoznania się z galerią zdjęć 10 wyjątkowych zabytkowych hoteli i apartamentów na Mazowszu.
Apartamenty Nowy Gurewicz
Historia Nowego Gurewicza sięga 1906 roku, kiedy to Abram Gurewicz, wraz z synem Szymonem, stworzyli Gurewiczankę - skromną willę, która z biegiem lat rozrastała się, aż w 1921 roku osiągnęła rozmiar widoczny dzisiaj. W międzyczasie zmieniła się jej nazwa na „Pensjonat Abrama Gurewicza”, gdzie gościła inteligencja stolicy: profesorowie, lekarze, dziennikarze i artyści. Finalnie miał on powierzchnię 2,7 tys. m2 i przez wiele lat nosił miano największego drewnianego budynku w Europie.
Hotel Verte Varsaw
Verte to pierwszy hotel z kolekcji Marriot Autograph Collection w Polsce. Jest niekonwencjonalną adaptacją Pałacu Branickich i Szaniawskich znajdującego się w bezpośrednim sąsiedztwie Starówki – w samym sercu Warszawy.
Hotel Verte, pokój Storico Suite
Wnętrza hotelu Verte łączą historię z nowoczesnością, a jednocześnie zachowujące subtelność i elegancję, inspirowane są dziełami Bernarda Bellotto, XVIII-wiecznego portrecisty Warszawy. Dla tych, którzy kochają przeżywać pałacowy klimat w hotelu, jest to miejsce które nie rozczaruje, zarówno pod kątem estetycznym jak i historycznym.
Pałac i Folwark Łochów
Pałac Łochów został odbudowany i odrestaurowany przez firmę deweloperską Arche w latach 2005 - 2008. Pierwotnie do zespołu pałacowo-parkowego Pałac Łochów należały budynki pałacu, kuchni pałacowej, wozowni i oficyny.
Aparthotel Stara Przędzalnia
Po upadku zakładów lniarskich, na terenie 20 000 m kw. dzięki nowemu inwestorowi życie zostało tchnięte w starą fabrykę.
Aparthotel Stara Przędzalnia przed modernizacją
Prace nad rewitalizacją terenu odbywały się w ścisłej współpracy i porozumieniu z nadzorem konserwatorskim.
Aparthotel Stara Przędzalnia - wnętrza
Podczas renowacji spod warstw karton-gipsu odkryto m.in. cegłę, kamienną podłogę, metalowe drzwi z oknami do podglądania produkcji. Fabryczne lampy i okna również nadały się do ponownego wykorzystania. Inwestor odkrywał też historię miasta, fabryki, fabrykantów i robotników.
Pałac i Folwark Łochów
Pałac i Folwark Łochów położony jest zaledwie godzinę jazdy od Warszawy drogą S8, w sercu Nadbużańskiego Parku Krajobrazowego, nad rzeką Liwiec, na terenie o powierzchni 27ha.
Pałac i Folwark Łochów
W miarę rozbudowy został dodany zabytkowy drewniany kościół z I połowy XX w. pod wezwaniem Miłosierdzia Bożego, kamienna grota, drewutnia, wiaty nad rzeką Liwiec. XIX-wieczny zespół Pałacowo-Parkowy posiada 84 pokoje, 7 sal konferencyjnych w salonach historycznych, restaurację, galerię oraz Wyspę Pisarzy i Poetów.
Pałac i Folwark Łochów
XIX-wieczny zespół Pałacowo-Parkowy posiada 84 pokoje, 7 sal konferencyjnych w salonach historycznych, restaurację, galerię oraz Wyspę Pisarzy i Poetów.
Aparthotel Stara Przędzalnia i odrestaurowane budynki
Hotel Moxy zlokalizowany jest w zabytkowej części kompleksu dawnej Fabryki Wódek "Koneser" w Warszawie.
rozwiń
Hotel Verte, renowacja zabytkowej sztukaterii
Proces odnowy sztukaterii w Pałacu Branickich i Szaniawskich odbywała się pod ścisłą kuratelą konserwatorów.
