Największy biurowiec na świecie - Surat Diamond Bourse w Indiach! Zdjęcia

2023-08-24 12:00

Surat Diamond Bourse w Indiach – największy biurowiec świata. Jego powierzchnia to ok. 620 000 m². Będzie w nim centrum handlu i obróbki diamentów. Pierwsi najemcy wprowadzą się w listopadzie 2023 r. Inwestycja kosztowała ok. 388 milionów dolarów. Zobacz w naszej galerii, jak wygląda nowy największy biurowiec na świecie!

Spis treści

  1. Surat Diamond Bourse (SDB) koszty inwestycji 
  2. Biurowiec w Indiach ma aż 9 wież, każda po 15 pięter
  3. Surat Diamond Bourse jest w otoczeniu ogrodów
  4. Diamenty pod ochroną - przewidziano liczne zabezpieczenia
  5. Liczne rozwiązania ekologiczne w największym biurowcu świata
To jest ciekawe

Pod względem powierzchni Surat Diamond Bourse zdetronizował Pentagon (USA), wybudowany w 1943 r. W Surat Diamond Bourse od każdego wejścia będzie można dojść do dowolnego biura w 4 minuty, czyli o 3 minuty szybciej niż w Pentagonie. Do dyspozycji jest 125 wind poruszających się z szybkością 3 metrów na sekundę.

Surat Diamond Bourse (SDB) koszty inwestycji 

Surat Diamond Bourse (SDB) znajduje się w dzielnicy biznesowej Diamond Research and Mercantile City (DREAM City) w Surat w Indiach. Inwestycja kosztowała ok. 388 000 000 dolarów. Będzie tutaj centrum handlu i obróbki diamentów. Budynek został największym biurowcem na świecie. Jego powierzchnia to ok. 620 000 m². Ma tutaj pracować 67 000 osób.

Biurowiec w Indiach ma aż 9 wież, każda po 15 pięter

Biurowiec zajmuje powierzchnię 14,38 ha. Składa się z dziewięciu wież, z których każda ma po 15 pięter. Wszystkie wieże łączy korytarz zaaranżowany jak terminal lotniczy.

W obiekcie jest 4200 biur o powierzchni od 28 do 700 m². W Surat Diamond Bourse, oprócz biur, przewidziano też m.in. sale konferencyjne i bankietowe, restauracje, banki, hotele, sklepy, urząd celny, centrum odnowy biologicznej.

Do 2024 r. ma być wybudowana kładka dla pieszych, która połączy Surat Diamond Bourse z Dream City Convention.

Polecamy też materiał, w którym przyglądamy się najwyższym warszawskim biurowcom. Czym wyróżnia się każdy z nich? TOP 12: drapacze chmur Warszawy.

 Surat Diamond Bourse – największy biurowiec na świecie w Indiach
Autor: Edmund Sumner, Surat Diamond Bourse Biurowiec Surat Diamond Bourse składa się z 9 wież, z których każda ma po 15 pięter

Surat Diamond Bourse jest w otoczeniu ogrodów

Między wieżami znajdują się dziedzińce z ogrodami zaprojektowanymi według zasad Panchtatva. Ogrodów jest pięć, wszystkie są ze sobą połączone. Każdy inspirowany jest innym elementem natury, jak Powietrze, Woda, Ogień, Ziemia i Niebo, które mają sprzyjać pokojowi, bogactwu, szczęściu i sukcesowi.

W ogrodzie poświęconym Niebu znajduje się m.in. konstrukcja w kształcie diamentu, nawiązująca do przeznaczenia biurowca. W ogrodach przewidziano liczne miejsca do wypoczynku, handlu i nieformalnych spotkań. Z każdego okna biurowca rozciąga się widok na zieleń.

Dodatkowo w głównym korytarzu biurowca znajduje się duże atrium. Urządzono w nim elegancki, wewnętrzny ogród.

Surat Diamond Bourse – największy biurowiec na świecie w Indiach
Autor: Edmund Sumner, Surat Diamond Bourse W biurowcu przewidziano liczne zabezpieczenia, które mają chronić pracowników, klientów oraz oczywiście diamenty

Diamenty pod ochroną - przewidziano liczne zabezpieczenia

W biurowcu przewidziano liczne zabezpieczenia, które mają chronić pracowników, klientów oraz oczywiście diamenty. To m.in. strategicznie rozmieszczone lobby ochrony w budynku, z którego jest szybki dostęp do wszystkich pomieszczeń. Przy wejściach i wyjściach jest kontrola dostępu. W biurowcu znajdują się także m.in. pokoje kontroli, monitoring CCTV, system ogłoszeń publicznych, skanery przy bramkach wjazdowych na parkingi. Obiekt wyposażony jest również w system ochrony przeciwpożarowej zgodny z najnowszymi standardami.

Surat Diamond Bourse – największy biurowiec na świecie w Indiach
Autor: Edmund Sumner, Surat Diamond Bourse Orientacja biurowców z północy na południe sprawia również, że 75% przestrzeni wewnętrznych jest dobrze oświetlonych światłem dziennym. To zmniejsza konieczność włączania sztucznego oświetlenia

Liczne rozwiązania ekologiczne w największym biurowcu świata

W projekcie wykorzystano pasywne techniki chłodzenia, które zmniejszają zużycie energii w budynku o 50%. Wieże ustawione są na osi północ-południe tak, aby wzajemnie się zacieniały i chroniły przed zbyt silnym nasłonecznieniem. Dodatkowo taki układ sprzyja naturalnemu przepływowi powietrza, z wykorzystaniem efektu Venturiego, co sprawia, że tropikalny klimat z monsunami jest łatwiejszy do zniesienia.

Naturalną wentylację ma 100% przestrzeni komunikacyjnych budynku, co odpowiada 30% powierzchni zabudowy. Naprzemienne przedsionki umożliwiają ucieczkę gorącego powietrza przez ciąg powietrza w dni bezwietrzne. W przedsionkach znajdują się także rośliny, które sprzyjają przyjemnemu mikroklimatowi wewnętrznemu. Dodatkowo w obiekcie zainstalowano energooszczędny system chłodzenia promiennikowego pomieszczeń, który wykorzystuje wodę obiegową w podłogach i sufitach.

Orientacja biurowców z północy na południe sprawia również, że 75% przestrzeni wewnętrznych jest dobrze oświetlonych światłem dziennym. To zmniejsza konieczność włączania sztucznego oświetlenia. Części wspólne zasilane są energią z fotowoltaiki. Budynek uzyskał certyfikat Indian Green Building Council (IGBC).

Zobacz w naszej galerii, jak wygląda największy biurowiec na świecie w Indiach. Pracy w takim biurowcu można tylko pozazdrościć!

O inwestycji
  •  Projekt: Morphogenesis (główny architekt – Sonali Rastogi)
  •  Inwestor: Surat Diamond Bourse
  •  Powierzchnia całkowita: ok. 620 000 m²
  •  Realizacja projektu: 2015 – 2023
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.