Zakłady Tytoniowe w Lublinie w trakcie rewitalizacji! Jaka będzie nowa przestrzeń? ZDJĘCIA
W dawnych Zakładach Tytoniowych w Lublinie, u zbiegu ulic Wrotkowskiej i Smoluchowskiego, trwa rewitalizacja. Projekt zakłada zachowanie charakteru przemysłowej przestrzeni. Do współpracy zapraszani są artyści. Przeczytaj więcej o tym niepowtarzalnym miejscu w Lublinie, które tworzą artyści!
Spis treści
- Lubelskie Zakłady Tytoniowe - 100 lat historii
- Projekt rewitalizacji Lubelskich Zakładów Tytoniowych
- Zakłady Tytoniowe - ciekawe miejsce na mapie Lublina
Lubelskie Zakłady Tytoniowe - 100 lat historii
Teren dawnych Lubelskich Zakładów Tytoniowych znajduje się przy skrzyżowaniu ulic Wrotkowskiej i Smoluchowskiego w Lublinie. To około 4 km od centrum tego miasta. Historia obiektu sięga 1934 r. Tutaj miał siedzibę jeden z największych producentów tytoniu w Polsce. Obecnie właścicielem obiektu jest firma Hemplab, która specjalizuje się w produktach konopnych.
Projekt rewitalizacji Lubelskich Zakładów Tytoniowych
Projekt rewitalizacji przygotowali architekci: Agnieszka Michałowska - designes studio i Katarzyna Dudek – DU architektura oraz Michał Sokołowski a także student Kyryło Filichkin, którego tematem pracy inżynierskiej była rewitalizacja zakładów. Do udziału w projekcie zapraszani są artyści. Wśród nich jest Michał „Sepe” Wręga – jeden z najbardziej znanych twórców murali w Polsce. Projekt jego przyszłego muralu jest na razie tajemnicą. Na oficjalnej liście tematów prac magisterskich rewitalizację zakładów ma Politechnika Lubelska, powstaje też praca naukowa na ten temat. Planowane są również konkursy architektoniczne na zagospodarowanie przestrzeni rekreacyjnej między budynkami.
Zobacz też:
- Nagroda Roku SARP 2023: architekci wybrali najważniejsze realizacje minionego roku
- W Stargardzie powstanie nowe osiedle TBS. Konkurs na projekt założenia wygrało biuro Analog
Jest coś niezwykłego w tej przestrzeni, co przyciąga wyjątkowych ludzi i zmienia ją szybciej niż się tego spodziewaliśmy. Czasami mam wrażenie, że ta rewitalizacja dzieje się szybciej niż powstają nasze rysunki, a to za sprawą kreatywnych najemców, którzy swoimi biznesami już zmienili klimat tego miejsca. Mamy na przykład strzelnicę w zaadaptowanym prawdziwym schronie atomowym, który posiadały Zakłady. Właściciel, doskonale znający historię obiektów, oprowadza swoich klientów po idealnie zachowanych pomieszczeniach ze wszystkimi oryginalnymi przedmiotami - meblami, narzędziami do telekomunikacji, stołem operacyjnym itp. W innej części budynku mamy Willę Win - importera wina, który organizuje już w tym sezonie imprezy plenerowe, spotkania kulinarne z degustacją wina. Pojawią się nowi najemcy biurowi, miejsce z fitnessem, pierwsza restauracja i kilka ciekawych nowości o których na razie nie możemy „głośno" mówić.
arch. Agnieszka Michałowska z designes studio
Zakłady Tytoniowe - ciekawe miejsce na mapie Lublina
Głównym założeniem projektu jest zrewitalizowanie całego obszaru, który zajmuje istniejąca zabudowa wraz z infrastrukturą. Przestrzeń ma być uporządkowana oraz wzbogacana o nowe funkcje, jak gastronomia ze wspólną strefą jadalnianą, konferencje, usługi hotelarskie, turystyka, plenerowe imprezy. Projekt rewitalizacji nie jest zamknięty. Pojawiają się nowe pomysły współpracy z artystami oraz studentami.
Układ urbanistyczny Zakładów Tytoniowych w Lublinie składa się z kilku budynków o różnej powierzchni, połączonych zabudowaną kładką, co ułatwiało poruszanie się po całym zakładzie. Budynki mają płaskie dachy, cementową cegłę na elewacji, horyzontalne podziały, luksfery. Według Studium Uwarunkowań i Kierunków Zagospodarowania Przestrzennego, na tym terenie przewidziane są funkcje magazynowe, usługowe oraz produkcyjne.
Jednym z priorytetów dla architektów, którzy przygotowali projekt rewitalizacji, było wydobycie piękna zastanej architektury z okresu powojennego modernizmu. Obecnie trwa również odświeżenie oraz zagospodarowanie terenów zielonych wokół budynków, w tym lasu i skweru z fontanną. W przyszłości będzie to miejsce na ekspozycje np. rzeźb oraz instalacji artystycznych.
Elewacje budynków numer 1 i 2 objęte są ochroną konserwatorską. W budynku nr 1 już znajdują się odrestaurowane biura inwestora – firmy Hemplab oraz innych najemców - browar Dziki Wschód, SuperGolf i firma Egen
Cała powierzchnia użytkowa budynku wynosi 22 726,88 m². W ramach rewitalizacji zaplanowane są m.in. termoizolacja, czyszczenie elewacji i wymiana okien. Do współpracy zostaną zaproszeni artyści z Wydziału Artystycznego UMCS w Lublinie, którzy wykonają murale na elewacji od strony wjazdu na teren zakładowy oraz graffiti na podcieniach poziomu parteru.
Jak podkreśla arch. Agnieszka Michałowska z designes studio, kolorystyka rewitalizowanej przestrzeni komponuje się z m.in. winoroślami oplatającymi okna, które widać także od wewnątrz. W biurach znajdują się znalezione na terenie zakładu przedmioty: meble, stare mapy, plany, wieszaki, zdjęcia, sejsmografy, książki (oryginalne z biblioteki zakładowej). Do współpracy zostaną zaproszeni artyści z Wydziału Artystycznego UMCS w Lublinie, którzy wykonają murale na elewacji od strony wjazdu na teren zakładowy oraz graffiti na podcieniach poziomu parteru.
Do współpracy zostaną zaproszeni artyści z lubelskich uczelni i nie tylko. Powstaną nowe murale, graffiti oraz instalacje artystyczne na elewacjach budynku. W oczyszczonym niedawno parku planowana jest wystawa rzeźb, nowe ścieżki i miejsca do odpoczynku. Ma to być przestrzeń integracyjna dla najemców i przyjezdnych użytkowników tego terenu. W ostatnim czasie zostało tu nakręconych kilka teledysków, między innymi do nowego singla Tribbsa z udziałem Reni Jusis.
- Projekt rewitalizacji przygotowali architekci: Agnieszka Michałowska - designes studio i Katarzyna Dudek – DU architektura oraz Michał Sokołowski a także student Kyryło Filichkin, którego tematem pracy inżynierskiej była rewitalizacja zakładów
- Inwestor: Hemplab
- Powierzchnia rewitalizowanych budynków: 16 496,09 m² oraz tereny zielone
- Realizacja projektu: 2022 - w toku