Hotel Altus Palace we Wrocławiu powstał w murach zaniedbanego Pałacem Leipzigera. Jak ocalono zabytek?

2024-10-25 9:44

Luksusowy hotel Altus Palace we Wrocławiu jeszcze kilka lat temu był budynkiem szarym i zaniedbanym. Przez lata pełnił funkcje m.in. rezydencji bankiera, Pałacu Leipzigera oraz budynku biurowego i mieszkalnego. Jak udało się przywrócić blask XIX-wiecznemu zabytkowi? Prezentujemy przemianę w ramach cyklu „Metamorfozy na Plus”.

Nowe życie domu podcieniowego na Żuławach. Odbudowa budynku z historią

Spis treści

  1. Hotel Altus Palace we Wrocławiu – dawny Pałac Leipzigera w nowej roli
  2. Pałac Leipzigera we Wrocławiu – historia. Powstał na działce po ujeżdżalni koni
  3. Renowacja Pałacu Leipzigera pełna wyzwań. Prace odsłoniły pamiątki przeszłości
  4. Altus Palace Hotel nabiera kształtów. Dekoracjom przywrócono blask
  5. Otwiera się pięciogwiazdkowy hotel Altus Palace. Wrocław odzyskuje dawną perełkę
  6. Inne „Metamorfozy na Plus”. Zobacz najbardziej spektakularne przemiany!

Hotel Altus Palace we Wrocławiu – dawny Pałac Leipzigera w nowej roli

Jeszcze dekadę temu XIX-wieczny zabytek przy ul. Wierzbowej 15 we Wrocławiu nie przyciągał spojrzeń przechodniów – podniszczony, poszarzały budynek był zaledwie cieniem samego siebie. Dawny Pałac Leipzigera, który większość swojego istnienia spędził w roli biurowca, dostał drugą szansę w 2016 r., kiedy to nabyła go firma Torus z Gdańska. Kilka lat później, w roku 2019, rozpoczęła się widowiskowa metamorfoza, dzięki której zabytek nie tylko odzyskał blask, ale także zyskał zupełnie nową funkcję. Renowacja bynajmniej nie była jednak prosta.

– W cyklu „Metamorfozy na Plus” prezentujemy przedsięwzięcia, dzięki którym zapomniane historyczne obiekty i wnętrza otrzymują drugie życie za sprawą pasjonatów, racjonalnych biznesmenów, rzetelnych samorządowców, czy wreszcie – niespokojnych dusz... Wszyscy oni ożywiają dzięki swoim wizjom dorobek umysłów i rąk pokoleń architektów, inwestorów i budowniczych, którzy na placu budowy zostawili przed laty nadzieję, że ich dzieło ucieszy w odległej przyszłości jeszcze niejedno oko…

Pałac Leipzigera we Wrocławiu – historia. Powstał na działce po ujeżdżalni koni

Budynek mieszczący obecnie hotel Altus Palace wybudowano w latach 1872–1874 dla żydowskiego bankiera Ignatza Leipzigera. Powstał na posesji, na której poprzednio znajdowała się ujeżdżalnia koni. Pałac Leipzigera powstał według projektu Karla Schmidta – postaci ważnej dla Wrocławia, bo odpowiedzialnej m.in. za zabudowę Wzgórza Partyzantów oraz przebudowę Opery Wrocławskiej.

Pełen przepychu pałac powstał na planie prostokąta z dwoma ryzalitami i pierwotnie miał wjazd dla pojazdu zaprzęgowego, z którego właściciel wysiadał bezpośrednio do reprezentacyjnej klatki schodowej wykonanej w stylu malarstwa pompejańskiego, z doświetlającym wnętrze przeszkleniem u góry. Na posesji znajdowała się także stajnia dla koni. Co ciekawe, na tym początkowym etapie pałac pełnił funkcję siedziby banku – znajdowało się tu m.in. kilka sejfów.

Leipziger nie korzystał jednak z budynku długo, gdyż już po kilku latach sprzedał budynek Urzędowi Powiatowemu (Kreisausschuss). Ten zadomowił się tu na długo, bo aż do 1945 r. W międzyczasie w obiekcie działała także m.in. giełda zbożowa. Po drugiej wojnie światowej, już po przyłączeniu Wrocławia do Polski, budynek ponownie pełnił funkcje biurowe, ale nie tylko – w gmachu mieszkało też kilka rodzin, co zakończyło się dopiero w latach 80. W latach 70. XX w. z budynku zaczął korzystać jego ostatni biurowy najemca – Przedsiębiorstwo Geologiczne „Proxima”. Geolodzy pozostali użytkownikami dawnego Pałacu Leipzigera przez cały okres transformacji ustrojowej i później.

W 2010 r. zabytek po raz pierwszy wystawiono na sprzedaż, z ceną wywoławczą 30 mln zł. Znalezienie nabywcy nie było jednak łatwe – poszukiwania potrwały 6 lat. Dopiero w 2016 r. nowym właścicielem gmachu została firma Torus, która postanowiła odrestaurować Pałac Leipzigera i przekształcić go w luksusowy hotel.

– Bardzo chcieliśmy zaistnieć we Wrocławiu. To miasto z dużą siłą, dynamicznie rozwijające się, ze świetnym potencjałem w segmencie hotelowym, zwłaszcza w centrum. Jak pierwszy raz zobaczyłem budynek Pałacu Leipzigera, wyobraziłem sobie, jak mógłby wyglądać i to się spełniło, chyba nawet z nawiązką – mówi Sławomir Gajewski, prezes spółki Torus, inwestora i generalnego wykonawcy renowacji budynku.

Renowacja Pałacu Leipzigera pełna wyzwań. Prace odsłoniły pamiątki przeszłości

Zanim roboty budowlane mogły się rozpocząć, przeprowadzono dogłębne badania archeologiczne. Pozwoliły one dokonać licznych fascynujących odkryć – podczas badania piwnic znaleziono XV-wieczny kanał odprowadzający wodę do fosy. Został on zabezpieczony i zakryty.

– Wiedzieliśmy, że budynek stoi na śladzie dawnej fosy i okazało się, że jest posadowiony w bardzo przemyślany sposób, na ówczesnej konstrukcji palowej, którą stanowiły łuki i filary – bardzo solidna konstrukcja, która zapewnia mu stabilność po dziś dzień – wyjaśnia mgr inż. arch. Anna Kościuk z pracowni Archikon.

Ciekawe pamiątki pozostały również po krótkim okresie, gdy pałac był siedzibą banku. W gmachu ocalał m.in. przedwojenny skarbiec oraz rozmaite sejfy. W części okien zachowały się z kolei stalowe rolety, które miały nie tylko osłaniać przed palącym słońcem, ale też chronić budynek przed ostrzałem.

– Budynek był bardzo zaawansowany technologicznie, jak na tamte czasy. Solidna konstrukcja wykorzystująca najnowsze, znane wtedy metody. Podczas prac fundamentowych odkryliśmy warstwę kamienia łupkowego – była to ówczesna izolacja pozioma, dzięki czemu mury nie przepuszczały wody – opowiada Marcin Frozyna, dyrektor ds. inwestycji w firmie Torus.

Prace renowacyjne przy dawnym Pałacu Leipzigera we Wrocławiu wystartowały na początku 2019 r. Projekt renowacji stworzyła pracownia Archikon z Wrocławia, zaś projekt zmian we wnętrzach – Pracownia LOFT Magdalena Adamus. Stan części elementów budynku był zły, a konstrukcja wymagała wzmocnienia. Co więcej, renowacja była jednocześnie przebudową, gdyż dawny biurowiec miał teraz pełnić funkcję hotelową. Wyzwaniem było m.in. połączenie dbałości o historyczny detal z koniecznością modernizacji instalacji.

– Aby dostosować obiekt do nowych, hotelowych funkcji, musieliśmy mocno w niego zaingerować od strony budowlanej. Wzmocniliśmy jego konstrukcję, a pod znaczną częścią pałacu powstała nowa piwnica, której pierwotnie nie było – dodaje Frozyna.

Altus Palace Hotel nabiera kształtów. Dekoracjom przywrócono blask

Niemały wysiłek włożono w odrestaurowanie elementów dekoracyjnych. Podczas prac odkryto, że pierwotnie wiele z materiałów zastosowanych we wnętrzach imitowało inne – stiukowe sufity pomalowano tak, by przypominały drewno, a drewniane balustrady upodobniono do marmurowych. Zdejmując pieczołowicie kolejne warstwy, udało się w końcu ustalić oryginalny wygląd tych i innych elementów, a następnie go wyeksponować. Pod okiem konserwatora zabytków odsłonięto i odrestaurowano m.in.:

  • kamienny wykusz sali balowej,
  • posadzki taflowe z bordiurami,
  • lustro w sali balowej,
  • stiuki marmuryzowane,
  • sztukaterie,
  • oryginalny barokowy sufit,
  • liczne detale kamienne i złocenia,
  • piaskowe wykusze na elewacji,
  • odkryte na fragmencie sztukaterii rysunki jednego z robotników pracujących przy którejś z przebudów pałacu.

– Był to na pewno jeden z trudniejszych obiektów, przy których pracowałam, ale też przeszedł największą metamorfozę – był bliski ruiny, w złym stanie technicznym, a teraz – można powiedzieć – znowu, pod każdym względem przypomina pałac – nie kryje dumy przedstawicielka pracowni Archikon.

Otwiera się pięciogwiazdkowy hotel Altus Palace. Wrocław odzyskuje dawną perełkę

Pełna wyzwań renowacja z uwagi na pandemię dobiegła końca później, niż planowano – w 2022 r. W lipcu poinformowano, że hotel Altus Palace jest gotowy, a od 1 sierpnia 2022 r. obiekt zaczął przyjmować gości. Wewnątrz historycznego budynku powstało 81 pokoi i apartamentów, bar, restauracja, sala konferencyjna, siłownia, a także strefy Wellness i SPA.

Odrestaurowany budynek dawnego Pałacu Leipzigera zdecydowanie przyciąga dziś spojrzenia i jest doceniany nie tylko przez odwiedzających go gości. W 2023 r. hotel Altus Palace znalazł się wśród laureatów konkursu „Piękny Wrocław”, zdobywając drugą nagrodę.

– Sama inwestycja była niezwykle wymagająca. Trudności z przywróceniem dawnego blasku były większe, niż zakładaliśmy, a na to nałożył się trudny, pandemiczny czas. Uważam jednak, że obecnie jest to jeden z ciekawszych wyborów jeśli chodzi o butikowe hotele, nie tylko we Wrocławiu, ale w Polsce. Jestem autentycznie dumny, że razem z partnerami udało nam się osiągnąć taki efekt – mówi prezes spółki Torus.

Inne „Metamorfozy na Plus”. Zobacz najbardziej spektakularne przemiany!

W naszym cyklu „Metamorfozy na Plus” odwiedzamy miejsca, w których współcześni wizjonerzy i inwestorzy przywracają do świetności dorobek swoich poprzedników. Do tej pory zwróciliśmy uwagę m.in. na takie obiekty jak odrestaurowane dworce kolejowe, pałace, dworki, budynki fabryczne, świątynie, kamienice i domy jednorodzinne.

Chcesz zobaczyć więcej niezwykłych przemian budowli z całej Polski? Poznaj inne artykuły z cyklu „Metamorfozy na Plus”.

Listen to "Taras naziemny - masywny czy lekki. MUROWANE STARCIE" on Spreaker.
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.