Sale konferencyjne przyszłości. Nowe podejście do projektowania przestrzeni publicznej

2023-04-23 23:15
Sale konferencyjne
Autor: Getty Images W nowoczesnych salach konferencyjnych ważna będzie odpowiednia akustyka, sprzęt audio i video oraz stanowiska, do których będzie można podłączyć własne urządzenie

Sale konferencyjne – jak się zmienią na skutek pandemii? Co musimy wiedzieć o nowym podejściu do użytkowania i projektowania przestrzeni publicznych? W artykule odpowiemy na pytanie, czy sale konferencyjne wciąż będą potrzebne. Doradzimy w jaki sposób zapewnić bezpieczeństwo i komfort ich użytkownikom. Poznaj prognozy ekspertów na temat sal konferencyjnych przyszłości.

Spis treści

  1. Sale konferencyjne w dobie pandemii
  2. Sale konferencyjne Mixed-use
  3. Nowoczesne technologie w salach konferencyjnych
  4. Design w salach konferencyjnych wciąż ważny
  5. Zmiany w projektowaniu przestrzeni publicznej
Sale konferencyjne
Autor: Getty Images Mixed-use to aktualnie najpopularniejszy trend w projektowaniu sal konferencyjnych

Sale konferencyjne w dobie pandemii

W ostatnich latach w projektach sal konferencyjnych ważny był przede wszystkim design oraz integracja uczestników. Aż trudno uwierzyć jak wybuch pandemii w bardzo krótkim czasie zmienił podejście do tych pomieszczeń. Co się zmieni? Na co zwrócić uwagę podczas projektowania tego typu przestrzeni? Architekci coraz odważniej poszukują nieszablonowych sposobów projektowania sal konferencyjnych. Oto niektóre z nich.

Wciąż szukamy jak najlepszych rozwiązań projektowych, wszyscy dopiero uczymy się tego, jak funkcjonować w nowej rzeczywistości. Mam nadzieję, że wypracujemy standardy, które pozwolą nam wciąż cieszyć się spotkaniami, bezpośrednią wymianą myśli i doświadczeń. To pierwotna ludzka potrzeba, której na dłuższą metę nie da się zaspokoić w pełni w formie online. Mixed-use i łatwość przearanżowania przestrzeni to moim zdaniem dobry kierunek dla wszystkich, którzy pracują nad nowymi rozwiązaniami. Jednak najważniejszą wskazówką, którą zawsze kieruję się w pracy, są słowa projektanta Thierry’ego Brunfauta: Don’t design for designers, design for people – wyjaśnia Magdalena Federowicz-Boule, prezes zarządu pracowni Tremend.

Sale konferencyjne
Autor: Getty Images W salach konferencyjnych aktualnie ważna jest przede wszystkim możliwość podziału sali na kilka mniejszych części w razie potrzeby

Sale konferencyjne Mixed-use

W bardzo szybkim tempie rośnie zainteresowanie obiektami typu mixed use, czyli łączącymi w jednym wiele różnych funkcji. Dotyczy to również sal konferencyjnych. Okazuje się, że mimo konieczności ograniczenia spotkań spowodowanej wybuchem epidemii koronawirusa, sale konferencyjne są wciąż potrzebne. Zmienia się jednak sposób komunikacji.

Bardzo szybko nauczyliśmy się wykorzystywać narzędzia online. Mimo to wiele osób wciąż wyraża potrzebę także bezpośredniego kontaktu. Dlatego też wdrażane są nowe sposoby projektowania sal, przede wszystkim możliwość podziału na kilka mniejszych części w razie potrzeby. We współczesnej sali konferencyjnej najważniejszymi cechami są jej wielofunkcyjność oraz możliwość szybkiego dostosowania do aktualnych potrzeb.

Sale konferencyjne
Autor: Getty Images Aktualnie do komunikacji nauczyliśmy się wykorzystywać narzędzia online, mimo to wiele osób wciąż wyraża potrzebę bezpośredniego kontaktu

Nowoczesne technologie w salach konferencyjnych

Sale konferencyjne będą coraz bardziej potrzebne do prowadzenia konferencji online. Takie sale wyposażone w odpowiedni sprzęt z pewnością będą przydatne, zarówno dla organizatorów, jak i dla uczestników wydarzeń online. W końcu nie wszyscy pracownicy mają odpowiednie warunki, aby uczestniczyć w spotkaniach z domu. W związku z tym w salach konferencyjnych ważna będzie odpowiednia akustyka, sprzęt audio i video oraz stanowiska, do których będzie można podłączyć własne urządzenie. Bardzo prawdopodobne, że część spotkań będzie organizowana w niewielkich grupach, w odrębnych salach, a spotkania w większym gronie zostaną przeniesione na duży ekran.

Sale konferencyjne
Autor: Getty Images Spotkania w większym gronie zostaną przeniesione na duży ekran zamieszczony w sali konferencyjnej

Design w salach konferencyjnych wciąż ważny

Mimo pandemii, design w sali konferencyjnej wciąż nie traci na znaczeniu. Inwestorzy nowo powstających obiektów kładą duży nacisk na to, aby design był elementem, który wyróżni ich przestrzeń na rynku. Przykładem może być otwarty niedawno Crowne Plaza, w którym powierzchnie konferencyjne nawiązują do topografii Warszawy. Poszczególne sale noszą nazwy dzielnic stolicy. Na ścianach umieszczono specjalne neony.

Sale konferencyjne
Autor: Tremend Wnętrze biurowca Crowne Plaza z nazwami warszawskich dzielnic w formie neonów

Zmiany w projektowaniu przestrzeni publicznej

Pandemia wyczuliła ludzi na kwestie bezpieczeństwa i utrzymania czystości w miejscach pracy i spotkań. W budynkach biurowych opracowano i wdrożono całe zestawy nowych działań i wytycznych projektowych związanych z komfortem pracy pozbawionym ryzyka. Wcześniej na te kwestie właściwie nie zwracano uwagi. Wprowadzone działania spowodowały, że utrzymanie czystości w biurze, sali konferencyjnej czy lobby jest dużo łatwiejsze. Trzeba dodać, że nie wymagało to dużych nakładów finansowych i organizacyjnych.

Sale konferencyjne
Autor: Tremend Wnętrze biurowca Crowne Pla z dużą ilością zieleni i eklektyczną mieszanką energetycznych materiałów pobudza do działania
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.