Hotel Barceló Warszawa Powiśle - jak wygląda nowy hotel w Elektrowni Powiśle? ZDJĘCIA

2023-11-07 6:34

Hotel Barceló Warsaw Powiśle to nowo otwarty hotel znanej hiszpańskiej sieci Barceló. Oferuje 151 pokoi, ale też jeden z najpiękniejszych widoków na wschodnią panoramę Warszawy prosto z zewnętrznego tarasu na dachu. Barceló Warsaw Powiśle to jednak przede wszystkim unikatowe wnętrza, w których poszczególne elementy nawiązują do kompleksu Elektrowni Powiśle, którego hotel jest częścią. Byliśmy na oficjalnym oprowadzaniu po hotelu. Zobacz, jak wyglądają wnętrza Hotelu Barceló Warsaw Powiśle!

Spis treści

  1. Hotel Barceló Warsaw Powiśle – nowy hotel w Elektrowni Powiśle
  2. B-Heaven - bar na dachu hotelu Barceló Warsaw Powiśle z przepiękną panoramą Warszawy!
  3. Projekt spod kreski APA Wojciechowski Architekci
  4. Barceló Warsaw Powiśle, czyli jak połączyć nowoczesność z historią miejsca
  5. Historia miejskiej elektrowni we wnętrzach luksusowego hotelu
  6. Pierwszy hotel hiszpańskiej sieci Barceló w Polsce

Hotel Barceló Warsaw Powiśle – nowy hotel w Elektrowni Powiśle

Tuż przed wakacjami, w czerwcu 2023 r. Barceló Hotel Group ogłosiła otwarcie Barceló Warsaw Powiśle, nowego 4-gwiazdkowego awangardowego hotelu z 151 pokojami i apartamentami, zlokalizowanego w centrum Warszawy. Hotel mieści się na terenie Elektrowni Powiśle, która przez prawie 100 lat dostarczała miastu energię, a obecnie została przekształcona w doceniony już nie tylko przprojekt o charakterze „mixed use” z ponad 70 restauracjami i sklepami. Hotel łącząc charakter elektrowni z efektownym wzornictwem przemysłowym stanowi cenne uzupełnienie w tej nowej, rozwijającej się kulturalnie dzielnicy Warszawy.

Hotel Barceló Warsaw Powiśle znajduje się na nadbrzeżu Wisły, nieopodal głównych muzeów w Warszawie i w bezpośrednim sąsiedztwie Centrum Nauki Kopernik.

Oprócz pokoi hotelowych Barceló Warsaw Powiśle oferuje również 6 nowoczesnych sal konferencyjnych, restaurację Etiuda z biznesowym menu lunchowym i daniami a la carte, a także bar B-Heaven z sezonowym basenem na dachu i tarasem, z którego widok rozpościera się na panoramę wschodniej części Warszawy.

B-Heaven - bar na dachu hotelu Barceló Warsaw Powiśle z przepiękną panoramą Warszawy!

Projekt spod kreski APA Wojciechowski Architekci

– Budynek hotelu Barceló w naturalny sposób zamyka najbardziej wyeksponowany od strony Wisły fragment kompleksu Elektrowni Powiśle. Narożny „zamek w architekturze” został osiągnięty poprzez starannie przemyślaną kompozycję brył i materiałów. Zarówno kolory, proporcje, jak i detale są w budynku hotelu spójne z projektem Elektrowni Powiśle – cały obiekt stanowi konsekwentną i jednorodną kompozycję funkcjonalno-przestrzenną. Istotne elementy architektury hotelu to przeszklony łącznik, dzięki któremu wyeksponowano historyczną ścianę sąsiedniego budynku D3, basen na dachu, a także tzw. „gwizdek” na parterze, umożliwiający swobodne przejście dziedzińcem Elektrowni Powiśle – podkreślił Michał Sadowski, wiceprezes, współwłaściciel i architekt-partner w APA Wojciechowski Architekci.

Dowiedz się więcej, jak zmieniała się Elektrownia Powiśle, która kiedyś zasilała Pałac Kultury, a dziś przyciąga sklepami i restauracjami.

Hotel Barcelo Elektrownia Powiśle - nowy hotel w Elektrowni Powiśle. ZDJĘCIA
Autor: Szymon Starnawski/Grupa Murator Hotel Barceló Warsaw Powiśle jest częścią warszawskiego kompleksu Elektrownia Powiśle

Barceló Warsaw Powiśle, czyli jak połączyć nowoczesność z historią miejsca

Wnętrze hotelu zostało zaprojektowane spójnie z koncepcją całego kompleksu dawnej elektrowni miejskiej. Jak podkreśla Marta Wierusz, architektka prowadząca zespół wnętrz APA Wojciechowski Architekci, wnętrza hotelu Barceló Warsaw Powiśle to połączenie industrialnego stylu charakterystycznego dla kompleksu obiektów Elektrowni Powiśle z elementami nawiązującymi do czasów początku XX wieku w Warszawie oraz atmosfery hoteli hiszpańskiej marki. Z jednej strony pojawiają się surowe materiały, takie jak cegła rozbiórkowa, metalowe siatki, czarna blacha walcowana i blacha ryflowana, perforowana oraz rdzawa, beton czy szkło ryflowane. Z drugiej – zarówno w pokojach, jak i częściach wspólnych znajdziemy elementy, które nieco zmiękczają industrialne wykończenie, dodając wnętrzom elegancji. Na szczególną uwagę zasługują zabudowy z dębu oraz komfortowe meble w tkaninach i skórach wysokiej jakości.

