Chełm będzie miał nowy dworzec. Modernistyczny budynek nawiąże do historii miasta

2024-07-03 14:25
Nowy dworzec w Chełmie
Autor: Materiały prasowe/PKP

W Chełmie powstanie nowy dworzec. Stary obiekt z 1961 r. nie tyle przejdzie metamorfozę, co właściwie zostanie wybudowany na nowo. Poza częścią piwnic nie pozostanie po nim prawie nic! Jego następca ma być ekologiczny, przestrzenny i nowoczesny! Umowa na wykonanie prac budowlanych właśnie została podpisana.

Spis treści

  1. Modernistyczny dworzec w Chełmie
  2. Ukłon w stronę tradycji z widokiem na nowoczesność
  3. Nowy dworzec w Chełmie: bezpieczny i z udogodnieniami 

Modernistyczny dworzec w Chełmie

Nowy budynek będzie mieć geometryczny kształt z wyróżniającą się wieżą zegarową o wysokości prawie 15 m. Tam, gdzie obecnie jest wschodnie skrzydło budynku, znajdzie się wiata, której cechą charakterystyczną będzie górne przeszklenie. To pod nią będą mogli odpocząć pasażerowie oczekujący na podróż. Poza zwykłymi ławkami znajdą się tam restauracje i kawiarnie z letniki ogródkami. 

Ukłon w stronę tradycji z widokiem na nowoczesność

Fasada budynku zostanie wykonana z białej cegły licowej. Jej kolor będzie nawiązywać do przemysłowego dziedzictwa miasta związanego z wydobyciem i przetwórstwem kredy w latach 20. XX wieku. Cegły zostaną ułożone w różne geometryczne wzory.

Duże przeszklone witryny na parterze będą doświetlać przestrzeń obsługi pasażerów oraz biura na pierwszym piętrze. Na wschodnich i zachodnich ścianach budynku pojawią się pnącza, stanowiące ekologiczny akcent w nowoczesnej architekturze. Ich soczysta zieleń będzie kontrastować z elewacją. 

Tak wygląda obecnie dworzec w Chełmie:

W centrum obsługi pasażerów znajdzie się dwukondygnacyjny 250-m hol. Otoczą go przeszklone witryny, a naturalne światło będzie spływać do jego wnętrz przez świetlik dachowy. Posadzkę pokryją płyty granitowe, a ściany beton architektoniczny. 

Jedną ze ścian ozdobi ciekawa dekoracja — plan miasta w kształcie orła. Dlaczego właśnie orła? To kolejne odwołanie do historii. Kiedy w międzywojniu miasto powiększyło się o Osiedle “Dyrekcja”, to przypominało swoim rozkładem właśnie orła, co z kolei bezpośrednio nawiązywało do niedawno odzyskanej niepodległości. 

Nowoczesny hol zostanie wyposażony w elektroniczne tablice informujące o rozkładzie pociągów. Znajdą się tam też tradycyjne gabloty z rozkładami, kasy biletowe, ławki, toalety, poczekalnie oraz nieduży pasaż handlowy. 

Jak już wspomniano, hol będzie się składał z dwóch pięter. Wyższe przeznaczone będzie na biura spółek kolejowych i Straży Ochrony Kolei. 

Nowy dworzec w Chełmie: bezpieczny i z udogodnieniami 

Ponieważ dworzec zostanie wybudowany praktycznie od nowa, przewidziane są duże udogodnienia dla osób z niepełnosprawnościami. Oprócz ścieżek usprawniających poruszanie się niewidomym na dworcu pojawią się tablice z mapą dotykową, która pomoże zorientowanie się z rozkładzie obiektu. 

Dworzec ma być bezpieczny i komfortowy. Zimą ciepły, latem chłodny — dzięki wentylacji i klimatyzacji. Baczne oko na podróżnych będzie miał monitoring. Aby wszystko było jak najbardziej ekonomiczne i ekologiczne wyposażony zostanie w pompy ciepła, a oświetlenie będzie energooszczędne. O optymalizację zużycia zarówno prądu, jak i wody zadba Building Management System.

Poza samym dworcem zmieni się też jego otoczenie. Powstaną parkingi, także parking typu Kiss & Ride, zostaną ustawione stojaki rowerowe i pomyślano także o miejscu, gdzie można odpocząć. Całość upiększy zieleń. 

Koszt budowy dworca to niespełna 26 mln zł brutto. Inwestor, którym są Polskie Koleje Państwowe S.A., stara się refinansowanie kosztów z Programu Operacyjnego Polska Wschodnia.

źródło: investmap.pl

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.