Kielecka 2 - nowy biurowiec w Gdyni od APA Wojciechowski Architekci

2023-05-19 11:08

Kielecka 2 (K2) w Gdyni to sześciokondygnacyjny budynek biurowy o charakterystycznym kształcie litery „H”, który oferuje 11 400 m2 powierzchni najmu. Projekt dla Vastint Poland przygotował trójmiejski oddział pracownii APA Wojciechowski Architekci. Jednym z głównych celów architektów było harmonijne wpisanie budynku w otaczającą tkankę miejską.

Spis treści

 1. Kielecka 2 - biurowiec z wieloma udogodnieniami
 2. Z nawiązaniem do modernizmu
 3. Fasada K2 wpisana w nadmorski pejzaż
 4. K2 w grupie najbardziej zrównoważonych biurowców w Polsce

Kielecka 2 - biurowiec z wieloma udogodnieniami

Biurowiec Kielecka 2 powstał w eksponowanym punkcie miasta, nieopodal węzła Wzgórze św. Maksymiliana. Taka lokalizacja zapewnia dogodny dostęp do usług i środków transportu publicznego.

Dla wygody najemców kameralne lobby zostało zaprojektowane zarówno jako przestrzeń do biznesowych, jak i mniej formalnych spotkań. Dwukondygnacyjna hala garażowa mieści 136 miejsc parkingowych oraz szatnie dla rowerzystów. Dodatkowe miejsca postojowe dla jednośladów przewidziano od strony tylnego dziedzińca, który otacza kilkadziesiąt ponaddwudziestoletnich brzóz.

Z nawiązaniem do modernizmu

Architektura Gdyni w istotny sposób wpłynęła na projekt – mimo że działka znajduje się poza historycznym obszarem śródmieścia, zamysł architektoniczny biurowca wyraźnie odwołuje się do gdyńskiej tradycji modernistycznej. Sześciokondygnacyjny budynek wyróżnia m.in. typowa dla białej, gdyńskiej zabudowy, kolorystyka elewacji oraz rytmiczne rozmieszczone pionowe panele. Ich kształt stanowi czytelne odniesienie do architektury okrętowej, a w szczególności do obecnego w Gdyni w latach trzydziestych stylu „Streamline”.

Fasada K2 wpisana w nadmorski pejzaż

Białe pionowe panele elewacyjne zostały wygięte w łuk. Ten kształt ma dodać lekkości fasadzie, symbolicznie nawiązując do żagli na wietrze oraz kształtu falochronów przy nadmorskim bulwarze. Dzięki nim minimalistyczna elewacja nabrała dynamizmu. Wygląd obiektu zmienia się wraz ze zmianą miejsca, z którego na niego patrzymy, a dodatkowo – w zależności od pory dnia – zyskuje dodatkowy rys za sprawą przebiegających przez nią wraz z ruchem słońca cieni. Sam układ podziałów elewacyjnych jest regularny, powtarzalny, spokojny – nawiązujący do zdecydowanej większości kamienic usytuowanych przy ul. Świętojańskiej, a także do jednej z ikon gdyńskiego modernizmu, tzw. Bankowca.

K2 w grupie najbardziej zrównoważonych biurowców w Polsce

Inwestycja Kielecka 2 przeszła pomyślnie weryfikację wielokryterialnej oceny środowiskowej i uzyskała certyfikat LEED na poziomie Platinum, co oznacza, że dołączyła do najbardziej zrównoważonych budynków biurowych w Polsce. Kielecka 2 oferuje wiele udogodnień dla miłośników jednośladów, m.in. miejsca postojowe na rowery czy szatnie dla rowerzystów. Do dyspozycji najemców pozostają też kameralne lobby oraz dwukondygnacyjna hala garażowa na 136 stanowisk.

Przeczytaj także:

Charakterystyka obiektu
 • Nazwa obiektu: Kielecka 2 (K2)
 • Lokalizacja: Gdynia, ul. Kielecka 2
 • Realizacja: 2020–2022
 • Powierzchnia użytkowa: 11 400 m2
 • Kubatura: 52 804 m3
 • Liczba kondygnacji: 6 naziemnych, 2 podziemne
 • Parking: 136 miejsc
 • Projekt architektoniczny/koncepcyjny: APA Wojciechowski Architekci (oddział Trójmiasto)
 • Inwestor: Vastint Poland
 • Generalny wykonawca: CFE Polska
 • Certyfikat: LEED Platinium
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE