Diuna - metamorfoza kompleksu biurowego na warszawskim Służewcu. Zamiast miejskiej betonozy zielone łąki i park

2023-10-18 8:33

Warszawski kompleks biurowy Diuna, dawniej Marynarska Business Park, został gruntownie zmodernizowany. Nowe oblicze zyskał dziedziniec, który z ogromnego betonowego parkingu zmienił się w ogólnodostępny park. Metamorfozę przeszły także przestrzenie wspólne czterech biurowców, a w całej inwestycji wdrożone zostały nowoczesne systemy budynkowe.

Spis treści

 1. Kompleks biurowy Diuna - zamiast betonozy zielone łąki i park
 2. Udogodnienia dla spacerowiczów i miłośników dwóch kółek
 3. Zrównoważone technologie i rozwiązania w Diunie
 4. Sztuka w biurze

Kompleks biurowy Diuna - zamiast betonozy zielone łąki i park

Dzięki wprowadzonym zmianom w Diunie zlikwidowana została miejska wyspa ciepła. W miejscu betonowego parkingu o powierzchni 6000 m² pojawił się park z 50 drzewami oraz 96 gatunkami krzewów. Jest to zieleń rodzima istotna z punktu widzenia projektów prowadzonych w duchu zrównoważonego rozwoju.

Roślinność skutecznie nawilża powietrze i obniża temperaturę dziedzińca. Potwierdziły to pomiary wykonane przed modernizacją patio (w lipcu 2021 r.) i po dokonaniu nasadzeń zieleni (w lipcu 2023 r.), które wykazały, że temperatura na dziedzińcu Diuny obniżyła się przez ten czas o około 15°C.

Teren patio ukształtowany jest za pomocą zielonych wzniesień – diun. Dzięki takiemu rozwiązaniu usypane pagórki tworzą kameralne przestrzenie i zakątki wypełnione roślinnością. Drzewa posadzone są w specjalnych konstrukcjach dokładnie w miejscach lokalizacji słupów garażu podziemnego. Na patio tradycyjne trawniki zastąpiła łąka kwietna, która jest domem dla wielu pożytecznych zwierząt i rajem dla zapylaczy. Na terenie kompleksu znalazło się także 13 ekranów antysmogowych o łącznej powierzchni 416 m², które obsadzone zostały pnącymi roślinami. Konstrukcje mają nie tylko walor estetyczny, oddzielają one także teren parku od ruchu ulicy Marynarskiej, zatrzymując hałas, kurz i spaliny.

W rewitalizacji Diuny ważna jest także idea gospodarki cyrkularnej. Cała zieleń z pierwotnego placu została rozdana najemcom, a część materiałów pochodzących z rozbiórek została wykorzystana w nowym projekcie, m.in. stare maszty reklamowe i kamień z holi wejściowych przeznaczono do budowy pawilonu edukacyjnego na patio.

Przeczytaj również o Warsaw UNIT najlepszym ekologicznym budynku w Polsce, zdobywcy nagrody PLGBC Green Building Awards 2023!

Diuna - niezwykła metamorfoza kompleksu biurowego
Autor: Mat. prasowe inwesotra; Syrena Real Estate Modernizacja zespołu biurowców Diuna objęła: otoczenie budynków, hole wejściowe oraz udoskonalenia w systemach wentylacji, ciepła i klimatyzacji

Udogodnienia dla spacerowiczów i miłośników dwóch kółek

Dawna strefa wjazdowa do kompleksu od strony ulicy Taśmowej zamieniła się w woonerf o długości 80 m z zielenią i miejscami do odpoczynku. Dodatkowo cały teren został wyłączony z ruchu samochodowego, możliwe są jedynie krótkoterminowe postoje. Stworzona została nowa infrastruktura przeznaczona dla rowerzystów: parking dla jednośladów na 114 miejsc na poziomie podziemnym, szatnia z prysznicami, cztery ładowarki dla rowerów elektrycznych, stacje do samodzielnej naprawy, a także stojaki naziemne. Na terenie Diuny biegnie też wewnętrzna droga rowerowa, która połączy kompleks z okoliczną siecią ścieżek.

Diuna w liczbach
 • 46 000 m² powierzchni najmu w czterech budynkach kompleksu
 • 6000 m² zielonego patio
 • 1300 miejsc postojowych na parkingu podziemnym
 • 12 gatunków drzew
 • 50 sztuk drzew
 • 96 gatunków krzewów
 • 48 m.b. płynącego po patio strumyka
 • 80-metrowy woonerf
 • 114 miejsc parkingowych dla rowerów w garażu podziemnym
 • 56 naziemnych stojaków rowerowych
 • 4 ładowarki dla rowerów elektrycznych
 • 416 m² ekranów antysmogowych
 • 200 dysz wypuszczających mgiełkę wodną na terenie patio
 • 14 ławek i miejsc do odpoczynku
 • 50 wzniesień-diun

Zrównoważone technologie i rozwiązania w Diunie

W efekcie modernizacji w Diunie wprowadzony został szereg rozwiązań usprawniających działanie systemów budynkowych, np. sterowanie wentylacją uzależnione od stężenia dwutlenku węgla, systemy wentylacji VAV oraz kontrola przepływu powietrza.Jednym z najważniejszych działań zrealizowanych podczas modernizacji była wymiana agregatów chłodniczych, tzw. chillerów na efektywne energetycznie agregaty śrubowe. Dzięki działaniom podnoszącym efektywność energetyczną budynków kompleksu prognozowana jest także znacząca redukcja dwutlenku węgla aż do 31%, co odpowiada zmniejszeniu emisji CO2 o 1,575 ton rocznie.

Wdrożono również rozwiązania wpływające na ograniczenie zużycia wody, jak regulacja przepływów w armaturze w częściach wspólnych, wprowadzenie systemów wykrywania i zapobiegania wyciekom oraz instalacja zbiornika retencyjnego o pojemności 80 m³ na wodę deszczową.

Kompleks biurowy Diuna po rewitalizacji
Autor: Szymon Starnawski/Grupa Murator

Sztuka w biurze

W ramach rewitalizacji kompleksu przemianę przeszły również cztery lobby budynkowe. Za projekt fit outu części wspólnych odpowiada Anna Łoskiewicz z Łoskiewicz Studio.

- Zależało nam na projekcie, który wzbudza emocje u odbiorców. Postawiliśmy zatem na ogromne artystyczne rzeźby, które znalazły się w każdym z holi biurowych. Konstrukcje podkreślają płynność pomiędzy wszystkimi przestrzeniami wspólnymi i jednocześnie przenikają się z krajobrazem patio. Niezwykle istotnym elementem, który wykorzystaliśmy w projekcie jest sztuka. We wnętrzach lobby podziwiać można dzieła polskich, jak i zagranicznych twórców. Nie zapomnieliśmy także o komforcie najemców i użytkowników biurowców, którzy w jednym z budynków  mają do dyspozycji nowe centrum konferencyjne o powierzchni 250 m² z czterema salami, które można aranżować w dowolny sposób. Dodatkowo w każdym lobby zaprojektowane zostały wygodne miejsca do pracy i spotkań – mówi Anna Łoskiewicz.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE