Lustrzany biurowiec Poleczki 32. Zwierciadło, które chwyta piękno otoczenia!

2023-07-25 12:22

Autorzy projektu w niezbyt malowniczej okolicy dostrzegli urokliwe elementy, a potem zwielokrotnili je za sprawą nietypowej lustrzanej elewacji. Zadbali przy tym i o bezpieczeństwo ptaków! Czterokondygnacyjny biurowiec na Ursynowie, dzieło pracowni A5 Architekci, wśród gwaru miasta pozwala zbliżyć się do przyrody. Dzieło pracowni A5 Architekci!

Spis treści

  1. Lustrzany biurowiec dzieło pracowni A5 Architekci
  2. Poleczki 32. Dobry adres – ale z haczykiem
  3. Sztuka kreowania pozytywnych wrażeń

Lustrzany biurowiec dzieło pracowni A5 Architekci

To kameralny obiekt klasy A. Na 4 kondygnacjach naziemnych liczy ok. 4900 m² powierzchni użytkowej, z czego ok. 3300 m² zajmują atrakcyjne biura, a resztę metrażu – lokale usługowe oraz części wspólne. Na tle wielu innych budynek wyróżnia się elegancką formą. Na wydłużone okna oraz jasną, lekko rozrzeźbioną elewację – częściowo pokrytą białymi płytami, częściowo panelami z polerowanego aluminium.

Poleczki 32. Dobry adres – ale z haczykiem

Biurowiec stanął przy ruchliwej arterii, która biegnie przez południowe dzielnice Warszawy – na skraju dzielnicy biznesowej powstałej na miejscu dawnych zakładów Służewca Przemysłowego.

Lokalizacja pozwala łatwo korzystać ze stołecznej oferty handlowo-usługowej, gastronomicznej, kulturalnej i hotelowej. Wokół doskonale rozwinięta jest sieć komunikacji miejskiej. Samochodem sprawnie wyjeżdża się na drogi ekspresowe oraz na Południową Obwodnicę Warszawy. Do Dworca Centralnego można dotrzeć autem w 20 minut, a na Lotnisko Chopina w zaledwie 10.

Wyróżnienie inwestycji

Przemyślana i bezpretensjonalnie efektowna architektura biurowca zapewniła mu miejsce w finale Nagrody Architektonicznej Prezydenta m.st. Warszawy za rok 2023 w kategorii Architektura Komercyjna.

Lustrzany biurowiec Poleczki 32
Autor: A5 Architekci Szczególne walory ma lustrzana elewacja budynku. Odbija m.in. rząd okazałych jesionów rosnących wzdłuż chodnika

Równocześnie jednak – w typowy dla tego typu transformacji sposób, dzielnica stanowi obecnie chaotyczny konglomerat nowych założeń biurowych i zaniedbanych budynków fabrycznych. Uroku nie dodaje jej też potężny hałas bijący z wielopasmowej ulicy.

Sztuka kreowania pozytywnych wrażeń

Tym większą wartość ma fakt, że zespół pracowni A5 Architekci dostrzegł w otoczeniu elementy warte uwagi. Przede wszystkim od strony ruchliwej ul. Poleczki wnętrza osłoniła masywna elewacja z mniejszymi otworami. Główne wejście do części biurowej znalazło się od spokojnej ul. Wyczółki. Z tej strony gmach na lżejsze elewacje i większe okna. Co więcej, dzięki temu rozwiązania pracownicy i kontrahenci mają możliwość oglądać bujnie zadrzewione tereny wyścigów konnych – „obcować z naturą w zurbanizowanym krajobrazie”.

Szczególne walory ma ponadto wspomniana już lustrzana elewacja. Odbija m.in. rząd okazałych jesionów rosnących wzdłuż chodnika. W ten sposób przybywa zieleni, a budynek zyskuje wyjątkową lekkość – w zależności od kąta patrzenia wręcz niknie w zadrzewionym otoczeniu. A co z bezpieczeństwem ptaków? Autorzy projektu wskazują na doświadczenia z Niemiec, Szwajcarii oraz Irlandii, w świetle których polerowany metal (inaczej niż lustrzane szkło) nie myli zwierząt i nie powoduje wypadków.

Lustrzany biurowiec Poleczki 32
Autor: A5 Architekci Od strony ruchliwej ul. Poleczki wnętrza budynku osłoniła masywna elewacja z mniejszymi otworami

Na komfort pracy w tym obiekcie wpływają m.in. wysoki standard wykończeń, możliwość elastycznej aranżacji przestrzeni oraz znaczne przeszklenia zapewniające optymalny dostęp światła dziennego. Do użytku najemców jest też parking podziemny. Pozytywną atmosferę w szerszym kontekście kreują natomiast rozwiązania proekologiczne. Żaluzje zewnętrzne, regulujące dostęp światła, jednocześnie chronią wnętrze przed nadmiarem energii cieplnej latem. Zoptymalizować koszty komfortu termicznego pomaga też pompa ciepła.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.