Hotel Verte
Hotel kreuje własny charakter inspirowany historią, kulturą, sztuką i pałacami. Podczas renowacji starego obiektu zadbano o wszystkie detale, zachowując ich wierność w stosunku do pierwotnej formy, w których widać nawiązanie do 30 panoram Warszawy Canaletta.
Moxy Warsaw Praga
Hotel Moxy zlokalizowany jest w zabytkowej części kompleksu dawnej Fabryki Wódek "Koneser" w Warszawie.
Moxy Warsaw Praga w Centrum Praskim Koneser
Pokój hotelowy Moxy Warsaw Praga.
Moxy Warsaw Praga w Centrum Praskim Koneser
Wnętrza hotelu Moxy Warsaw Praga. W ramach inwestycji zachowane zostały zabytkowe elementy i wkomponowane w designerski wystrój hotelu.
Koszary Arche Hotel
Hotel Koszary położony jest w centrum Góry Kalwarii, oddalonej o 35 km od Warszawy. Trzygwiazdkowy hotel powstał w miejscu dawnej siedziby wojskowego garnizonu, wcześniej zajmowanego przez ojców dominikanów.
Koszary Arche Hotel
Dawna siedziba garnizonu jest zabytkiem z 1863 r. i musiała być odrestaurowana zgodnie z wytycznymi konserwatora zabytków.
Koszary Arche Hotel
Koszary łączą historię z teraźniejszością, dają możliwość poczucia ducha zamierzchłych czasów w nowoczesnych wnętrzach.
Archiwalne zdjęcie Hotelu Warszawa
Niegdyś słynny Prudential, dziś Hotel Warszawa. Budynek Prudential został zaprojektowany przez Marcina Weinfelda i oddany do użytku w 1934 roku. W momencie powstania był najwyższym budynkiem w Polsce i drugim najwyższym w Europie.
Hotel Warszawa
Wieloletnia przebudowa hotelu przywróciła mu jego świetność sprzed lat. Sam budynek ponownie stał się dominującym w przestrzeni i reprezentacyjnym obiektem pełnym klasy.
Hotel Warszawa
Mieszczący się w legendarnym budynku Hotel Warszawa posiada 142 indywidualnie zaprojektowane pokoje i apartamenty, w tym znajdujący się na ostatnim piętrze apartament prezydencki, który posiada wejście na dach hotelu, gdzie znajduje się wyjątkowy taras z widokiem na panoramę Warszawy.
Hotel Warszawa
Wnętrza wykończone zostały szlachetnymi materiałami, w których dominującą rolę odgrywa kamień, stal, miedź oraz szkło. Nowoczesność przeplata się tutaj z klasyką i powrotami do przeszłości. Zgodnie ze współczesnym nurtem rewitalizacyjnym projektanci uszanowali nawarstwienia historyczne, które przez lata budowały niepowtarzalny charakter tego miejsca.
Hotel Warszawa
Wnętrza Hotelu Warszawa
Restauracja Nowy Gurewicz
Drewno z wnętrz pensjonatu, które udało się odzyskać, można dziś zobaczyć w kawiarni - piękne, szerokie deski, łączone w systemie sumikowo-łątkowym, przypominają o historii tego budynku.
Apartamenty Nowy Gurewicz
Budynki wzniesione zostały w unikatowym stylu świdermajer, który charakteryzują drewniane werandy bogato zdobione koronkowymi dekoracjami.
Apartamenty Nowy Gurewicz
W całości oryginalne są dwie werandy oraz cała zachodnia elewacja. Przywrócona została wieżyczka w skrzydle północnym (zniszczona podczas II wojny światowej) oraz taras do kąpieli słonecznych. Ponieważ budynek miał status zabytku, nie nic w jego zewnętrznym kształcie nie zostało zmienione: każda deska, każdy ornament - wszystko ma ten sam kształt i rozmiar.
Manor House SPA Chlewiska
Pałac Odrowążów przetrwał kolejne burzliwe dzieje Polski i dziś jest częścią kompleksu pałacowo-parkowego i wypoczynkowo-rekreacyjnego Manor House SPA Chlewiska. Usytuowany jest na ponad 6-metrowym wzgórzu, dzięki czemu już z oddali widać jego reprezentacyjną bryłę.
