Metamorfoza Olivia Centre. Parki kieszonkowe w centrum biznesowym w Gdańsku
Centrum biznesowe Olivia Centre w Gdańsku stawia na zieleń. W ramach projektu „Zielona Olivia” powierzchnia zielona wzrosła z 5% do 50%. Na terenie Olivia Centre powstają ogrody kieszonkowe, boiska rekreacyjne czy aleje zielonych drzew. Łącznie powierzchnia terenów biologicznie czynnych wynosi 26 tys. mkw.
Spis treści
Centrum biznesowe Olivia Centre w Gdańsku pełne zieleni
Kontakt z naturą, jak potwierdzają badania, redukuje stres, pobudza zmysły i wzmacnia więzi społeczne. Zieleń w otoczeniu zawodowym zwiększa kreatywność, poprawia relacje i efektywność pracowników. Tym samym, rozwój terenów zielonych przynosi szereg korzyści, dlatego coraz więcej centrów biurowych dostrzega i wdraża te rozwiązania.
Przykładem jest tu Olivia Centre w Gdańsku, największe polskie centrum biznesowe, które może poszczycić się aż 26 tys. mkw. terenów biologicznie czynnych. Znajdziemy tu zielone patio z miejscami wypoczynku i fontanną, aleję drzew, ogród kieszonkowy oraz egzotyczny ogród Olivia Garden, którego powierzchnia wynosi 740 m3.
Zobacz też: Najstarszy ogród botaniczny w Polsce. Tysiące niezwykłych roślin w sercu Krakowa
Wyniki badań przeprowadzonych wśród pracowników firm, które mają swoje biura w Olivia Center, oraz warsztaty design thinking, angażujące ich w kreatywne przemiany otoczenia pracy, zapoczątkowały proces zmian. Zainicjowane wtedy projekty umożliwiły stworzenie Olivii Garden, pierwszego egzotycznego ogrodu w centrum biznesowym w Polsce oraz liczne zmiany zachodzące na przestrzeni lat. To jednak nie koniec, bo inwestor rozpoczął pracę nad kolejnymi parkami kieszonkowymi, zamieniając przestrzenie ogólnodostępne w pełne zieleni miejsca wypoczynku.
W opozycji do wszechobecnej wysokiej i intensywnej zabudowy, zadbaliśmy nie tylko o środowisko naturalne, ale przede wszystkim o komfort pracy i odpoczynku rezydentów Olivii – mówi
Karolina Bernisz-Grabska, projektantka z biura architektonicznego Design Anatomy, które odpowiedzialne jest za realizację projektu zmian przestrzeni zielonych w Olivia Centre.
Ta naturalna, przyjazna i nieco nietypowa przestrzeń powstała nie tylko po to, aby pozwolić centrum uzyskać certyfikaty BREEAM czy LEED, ale też, by umożliwić użytkownikom powrót do natury i zapewnić miłe miejsce spotkań w upalne dni. W tym celu ograniczyliśmy do minimum powierzchnie utwardzone na rzecz zielonych wysp. Są one pełne roślin, wymuszają przepływ powietrza, magazynują wodę i są schronieniem dla owadów. Przestrzeń spotkała się z ogromną aprobatą, a jej popularność przerosła nasze najśmielsze oczekiwania. Zachęcony tym sukcesem inwestor idzie za ciosem i zamienia kolejne tereny na nowe ogrody butikowe. Przed przebudową patio, procent zieleni był równy ok. 5%, po metamorfozie zieleń stanowi prawie 50% terenu. Chcielibyśmy więcej, ograniczają nas jednak niezbędne drogi pożarowe czy ciągi komunikacyjne. W kolejnych etapach pojawią się takie ciekawostki jak sekcja poziomek, truskawek czy drzewka owocowe. Znajdzie się również miejsce na ogród różany. Nasze patio żyje i trudno określić liczbę roślin. Pojawiają się naturalne rozsady czy samosiejki. Każdy kolejny sezon zaskakuje nas pozytywnie - dodaje.
Egzotyczny ogród Olivia Garden
Egzotyczny ogród Olivia Garden dostępny jest dla pracowników Olivii, mieszkańców Trójmiasta i turystów od 2021 roku. W jego przestrzeni ulokowano 4 tysiące roślin pochodzących z 5 kontynentów i sięgających nawet 11 metrów. W ogrodzie Olivia Garden znajdują się miejsca do wyciszonej pracy, spotkań integracyjnych, kawiarenka i bistro.
Przestrzeń ta sprzyja nawiązywaniu kontaktów, wymianie pomysłów podczas kreatywnych sesji, efektywnej pracy oraz towarzyskim spotkaniom w gronie znajomych, zarówno w godzinach pracy, jak i po nich. Natomiast dla turystów Olivia Garden to miejsce, w którym mogą zjeść egzotyczne potrawy, spotkać się ze znajomymi i odprężyć się w otoczeniu przyrody.
- Przeczytaj też: Arboretum Kórnickie. Ogród dendrologiczny w Kórniku
Tereny zielone od samego początku wypełniają części ogólnodostępne Olivia Centre i doświadczenie pokazało, że w sezonie leżaki rozkładane na patio, w pobliżu fontanny należą do najczęściej obleganych części wspólnych Olivii – mówi
Bogusław Wieczorek, pełnomocnik zarządu Olivia Centre.
Nie inaczej jest z aleją drzew, oferującą cień i wytchnienie od upału w najcieplejsze dni roku. Naszym pierwszym, testowym projektem parku kieszonkowego była przestrzeń pomiędzy Olivią Star, a Olivią Prime i możemy otwarcie przyznać, że popularność tego miejsca przerosła nasze wszystkie oczekiwania. Ogród przez lata się rozwija i w wyjątkowy sposób ubogaca naszą przestrzeń, dlatego podejmujemy dalsze kroki, aby zazielenić także kolejne przestrzenie Olivia Centre – dodaje.
