Jeden z najlepszych hoteli świata jest w Warszawie. Jest naprawdę wyjątkowy - sprawdzamy, czym się wyróżnia!

2023-09-03 8:00

Mamaison La Regina to jeden z zaledwie pięciu polskich hoteli, które znalazły się w rankingu najlepszych obiektów globu przewodnika La Liste. Hotel łączy w sobie ciekawą historię z nowoczesnym, ale dyskretnym luksusem. Zaglądamy do jego wnętrz, żeby przekonać się, dzięki czemu zdobył światowe uznanie.

Spis treści

  1. Mamaison La Regina - gdzie się znajduje?
  2. Kiedy powstał i jaką ma historię Mamaison Le Regina Warsaw?
  3. Butikowy hotel w dawnym pałacu
  4. Przyjemności dla wszystkich zmysłów
  5. Stworzony też na potrzeby pracy
  6. Od polskiej do światowej czołówki, są więc powody do dumy!
  7. Ranking najlepszych hoteli La Liste

Mamaison La Regina - gdzie się znajduje?

Mamaison La Regina mieści się na skraju malowniczego Nowego Miasta. Blisko stąd na staromiejski rynek i plac Zamkowy, a jeszcze bliżej do bijącego rekordy popularności Parku Fontann oraz na Bulwary Wiślane. Mimo to La Regina zapewnia ciszę i kameralną atmosferę relaksu wśród zabytków, z których najcenniejszym jest gotycki kościół Nawiedzenia Najświętszej Marii Panny. 

Kiedy powstał i jaką ma historię Mamaison Le Regina Warsaw?

Ten elegancki hotel powstał w 2004 r., kontynuuje jednak kilkusetletnie tradycje gościnności dawnej wielkopańskiej rezydencji. Wiele mówi o tym okazała bryła historycznego pałacu, może skromna w dekoracji, ale znacznie szersza od fasad sąsiednich kamienic. Wyróżnia ją także długi arkadowy podcień, który wysuwa się nieco w stronę jezdni ulicy Kościelnej. Warto tu wstąpić.

Mamaison Le Regina Warsaw na liście najlepszych hoteli świata
Autor: Mamaison Le Regina Warsaw Mamaison La Regina mieści się na skraju malowniczego Nowego Miasta. Blisko stąd na staromiejski rynek i plac Zamkowy, a jeszcze bliżej do bijącego rekordy popularności Parku Fontann oraz na Bulwary Wiślane
Mamaison Le Regina Warsaw na liście najlepszych hoteli świata
Autor: Mamaison Le Regina Warsaw Ten elegancki hotel powstał w 2004 r., kontynuuje jednak kilkusetletnie tradycje gościnności dawnej wielkopańskiej rezydencji

Od rezydencji do miejsca balów

Zabytkowy gmach ma ciekawą historię. Pod dzisiejszym adresem Kościelna 12 w początkach XVIII w. stanął pałac związany z postaciami Pawła Mostowskiego oraz Kazimierza Mokrowskiego. Kto go wzniósł, a kto tu zamieszkał? Co do tego w starych dokumentach można znaleźć sprzeczne doniesienia. Jest natomiast pewne, że krótko później rezydencja służyła balom i innych znakomitym wydarzeniom towarzyskim, aranżowanym przez królewskiego kucharza nazwiskiem Zettner. Szybko jednak nadeszły kolejne zmiany.

Zabytek, który często się zmieniał

Jeszcze w latach 60. XVIII wieku posiadłość została zakupiona przez rodzinę Przeździeckich. W tym czasie zapadła decyzja o połączeniu dwóch niewielkich podwórców w okazały dziedziniec – ten, który można podziwiać tu i dziś. Co ciekawe, u progu XIX stulecia kolejni właściciele zdecydowali się go zabudować (pracami kierował słynny drezdeński architekt Fryderyk Albert Lessel), ale w latach 30. XX wieku odtworzono go. W tej formie przetrwał jednak tylko kilkanaście lat – do momentu zaciekłych walk, jakie toczyły się na Starówce w trakcie Powstania Warszawskiego.

Butikowy hotel w dawnym pałacu

Odbudowany ze zniszczeń pałac, któremu przywrócono formy z XVIII wieku, krótko po wojnie zyskał kolejnych dostojnych mieszkańców – stał się siedzibą ambasady amerykańskiej. Gdy ta przeniosła się w Aleje Ujazdowskie, służył ważnym, ale mniej spektakularnym celom publicznym. Obecnie natomiast – otwarty w 2004 r. po gruntownym remoncie – oferuje gościnę miłośnikom stylowych wnętrz oraz doskonałej kuchni.

