Remont Starej Rzeźni w Poznaniu. Pierwszy zabytek przygotowany do konserwacji

2024-02-19 14:09
Rewitalizacja w Starej Rzeźni w Poznaniu. Pierwszy zabytek przygotowany do konserwacji
Autor: materiały prasowe Wizualizacja kompleksu Stara Rzeźnia - tak zmieni się to miejsce po zakończeniu inwestycji

Przebudowa i adaptacja pierwszego z trzech zabytkowych obiektów w kompleksie to początek długo oczekiwanych zmian na terenie dawnych zakładów mięsnych. Po generalnych porządkach rozpoczyna się właściwy etap renowacji i konserwacji budynku oznaczonego jako H17.

Rewitalizacja Placu Centralnego w Nowej Hucie

Spis treści

  1. Stara Rzeźnia w nowej odsłonie. Co obejmie renowacja?
  2. Nowy plan dla Starej Rzeźni

Poznańska Stara Rzeźnia to pozostałość po zamkniętej w latach 90. XX wieku Rzeźni Miejskiej, zaprojektowanej przez miejskiego radcę budowlanego Felixa Moritza i wzniesionej w latach 1895-1900. Teren inwestycji ma powierzchnię ok. 5,5 ha i jest położony w północnej części centrum Poznania w obrębie ulic Garbary, Grochowe Łąki i Północnej.

Stara Rzeźnia w nowej odsłonie. Co obejmie renowacja?

W ramach rozpoczętej przebudowy Starej Rzeźni w Poznaniu przeprowadzono gruntowne porządki w przyszłej sali teatralno-widowiskowej. W czasach pierwotnej działalności zakładów mięsnych obiekt pełnił funkcję siedziby działu handlowego, a potem przyzakładowego przedszkola.

Prace rozpoczęto od oczyszczenia przestrzeni wewnętrznych z naleciałości z okresu PRL-u, m.in. lamperii, tynków i ceramiki przemysłowej. Celem tych robót było przywrócenie posadzek i ścian do stanu, jaki ten obiekt miał w chwili ukończenia budowy przed ponad 120 laty oraz przygotowanie do rozpoczęcia właściwej konserwacji substancji budowlanej.

W ramach przebudowy i adaptacji największy z trzech zabytkowych obiektów zostanie starannie wyremontowany. Zaplanowana jest renowacja ceglanej elewacji, przebudowa układu wewnętrznego, wymiana okien i dachu oraz całkowita wymiana instalacji z dostosowaniem do nowego przeznaczenia. Dopełnieniem będzie kompleksowy remont wnętrz pozwoli ostatecznie przekształcić zabytek w obiekt biurowo-usługowy.

Podobną przemianę przejdą pozostałe dwa budynki od strony ulicy Garbary, w których niegdyś mieściła się siedziba dyrekcji zakładów mięsnych oraz dawna portiernia.

Przeczytaj również:

Remont Starej Rzeźni w Poznaniu. Pierwszy zabytek przygotowany do konserwacji
Autor: materiały prasowe Vastint Stara Rzeźnia w Poznaniu dzięki kompleksowej rewitalizacji połączy historię ze współczesnością

Nowy plan dla Starej Rzeźni

Całościowy plan przebudowy Starej Rzeźni (opracowany przez inwestora - Vastint) zakłada przywrócenie świetności zabytkowym budynkom i przekształcenie tego kwartału miasta w spójny urbanistycznie oraz interesujący pod względem architektonicznym kompleks wielofunkcyjny o szacowanej powierzchni zabudowy ponad 80 000 m2.

Sercem założenia pozostanie centralny plac otoczony oryginalną zabudową historyczną, zaprojektowaną i wybudowaną w 1900 roku przez Felixa Moritza, która zostanie zachowana w całości. Budynki poprzemysłowe oraz nowa zabudowa zostaną przeznaczone na biura, mieszkania, obiekty kultury, sklepy, punkty usługowe i gastronomiczne. Dzięki różnorodności funkcji i skali inwestycji, powstanie tętniąca życiem przestrzeń, sprzyjająca integracji społecznej.

Teren objęty pracami był do tej pory całkowicie wybetonowany, niemal całkowicie pozbawiony zieleni, bez systemu retencji wody. Po zakończeniu prac powierzchnia biologicznie czynna będzie stanowić około 30% powierzchni, a woda opadowa w całości będzie wykorzystywana na miejscu.

Projekt przewiduje bardzo wysokie standardy ekologiczne całego założenia architektonicznego. Nowa zabudowa po względem rozwiązań architektonicznych i zastosowanych materiałów ma wpisywać się nie tylko w kontekst przemysłowej architektury, ale także w zastane sąsiedztwo zabudowy mieszkaniowej ulicy Grochowe Łąki.

Wykonawcą prac jest firma ERBUD, która ma za sobą realizację takich projektów jak m.in. Hala Koszyki w Warszawie, wrocławski dom studencki Basecamp i Centrum Koneser na warszawskiej Pradze.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.