Grupa EKOINBUD zbudowała w 2024 r. aż 10 wielkogabarytowych obiektów modułowych z drewna
Drewniane budownictwo modułowe to w Polsce wciąż nowinka. Z roku na rok realizowanych jest jednak coraz więcej tego typu inwestycji. Jak informuje Grupa EKOINBUD, rok 2024 zakończył się dla niej z 10 wielkogabarytowymi inwestycjami na koncie, zlokalizowanymi w całym kraju.
Spis treści
- Drewniane budownictwo modułowe. Grupa EKOINBUD podsumowuje 2024 rok
- Zalety prefabrykowanych modułów drewnianych
Drewniane budownictwo modułowe. Grupa EKOINBUD podsumowuje 2024 rok
10 wielkogabarytowych obiektów modułowych z drewna, o powierzchni użytkowej od poniżej 500 do 1000 m²: takim wynikiem Grupa EKOINBUD zakończyła rok 2024. Były to najczęściej obiekty użyteczności publicznej (w tym biblioteki) oraz placówki oświatowe. Nie znalazły się w tym gronie co prawda żadne nowe polskie szkoły, ale nie zabrakło placówek żłobkowo-przedszkolnych.
– Preferencje i oczekiwania inwestorów, zarówno samorządowych, jak i prywatnych, w ostatnich latach uległy istotnym zmianom – mówi Tomasz Balcerowski, prezes zarządu Grupy EKOINBUD. – Zmieniająca się rzeczywistość sprawiła, że wieloletni i przez to uciążliwy proces budowy często zniechęca wielu z nich. Współcześni inwestorzy spodziewają się precyzyjnej wyceny i przedstawienia dokładnych wizualizacji już we wstępnej fazie rozmów. Jeżeli dodamy do tego takie aspekty jak szybkość realizacji, innowacyjność, ekologię i energooszczędność, otrzymamy rozwiązanie, które skutecznie odpowiada na aktualne potrzeby rynku i jednocześnie jest źródłem konkurencyjnej przewagi w stosunku do budownictwa tradycyjnego.
Na rok 2025 EKOINBUD ma już zakontraktowanych 20 kolejnych ekologicznych inwestycji z drewna. Warto dodać, że będą to obiekty o większej powierzchni użytkowej, niż te stawiane w 2024 r. Prawdziwego boomu na tego typu inwestycje Grupa spodziewa się jednak dopiero w drugiej połowie 2027 r., w związku z wchodzącymi w życie od 2028 r. przepisami unijnymi o zeroemisyjności.
Zalety prefabrykowanych modułów drewnianych
Technologia oparta na prefabrykowanych modułach drewnianych, którą z powodzeniem stosuje od lat EKOINBUD, przede wszystkim znacząco skraca czas budowy. Budynek montowany jest na placu budowy z gotowych elementów jak z klocków (przykładem może być ekologiczny żłobek w Karczewie).
Na tym jednak nie koniec, gdyż drewniane budynki z prefabrykatów cechują się także wysoką ognioodpornością oraz znakomitymi parametrami termicznymi. Zapewniają również dużą wytrzymałość i sztywność konstrukcji. W połączeniu z energooszczędnymi rozwiązaniami takimi jak wentylacja z odzyskiem ciepła pozwala to budować budynki ekologiczne i tańsze w użytkowaniu.
- Przejdź do galerii: Szkoła modułowa w Kobyłce. Wnętrza i widok z drona