V.Offices – krakowski biurowiec z rekordowo wysoką oceną BREEAM

2023-03-23 21:40
Biurowiec V.Offices w Krakowie
Autor: AFI Europe Poland Budynek AFI V.Offices otrzymał certyfikat BREEAM na poziomie Outstanding z najwyższym wynikiem dla inwestycji zlokalizowanej na terenie Polski.

Krakowski V.Offices projektu Iliard Architecture & Interior Design to jeden z najbardziej "zielonych" budynków biurowo-usługowych na świecie. Biurowiec uzyskał certyfikat BREEAM na poziomie Outstanding z oceną na poziomie aż 98,87%. To najwyższy wynik w historii systemu certyfikacji operatora BRE Global dla inwestycji zlokalizowanej na terenie Polski.

Spis treści

  1. Rekordowy wynik certyfikacji BREEAM
  2. Optymalne wykorzystanie potencjału działki
  3. Zastosowane technologie
  4. Priorytet: zrównoważone rozwiązania

V.Offices to położony w centrum Krakowa budynek biurowo-usługowy, zapewniający nowoczesną przestrzeń do pracy i rozwiązania, w których zasadniczą rolę odgrywa dbałość o ekologię. Nazwa obiektu nawiązuje zarówno do kształtu, jak i głównych założeń inwestycji, która jest przyjazna środowisku, centralnie zlokalizowana, zorientowana na najemcę i zapewnia elastyczność przestrzeni.

Rekordowy wynik certyfikacji BREEAM

Ambicją inwestora – AFI Europe Poland oraz autorów projektu architektonicznego z biura Iliard Architecture & Interior Design było zbudowanie budynku wzorcowego, wyróżniającego się na polskim rynku pod względem zrównoważonego rozwoju. Owocem takiego podejścia było zdobycie przez V.Offices wiosną 2021 roku rekordowego wyniku certyfikatu BREEAM na poziomie Outstanding – z punktacją 98,87% w fazie przekazania obiektu do użytkowania. To najwyższy wynik osiągnięty w tym systemie przez polski budynek biurowy i drugi wynik na świecie. Pod koniec 2021 roku inwestycja otrzymała również dwa wyróżnienia w konkursie European Property Awards, w tym nagrodę główną w kategorii Office Architecture Poland.

Optymalne wykorzystanie potencjału działki

Wyzwaniem dla architektów z biura Iliard Architecture & Interior Design było uzyskanie najefektywniejszego wykorzystania potencjału działki inwestycyjnej. Ważnym kryterium był jej nieregularny kształt oraz postindustrialny charakter. Potrzeba stworzenia ogólnodostępnego, zielonego patio przy jednoczesnym nawiązaniu do granic działki i uwzględnieniu wymagań planistycznych przełożyła się na koncepcję budynku w kształcie litery V.

Poszczególne elewacje podzielono w poziomie prostymi gzymsami. Pionowe pasy dwukondygnacyjnego przeszklenia nadają bryle wertykalny charakter, a naprzemienne przesunięcie i skośne ukształtowanie aluminiowych płaszczyzn dodają bryle dynamiki.

Krakowski biurowiec AFI V.Offices
Autor: AFI Europe Poland Głównym celem biura Iliard Architecture & Interior Design było zaprojektowanie budynku w jak najwyższym stopniu spełniającego kryteria zrównoważonego rozwoju.

Zastosowane technologie

Główna konstrukcja budynku V.Offices została wykonana z żelbetu, przy czym beton spełniał najwyższe normy ochrony środowiska w zakresie jego produkcji. Obiekt oparty jest na płycie fundamentowej, a wyższe kondygnacje stanowi układ słupowo-płytowy z obwodowymi belkami. Biegi klatek schodowych powstały z elementów prefabrykowanych.

