Jeden z najlepszych hoteli świata jest w Warszawie. Jest naprawdę wyjątkowy - sprawdzamy, czym się wyróżnia!
Mamaison La Regina to jeden z zaledwie pięciu polskich hoteli, które znalazły się w rankingu najlepszych obiektów globu przewodnika La Liste. Hotel łączy w sobie ciekawą historię z nowoczesnym, ale dyskretnym luksusem. Zaglądamy do jego wnętrz, żeby przekonać się, dzięki czemu zdobył światowe uznanie.
Spis treści
- Mamaison La Regina - gdzie się znajduje?
- Kiedy powstał i jaką ma historię Mamaison Le Regina Warsaw?
- Butikowy hotel w dawnym pałacu
- Przyjemności dla wszystkich zmysłów
- Stworzony też na potrzeby pracy
- Od polskiej do światowej czołówki, są więc powody do dumy!
- Ranking najlepszych hoteli La Liste
Mamaison La Regina - gdzie się znajduje?
Mamaison La Regina mieści się na skraju malowniczego Nowego Miasta. Blisko stąd na staromiejski rynek i plac Zamkowy, a jeszcze bliżej do bijącego rekordy popularności Parku Fontann oraz na Bulwary Wiślane. Mimo to La Regina zapewnia ciszę i kameralną atmosferę relaksu wśród zabytków, z których najcenniejszym jest gotycki kościół Nawiedzenia Najświętszej Marii Panny.
Kiedy powstał i jaką ma historię Mamaison Le Regina Warsaw?
Ten elegancki hotel powstał w 2004 r., kontynuuje jednak kilkusetletnie tradycje gościnności dawnej wielkopańskiej rezydencji. Wiele mówi o tym okazała bryła historycznego pałacu, może skromna w dekoracji, ale znacznie szersza od fasad sąsiednich kamienic. Wyróżnia ją także długi arkadowy podcień, który wysuwa się nieco w stronę jezdni ulicy Kościelnej. Warto tu wstąpić.
Od rezydencji do miejsca balów
Zabytkowy gmach ma ciekawą historię. Pod dzisiejszym adresem Kościelna 12 w początkach XVIII w. stanął pałac związany z postaciami Pawła Mostowskiego oraz Kazimierza Mokrowskiego. Kto go wzniósł, a kto tu zamieszkał? Co do tego w starych dokumentach można znaleźć sprzeczne doniesienia. Jest natomiast pewne, że krótko później rezydencja służyła balom i innych znakomitym wydarzeniom towarzyskim, aranżowanym przez królewskiego kucharza nazwiskiem Zettner. Szybko jednak nadeszły kolejne zmiany.
Zabytek, który często się zmieniał
Jeszcze w latach 60. XVIII wieku posiadłość została zakupiona przez rodzinę Przeździeckich. W tym czasie zapadła decyzja o połączeniu dwóch niewielkich podwórców w okazały dziedziniec – ten, który można podziwiać tu i dziś. Co ciekawe, u progu XIX stulecia kolejni właściciele zdecydowali się go zabudować (pracami kierował słynny drezdeński architekt Fryderyk Albert Lessel), ale w latach 30. XX wieku odtworzono go. W tej formie przetrwał jednak tylko kilkanaście lat – do momentu zaciekłych walk, jakie toczyły się na Starówce w trakcie Powstania Warszawskiego.
Butikowy hotel w dawnym pałacu
Odbudowany ze zniszczeń pałac, któremu przywrócono formy z XVIII wieku, krótko po wojnie zyskał kolejnych dostojnych mieszkańców – stał się siedzibą ambasady amerykańskiej. Gdy ta przeniosła się w Aleje Ujazdowskie, służył ważnym, ale mniej spektakularnym celom publicznym. Obecnie natomiast – otwarty w 2004 r. po gruntownym remoncie – oferuje gościnę miłośnikom stylowych wnętrz oraz doskonałej kuchni.
