Koniec z marnowaniem wody pitnej w toaletach publicznych!

2024-07-23 12:28 Materiał sponsorowany
DELABIE. Koniec z marnowaniem wody pitnej w toaletach publicznych!
Autor: DELABIE Przestrzeń sanitarna w centrum handlowym kompleksowo wyposażona w armaturę i urządzenia sanitarne od DELABIE, w tym spłukiwanie bezzbiornikowe

Zwykła nieszczelność spłuczek zbiornikowych WC w toaletach publicznych może prowadzić do strat liczonych w setkach litrów wody, a niezwykle istotne jest to, że mówimy tu o wodzie pitnej! Świadomość tego problemu powoli wzrasta, jednak nadal większość instalatorów i projektantów wybiera zbiorniki. Tymczasem spłukiwanie bezzbiornikowe WC od DELABIE pomaga chronić ten coraz bardziej deficytowy zasób i jednocześnie dba o budżet obiektów komercyjnych. Karolina Kozłowska, manager ds. marketingu i komunikacji w DELABIE Polska, wyjaśnia w jaki sposób.

Spis treści

  1. Wyzwanie ekologiczne i finansowe
  2. Ochrona przed rozwojem bakterii
DELABIE. Koniec z marnowaniem wody pitnej w toaletach publicznych!
Autor: DELABIE Z lewej bezzbiornikowy system spłukiwania od DELABIE, z prawej tradycyjny system zbiornikowy

Wyzwanie ekologiczne i finansowe

Wielkość odnawialnych zasobów wody słodkiej przypadająca na jednego mieszkańca Polski wynosi niecałe 1600 m3, co wskazuje na zagrożenie kraju tzw. stresem wodnym. ONZ podaje, że granicą, poniżej której kraj uznaje się za zagrożony niedoborem wody, jest 1700 m3 na mieszkańca.[1]  Tymczasem wg wyliczeń Francuskiego Ministerstwa Ekologii przeciek jednego WC w toalecie publicznej może osiągnąć 0,6 m³ (600 l!) w ciągu jednego dnia. Biuro projektowe DELABIE przygotowało własną estymację. "Jeśli przyjmiemy, że wyciek wynosi 0,004 litra na sekundę, czyli pojemność naparstka, to otrzymujemy 400 litrów dziennie" – dodaje Product Manager DELABIE, Guillaume del Signore. Oznacza to dodatkowe wydatki, które mogą sięgnąć nawet 2600 PLN rocznie na jedno WC (średnia cena m³ zimnej wody: 12 PLN). Wiedząc, że około 1/3 zbiorników w toaletach publicznych przecieka, stawka jest wysoka.

Spłukiwanie bezpośrednie od DELABIE umożliwia jednak powrót do "normalnego" zużycia, które można oszacować na 36 litrów dziennie na osobę. „W jednym z francuskich domów opieki, gdzie WC zbiornikowe zastąpione zostało spłukiwaniem bezpośrednim, zużycie wody spadło 7-krotnie!” – deklaruje Guillaume Del Signore.

DELABIE. Koniec z marnowaniem wody pitnej w toaletach publicznych!
Autor: DELABIE Czarne WC i akcesoria oraz czarny system spłukiwania TEMPOFLUX 3 z kolekcji Black Spirit od DELABIE

Ochrona przed rozwojem bakterii

Wśród innych zalet spłukiwania bezpośredniego wymienić można większą wydajność dzięki sile ciśnienia z instalacji, brak konieczności oczekiwania na napełnienie się zbiornika, co jest istotne w obiektach publicznych, gdzie liczba i częstotliwość użyć może być bardzo wysoka, czy też fizyczna oszczędność miejsca. Zawór do spłukiwania bezpośredniego TEMPOFLUX 3 DELABIE wyposażony jest w opatentowaną skrzynkę podtynkową dającą wiele możliwości instalacji, a system antyblokady umożliwia kontrolę objętości spłukiwania, niezależnie od czasu przytrzymania wciśniętego przycisku. Systemy te są również bardziej wytrzymałe, a konserwacja jest ułatwiona dzięki bezpośredniemu dostępowi do mechanizmu.

Ale spłukiwanie bezpośrednie ma także inną bardzo ważną zaletę: eliminując zbiornik, eliminujemy stagnację wody, co z kolei zapobiega rozwojowi bakterii oraz odkładaniu się zanieczyszczeń. "W toaletach ze zbiornikami woda stojąca przez długi czas pozostaje w temperaturze pokojowej, co sprzyja rozwojowi bakterii" - dodaje Guillaume Del Signore. Bakterie te mogą nie tylko skolonizować instalację za sprawą biofilmu, ale także zanieczyścić całe otoczenie, ponieważ podczas spłukiwania woda może być rozpylana nawet do 1,5 metra wokół toalety.

Dowiedz się więcej na temat oszczędności, które może Ci zapewnić spłukiwanie bezzbiornikowe, oglądając webinar DELABIE.

Przypis

1. Raport Głównego Urzędu Statystycznego „Polska na drodze zrównoważonego rozwoju”, stan na 30.09.2021

Partnerzy

DELABIE

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.