Z myślą o odpoczynku

Mamaison La Regina to hotel butikowy – kameralny, szykowny, a zarazem pełen przytulności i ciepła. Na trzech piętrach znajduje się tu 58 indywidualnie zaprojektowanych pokoi oraz 2 apartamenty. Każdy z nich otrzymał dyskretnie stylizowaną szatę, nowocześnie nawiązującą do atmosfery miejskich pałaców. Stąd m.in. freski z motywami roślinnymi, tkaniny zaprojektowane specjalnie w to miejsce, drewniane meble delikatnie nawiązujące do art déco czy okładziny z kamieni naturalnych – a wszystko to w gamie ciepłych barw opartych na beżach i brązach. Na tym tle wyraźnie wyróżnia się skąpany w świetle penthouse, którego design bazuje na organicznych formach wyposażenia oraz graficznym kontraście czerni i bieli.

Mamaison Le Regina Warsaw na liście najlepszych hoteli świata
Autor: Mamaison Le Regina Warsaw Mamaison La Regina to hotel butikowy – kameralny, szykowny, a zarazem pełen przytulności i ciepła
Mamaison Le Regina Warsaw na liście najlepszych hoteli świata
Autor: Mamaison Le Regina Warsaw Wnętrza apartamentów prezentują się przepięknie. Freski z motywami roślinnymi, tkaniny zaprojektowane specjalnie w to miejsce, drewniane meble delikatnie nawiązujące do art déco czy okładziny z kamieni naturalnych

Przyjemności dla wszystkich zmysłów

Częścią hotelu jest SPA w stylu rzymskim, z basenem, sauną oraz gabinetami, w których można skorzystać z bogatej oferty masaży ciała (zarówno relaksacyjnych, jak i leczniczych) oraz licznych zabiegów pielęgnacji twarzy – w tym japońskiego masażu twarzy kobido. Prawdziwe przyjemności czekają także w hotelowej restauracji La Rotisserie. W przepięknie sklepionej sali, na wspomnianym już dziedzińcu z zielenią i fontanną albo wprost w przestrzeni arkadowego portyku można kosztować międzynarodowej kuchni z polskimi akcentami – w autorskiej interpretacji chefa Pawła Łosia.

Mamaison Le Regina Warsaw na liście najlepszych hoteli świata
Autor: Mamaison Le Regina Warsaw Prawdziwe przyjemności czekają także w hotelowej restauracji La Rotisserie

Stworzony też na potrzeby pracy

Hotel Mamaison La Regina zaprasza także ludzi biznesu. Właśnie z myślą o spotkaniach służbowych w historycznych podziemiach starego pałacu powstały dwie przestronne, ale nastrojowe sale konferencyjne. Zarówno rozmowy, jak i niewielkie eventy odbywają się także w dwóch hotelowych apartamentach, w których sypialniom towarzyszą komfortowe saloniki. Ponadto owocne spotkania zawodowe mogą mieć tu miejsce w przestrzeniach restauracyjnych.

Od polskiej do światowej czołówki, są więc powody do dumy!

W 2016 roku znany brytyjski magazyn „Business Traveller” ogłosił Mamaison La Regina najlepszym butikowym hotelem w Polsce. Jak się dziś okazuje, to był dopiero początek. W czerwcu 2023 r. Mamaison La Regina (ze znakomitą notą 94,50 punktu na 100 możliwych) zajęła wysokie miejsce w historycznym, pierwszym rankingu najlepszych hoteli świata opublikowanym przez twórców przewodnika „La Liste”. Ogółem znalazło się tu 5 obiektów z Polski – również  Copernicus z Krakowa, Nobu i Raffles Europejski z Warszawy oraz Platinum Palace Boutique Hotel & SPA z Wrocławia. Są więc powody do dumy!

Ranking najlepszych hoteli La Liste

La Liste (po francusku po prostu lista) powstała w 2015 r. jako zestawienie 1000 najlepszych restauracji świata, prowadzonych przez prywatnych właścicieli. Od tego czasu struktura rankingów znacznie się rozrosła, obejmując niemal 200 państw i 20 000 lokali. W 2023 r. po raz pierwszy powstała też lista najlepszych hoteli świata. Zdominowały ją te z USA, mocne pozycje zajęły także obiekty z Azji – przede wszystkim z rejonu Oceanu Indyjskiego. Na pierwszym miejscu znalazł się jednak wenecki hotel Cipriani, doceniony za dyskretną obsługę bez zadęcia i atmosferę autentycznej włoskiej la dolce vita. Dzięki czemu zdobył 99,75 punktu, a więc niewiele więcej niż warszawska La Regina.

Mamaison Le Regina Warsaw na liście najlepszych hoteli świata. Czym się wyróżnia? Zobacz galerię zdjęć!

Jak powstaje La Liste?

Autorzy biorą pod uwagę setki przewodników turystycznych z całego świata, wiele innych zestawień, recenzji branżowych oraz opinii gości. Można go więc postrzegać jako „ranking rankingów”.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.