Fasadę tworzy konstrukcja aluminiowa – słupowo-ryglowa, wykończona od zewnątrz aluminiowymi płytami kompozytowymi oraz przeszkleniami. Układ elewacji został zaprojektowany na bazie powtarzalnego modułu o szerokości 270 cm, który obejmuje szklenie stałe, panel pełny wykończony okładziną aluminiową oraz otwierane okno osłonięte perforowaną okładziną aluminiową.

Większa powierzchnia przeszklenia w stosunku do panelu pełnego umożliwia maksymalną penetrację światła dziennego do wnętrza budynku. Modułowość fasady budynku pozwala na ergonomiczną aranżację powierzchni na kondygnacjach biurowych, a układ słupów konstrukcyjnych dostosowany do tego modułu dał możliwość ekonomicznego i efektywnego rozplanowania miejsc postojowych na kondygnacjach podziemnych.

Wewnątrz budynku przestrzenie wspólne utrzymują klimat industrialny – wykonano betonowe posadzki, na ścianach zastosowano aluminiowe panele i spieki kwarcowe w białej i czarnej kolorystyce nawiązującej do wyglądu elewacji. Część sufitów podwieszonych została zastąpiona pionowymi panelami akustycznymi, pomiędzy którymi widoczne są instalacje. Całość dopełniają zestawy szklane o konstrukcji aluminiowej. Posadzki w garażu i na klatkach schodowych zostały wykończone żywicą, a balustrady wykonano jako stalowe płaskowniki w czarnym kolorze.

Biurowiec V.Offices w Krakowie
Autor: AFI Europe Poland V.Offices wytwarza własną energię w wysoko wydajnych kaskadowych kotłach gazowych oraz kolektorach słonecznych zamontowanych na dachu budynku.

Priorytet: zrównoważone rozwiązania

Od początku pracy nad inwestycją V.Offices głównym celem było uzyskanie jak najlepszych wyników budynku pod kątem zrównoważonego rozwoju. Chodziło m.in. o takie zaprojektowanie systemów, aby były one jak najbardziej energetycznie efektywne, a ich działanie jak najmniej szkodliwe dla środowiska. Dzięki wiedzy inżynierskiej, zastosowanym technologiom i rozwiązaniom projektowym udało się uzyskać: 34% redukcji emisji CO2, 37% redukcji zużycia energii, 57% redukcji zużycia wody (w porównaniu z budynkiem referencyjnym).

V.Offices nie korzysta z zasilanej węglem lokalnej sieci ciepłowniczej, lecz wytwarza własną, czystą energię (924 kW) w wysoko wydajnych kaskadowych kotłach gazowych. Są one wspierane przez odnawialną energię grzewczą pochodzącą z kolektorów słonecznych zamontowanych na dachu budynku. Zużycie mediów kontroluje rozbudowany system BMS, a analiza jego danych pozwala na jeszcze większą optymalizację wszystkich systemów. W przypadku usterek czy nieszczelności instalacji natychmiastowe powiadomienia o wszelkich odchyleniach od założonej normy umożliwiają szybką reakcję i naprawę.

Radykalne ograniczenie zużycia wody było możliwe głównie dzięki wodooszczędnym rozwiązaniom urządzeń sanitarnych (m.in. użyciu perlatorów). Na działce zastosowano też wodooszczędny system podlewania zieleni z automatycznymi czujnikami deszczu i wilgotności oraz podziemnym zbiornikiem na deszczówkę.

Architekci zaprojektowali również innowacyjny system HVAC 4. generacji (VRV) z odzyskiem ciepła, energii i wilgotności z wydmuchiwanego powietrza. Jego działanie minimalizuje dyskomfort termiczny użytkowników budynku, ponieważ temperatura uwalnianego powietrza jest automatycznie kontrolowana przez jednostki lokalne (lub może być zarządzana przez sterowniki ścienne). System wykorzystuje czynniki chłodnicze o niskiej emisji CO2. Czujniki zamontowane w salach konferencyjnych kontrolują poziom CO2, aby automatycznie niwelować jego nadmiar podczas użytkowania tych pomieszczeń.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.