Centrum Południe we Wrocławiu – II faza inwestycji z certyfikatem LEED na poziomie Platinum

2023-12-28 7:11
Centrum Południe we Wrocławiu
Autor: Mat. prasowe Skanska II faza kompleksu biurowego Centrum Południe z certyfikacją LEED na poziomie Platinium

Druga faza Centrum Południe, największego wrocławskiego kompleksu biurowego Skanska, otrzymała właśnie certyfikat LEED na najwyższym poziomie – Platinum. To oznacza, że wyróżnia się ona efektywnymi rozwiązaniami w zakresie dbałości o środowisko. Co to oznacza w praktyce? Jaki jest rzeczywisty wpływ certyfikowanego budynku na jego otoczenie?

Spis treści

  1. Centrum Południe we Wrocławiu z certyfikatem LEED dla II fazy inwestycji
  2. Zrównoważony dla środowiska i komfortu jego użytkowników
  3. Centrum Południe zrównoważone także dla mieszkańców Wrocławia

Centrum Południe we Wrocławiu z certyfikatem LEED dla II fazy inwestycji

LEED to system oceny budynków opracowany przez U.S. Green Building Council. W trakcie procesu certyfikacji brane są pod uwagę aspekty, które czynią budownictwo zrównoważonym – nie tylko w zakresie samego budynku, ale także terenu, na którym się znajduje i jego lokalizacji. Oceniane jest zużycie energii i wody, zastosowanie materiałów budowlanych pochodzących z recyklingu, a także zagospodarowanie zewnętrznych przestrzeni z użyciem zieleni.

Zobacz też: 

– Poziom Platinum w certyfikacji LEED świadczy o wysokiej efektywności zastosowanych w Centrum Południe rozwiązań i ich realnym wpływie na otoczenie. Prawie 25% powierzchni całego kompleksu to przestrzeń zewnętrzna z terenami zielonymi, zaprojektowanymi w oparciu o sporządzony specjalnie dla niego raport ekologiczny i ocenę bioróżnorodności. Zawiera on zapisy dotyczące uwarunkowań lokalnych i regionalnych dla tego terenu, ocenia najbliższe otoczenie pod kątem roślinności oraz żyjących tu zwierząt. Co więcej, znajdziemy tam założenia dla potencjalnych działań wspierających lokalną bioróżnorodność – mówi Agnieszka Zawada-Biszczad, menadżer projektu w spółce biurowej Skanska w Europie Środkowo-Wschodniej. – Tereny te wzbogaciliśmy więc o przestrzenie zielone, ogrody deszczowe, chodnik neutralizujący zanieczyszczenia z powietrza, czy chociażby namalowany ostatnio duży mural oczyszczający powietrze, który powstał na ścianie budynku II fazy – dodaje Agnieszka Zawada-Biszczad.

To największa kolejowa inwestycja na Śląsku. Otwarto linię do lotniska w Pyrzowicach

Zrównoważony dla środowiska i komfortu jego użytkowników

Projekt II fazy Centrum Południe został opracowany wspólnie z pracownią APA Wojciechowski według idei healthy buildings. Budynek zużywa nawet do 39% mniej energii niż jego referencyjne w certyfikacji LEED odpowiedniki i do 58% mniej wody. Takie oszczędności umożliwia szereg rozwiązań i urządzeń, jak chociażby belki chłodzące, których zadaniem jest rozprowadzenie chłodnego powietrza w pomieszczeniu. W odróżnieniu od wentylatorów pracują bezgłośnie, zużywają mało energii i nie wymagają częstego serwisowania.

Specjalnie zaprojektowana elewacja budynku zachowuje odpowiednie proporcje pomiędzy powierzchniami przeziernymi i nieprzeziernymi. To oznacza, że wykorzystano taką liczbę przeszkleń, aby dostarczać jak najwięcej naturalnego światła, ale jednocześnie minimalizować nagrzewanie się wnętrz budynku i maksymalizować jego efektywność energetyczną. Natomiast do oszczędności wody służy między innymi dobrana armatura, system do zbierania deszczówki i szarej wody, czy nasadzenia roślin, które nie wymagają częstego podlewania.

Centrum Południe zrównoważone także dla mieszkańców Wrocławia

Certyfikacja LEED ocenia między innymi lokalizację i dostęp do infrastruktury komunikacyjnej oraz tereny zewnętrzne biurowca. A te wokół Centrum Południe zostały zaprojektowane nie tylko z myślą o lokalnej społeczności, ale także z jej udziałem. W ramach konsultacji społecznych i warsztatów przeprowadzonych z Fundacją Dom Pokoju, w których brali udział mieszkańcy, rada osiedla, urzędnicy i miejscy aktywiści, powstały ogrody deszczowe. Mają one ważne zadanie – oczyszczają i nawilżają powietrze, a także zwiększają retencję wody. Podczas gwałtownych opadów deszczu są one w stanie wchłonąć jej o 30-40% więcej niż trawnik. Takie ogrody, dzięki dobrze skomponowanej warstwie piasku i żwiru, poprawiają czystość wód podziemnych i powierzchniowych. 

Na przestrzeń przy Centrum Południe składa się także różnorodna roślinność, którą doceniają zarówno piesi, jak i rowerzyści. Ostatnie badania wrocławskiego Uniwersytetu Przyrodniczego na obecność i stężenie sadzy atmosferycznej1, wykazały, że zieleń wzdłuż ścieżek rowerowych oraz przewiewność terenu związana z otaczającą infrastrukturą, ma ogromny wpływ na jakość powietrza. Wyniki tych pomiarów pokazały, że okolica Centrum Południe zdecydowanie zachęca do przyjazdów do pracy rowerem i pozostawienia go w specjalnie przygotowanych przestrzeniach, które obejmują szatnie, prysznice i specjalną windę.

O czystość powietrza dba również specjalnie zaprojektowany chodnik, który dzięki promieniom słonecznym oraz obecności tlenu i wilgoci, przekształca zanieczyszczenia, spaliny samochodowe, dwutlenek siarki czy opary rozpuszczalników znajdujące się w miejskim powietrzu w nieszkodliwy dla ludzi dwutlenek węgla i wodę. Na podobnej zasadzie działa namalowany niedawno na ścianie budynku mural o powierzchni ponad 700 metrów kwadratowych. Malunek, zaprojektowany przez Zuzannę Wollny, stworzono przy użyciu farb fotokatalitycznych, które są nieocenionymi sojusznikami w walce z drobnoustrojami – bakteriami, wirusami i grzybami.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.