– Założeniem projektowym dla lobby wejściowego, recepcji i strefy wypoczynkowej z przylegającą biblioteką było nie tylko otwarte i ciepłe przyjęcie gości hotelowych, ale także harmonijne współgranie z otoczeniem hotelu, podkreślające widoki na historyczną oraz nową tkankę urbanistyczną Powiśla – dodaje architektka.  

Na uwagę zasługuje również wystrój pokoi hotelowych – nawiązuje on do stylistyki części wspólnych hotelu. Charakterystycznym elementem są duże industrialne okna. Parapet umiejscowiony nieco powyżej podłogi pozwala na podziwianie zewnętrznych widoków z niemal każdego miejsca w pokoju.

Bardzo nam zależało, aby każdy element wystroju został potraktowany przez architektów z szacunkiem dla jego historycznej wartości. Udało nam się tchnąć drugie życie w stare zawory, izolatory czy rury, które zostały przekształcone przez architektów z White Star Real Estate w efektowne oświetlenie. Hotelowa część inwestycji dopełnia naszą koncepcję stworzenia miejsca, w którym historia spotyka się z nowoczesnością i służy nie tylko lokalnej społeczności, ale też turystom.

– Dariusz Domański, Managing Partner, Poland w White Star Real Estate

Hotel Barcelo Elektrownia Powiśle - nowy hotel w Elektrowni Powiśle. ZDJĘCIA
Autor: Szymon Starnawski/Grupa Murator Wnętrza hotelu łączą surowość industrialnych elementów z ciepłem i elegancją m.in. drewnianych mebli i okładzin

Historia miejskiej elektrowni we wnętrzach luksusowego hotelu

W archiwum Elektrowni Powiśle znaleziono dzienniki codzienne pracowników elektrowni miejskiej z każdego dnia działalności od 1953 roku. Zostały one wyeksponowane w gablotach na poziomie +1, dzięki czemu można obserwować ciekawą zmianę charakteru pisma, począwszy od eleganckiego stylu lat 50. i 60. aż po niewyraźne notatki z lat późniejszych. Ręcznie pisane dzienniki to niejedyne dziedzictwo kulturowe dawnej elektrociepłowni w hotelu Barceló.

Na uwagę zasługują oprawy oświetlenia, które zostały wykonane z perforowanej obudowy transformatorów i dziś tworzą oryginalny wzór na ścianach baru w lobby. Drewniane półki w bibliotece na parterze zawierają wiele przedmiotów z kolekcji historycznych artefaktów Elektrowni Powiśle, w tym kilka mierników Brown Boveri. Były to rzadkie „szwajcarskie zegarki” świata elektryczności, sięgające początków produkcji elektrycznej.

W strefie konferencyjnej na poziomie +1 znajduje się rzadki rysunek przedstawiający etapy produkcji energii elektrycznej w elektrowni, począwszy od windy węglowej, przez budynek kotłów (D1), aż po turbinę i generatory w budynku maszyn. Hotel wypełniają historyczne fotografie, z których większość pochodzi z lat 20. i 30. XX wieku. Wzrok przyciągają m.in. zdjęcia warszawskich mostów z lat 30., znajdujące się w strefie konferencyjnej na poziomie +1.

Hotel Barcelo Elektrownia Powiśle - nowy hotel w Elektrowni Powiśle. ZDJĘCIA
Autor: Szymon Starnawski/Grupa Murator W dębowych, podświetlonych regałach i przeszklonych gablotach wyeksponowano kolekcję historycznych artefaktów dawnej elektrowni miejskiej

Pierwszy hotel hiszpańskiej sieci Barceló w Polsce

Otwarcie hotelu Barceló Warsaw Powiśle sfinalizowało proces zagospodarowania wszystkich budynków w kompleksie Elektrowni Powiśle, zarządzanym przez Tristan Capital Partners i White Star Real Estate. Inwestycja ta wzmacnia również międzynarodową ekspansję Barcelo Hotel Group w Europie Centralno-Wschodniej.

Barceló Hotel Group – będąca częścią Barceló Group -  jest drugą co do wielkości siecią hotelową w Hiszpanii i należy do 30 największych na świecie pod względem ilości pokoi. Grupa posiada ponad 280 4- i 5-gwiazdkowych hoteli miejskich i kurortowych, łącznie ponad 62 000 pokoi w 25 krajach i sprzedawanych pod markami: Royal Hideaway Luxury Hotels & Resorts, Barceló Hotels & Resorts, Occidental Hotels & Resorts and Allegro Hotels. Barceló Hotel Group jest również częścią grupy the Crestline Hotels & Resorts, niezależnej firmy hotelarskiej posiadającej 130 obiektów.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.