Z myślą o odpoczynku
Mamaison La Regina to hotel butikowy – kameralny, szykowny, a zarazem pełen przytulności i ciepła. Na trzech piętrach znajduje się tu 58 indywidualnie zaprojektowanych pokoi oraz 2 apartamenty. Każdy z nich otrzymał dyskretnie stylizowaną szatę, nowocześnie nawiązującą do atmosfery miejskich pałaców. Stąd m.in. freski z motywami roślinnymi, tkaniny zaprojektowane specjalnie w to miejsce, drewniane meble delikatnie nawiązujące do art déco czy okładziny z kamieni naturalnych – a wszystko to w gamie ciepłych barw opartych na beżach i brązach. Na tym tle wyraźnie wyróżnia się skąpany w świetle penthouse, którego design bazuje na organicznych formach wyposażenia oraz graficznym kontraście czerni i bieli.
Przyjemności dla wszystkich zmysłów
Częścią hotelu jest SPA w stylu rzymskim, z basenem, sauną oraz gabinetami, w których można skorzystać z bogatej oferty masaży ciała (zarówno relaksacyjnych, jak i leczniczych) oraz licznych zabiegów pielęgnacji twarzy – w tym japońskiego masażu twarzy kobido. Prawdziwe przyjemności czekają także w hotelowej restauracji La Rotisserie. W przepięknie sklepionej sali, na wspomnianym już dziedzińcu z zielenią i fontanną albo wprost w przestrzeni arkadowego portyku można kosztować międzynarodowej kuchni z polskimi akcentami – w autorskiej interpretacji chefa Pawła Łosia.
Stworzony też na potrzeby pracy
Hotel Mamaison La Regina zaprasza także ludzi biznesu. Właśnie z myślą o spotkaniach służbowych w historycznych podziemiach starego pałacu powstały dwie przestronne, ale nastrojowe sale konferencyjne. Zarówno rozmowy, jak i niewielkie eventy odbywają się także w dwóch hotelowych apartamentach, w których sypialniom towarzyszą komfortowe saloniki. Ponadto owocne spotkania zawodowe mogą mieć tu miejsce w przestrzeniach restauracyjnych.
Od polskiej do światowej czołówki, są więc powody do dumy!
W 2016 roku znany brytyjski magazyn „Business Traveller” ogłosił Mamaison La Regina najlepszym butikowym hotelem w Polsce. Jak się dziś okazuje, to był dopiero początek. W czerwcu 2023 r. Mamaison La Regina (ze znakomitą notą 94,50 punktu na 100 możliwych) zajęła wysokie miejsce w historycznym, pierwszym rankingu najlepszych hoteli świata opublikowanym przez twórców przewodnika „La Liste”. Ogółem znalazło się tu 5 obiektów z Polski – również Copernicus z Krakowa, Nobu i Raffles Europejski z Warszawy oraz Platinum Palace Boutique Hotel & SPA z Wrocławia. Są więc powody do dumy!
Ranking najlepszych hoteli La Liste
La Liste (po francusku po prostu lista) powstała w 2015 r. jako zestawienie 1000 najlepszych restauracji świata, prowadzonych przez prywatnych właścicieli. Od tego czasu struktura rankingów znacznie się rozrosła, obejmując niemal 200 państw i 20 000 lokali. W 2023 r. po raz pierwszy powstała też lista najlepszych hoteli świata. Zdominowały ją te z USA, mocne pozycje zajęły także obiekty z Azji – przede wszystkim z rejonu Oceanu Indyjskiego. Na pierwszym miejscu znalazł się jednak wenecki hotel Cipriani, doceniony za dyskretną obsługę bez zadęcia i atmosferę autentycznej włoskiej la dolce vita. Dzięki czemu zdobył 99,75 punktu, a więc niewiele więcej niż warszawska La Regina.
Autorzy biorą pod uwagę setki przewodników turystycznych z całego świata, wiele innych zestawień, recenzji branżowych oraz opinii gości. Można go więc postrzegać jako „ranking rankingów”.