Manor House SPA Chlewiska
Podczas wizyty w kompleksie Manor House SPA z bliska można przyjrzeć się historycznym budynkom. Niepowtarzalnym urokiem urzekają: XV-wieczny Pałac Odrowążów wraz z dziedzińcem i ogrodem tarasowym, XIX-wieczna Stajnia Platera z apartamentami, oraz XVII-wieczna przypałacowa wieżyczka, w której mieszczą się: Kaplica Bożej Rodzicielki i Kaplica Świętego Jacka Odrowąża.
Manor House SPA Chlewiska
Stajnia Platera, zbudowana z piaskowca szydłowieckiego jest drugą zabytkową budowlą wchodząca w skład posiadłości Manor House. Wybudowana w 1886 roku, została wpisana w rejestr zabytków w 2010 r.
Konstrukcja 100-metrowego obiektu podparta jest na żeliwnych dźwigarach wyprodukowanych w tutejszej zabytkowej hucie, która byłą własnością Platera. Całość utrzymana w stylu XVIII-w. angielskich stajni odznacza się wysokimi walorami architektonicznymi i estetycznymi.
Manor House SPA Chlewiska
10-hektarowy park z 300-letnim starodrzewem i malowniczymi, przypałacowymi stawami sprzyja romantycznym spacerom, bliskim spotkaniom z naturą, wypoczynkowi na wygodnych leżakach i w cieniu pawilonów ogrodowych czy w hamakach.
Hotel Indigo
Kamienica, w której znajduje się Hotel Indigo Warsaw, to budynek wzniesiony w 1903 roku przez ówczesnego właściciela hrabiego Ksawery Branickiego.
Za rewitalizację kamienicy z początku XX wieku odpowiadał Bogdan Kulczyński z pracowni Kulczyński Architekt. W 2014 roku nabył ją nowy inwestor, który postanowił stworzyć w tym miejscu elegancki, butikowy hotel. Trzy lata później Hotel Indigo otworzył swoje drzwi dla gości.
Hotel Indigo Warsaw
W projekcie rewitalizacji zostały zachowane detale elewacji, wszystkie ściany, stropy i klatki schodowe.
Hotel Indigo Warsaw
Aby zaznaczyć fakt, że dach jest elementem nowym, odbudowanym, został uzupełniony o szklane lukarny, które nie tylko stanowią jedyny nowoczesny akcent frontu budynku, ale też doskonale doświetlają pokoje hotelowe. Na tyłach kamienicy, została dobudowana oficyna o zupełnie innym, nowoczesnym charakterze z przeszkloną elewacją.
Pałac Żelechów SPA & Wellness
Rodowód Pałacu Żelechów sięga XVIII wieku. W 1762 r. rozpoczęto budowę pałacu. Właścicielem był wtedy książę Jerzy Ignacy Lubomirski, chorąży wielki koronny. Pałac reprezentuje styl klasycystyczny. Jest murowany z cegły, tynkowany i parterowy, wzniesiony na planie wydłużonego prostokąta, zwrócony frontem na zachód. Posiada piętrową część środkową poprzedzoną od frontu czterokolumnowym toskańskim portykiem z tarasem, a od tyłu wysuniętą ryzalitem o silnie zaokrąglonych narożach. Przed portykiem znajdują się schody, po bokach podjazdy. Dach jest czterospadowy, nad pięterkiem dwuspadowy. W pałacu zachowała się klasycystyczna dekoracja sztukatorska - sufit zdobi fryz z motywami sfinksów i waz, zaś drzwi i okna ozdabiają stiukowe fryzy o motywach roślinnych oraz profilowane i ornamentowane gzymsy. Otwory okienne posiadają rytmiczny układ.
Pałac Żelechów SPA & Wellness
Park pałacowy został założony w drugiej połowie XVIII w. i zajmuje powierzchnię ponad 8 hektarów. Kompozycja parku nawiązuje do stylu angielskiego. Od bramy wjazdowej w kierunku głównego wejścia pałacu prowadzi szeroka aleja obsadzona lipami, przechodząca przed budynkiem w kolisty gazon.
Pałac Żelechów SPA & Wellness
W oryginalnych pałacowych lochach usytuowano kompleksowo wyposażony browar.