Doki w Gdańsku już na półmetku. Zobacz, jak wygląda inwestycja z widokiem na Stocznię Gdańską

2024-02-02 16:48

Doki to położona na postyczniowych terenach Gdańska inwestycja typu mixed-use – z funkcją mieszkaniowo-usługową, hotelową i komercyjną. Kompleks obejmuje budowane apartamenty Doki Living, odrestaurowany obiekt hotelowy Montownia, a w przyszłości również zabudowę biurową. Część mieszkalna inwestycji Doki osiągnęła właśnie półmetek – właściciele odbierają już klucze do swoich mieszkań.

Spis treści

  1. Doki w Gdańsku z ukończonym kolejnym etapem
  2. Młode Miasto w historycznym kontekście
  3. Industrial przełamany klasyczną elegancją
  4. Najlepsza inwestycja mixed-use według EPA

Doki w Gdańsku z ukończonym kolejnym etapem

Wielofunkcyjna inwestycja Doki, powstająca w historycznej, poprzemysłowej części Gdańska, zakończyła kolejny etap realizacji. W ramach kompleksu od blisko roku działa już zabytkowy hotel Montownia, a w styczniu rozpoczęły się odbiory mieszkań w kolejnym budynku. Łącznie do tej pory w Dokach oddano do użytku już ponad 655 lokali mieszkalnych i  usługowych.

Ukończony etap części mieszkalnej Doków domyka Aleję Doki biegnącą wzdłuż Montowni i budynków mieszkalnych. W budowie znajduje się kolejny budynek od strony ul. Popiełuszki. Planowany termin zakończenia prac to III kwartał 2025 roku.

Przeczytaj także:

Murator Remontuje: Jak samodzielnie zamontować listwy przypodłogowe?
Materiał sponsorowany

Młode Miasto w historycznym kontekście

Doki powstają na historycznych terenach dawnej stoczni, w sąsiedztwie Europejskiego Centrum Solidarności oraz w pobliżu Muzeum II Wojny Światowej, Starego Miasta i dworca Gdańsk Główny. To część rodzącej się do życia dzielnicy Młode Miasto.

Inwestycję charakteryzują nowoczesna miejska zabudowa oraz wysoki standard wykończenia. Na parterach zaprojektowano lokale usługowe, które wynoszą część mieszkalną powyżej. Na wysokości pierwszej kondygnacji znajdują się wewnętrzne zielone patia, dostępne jedynie dla mieszkańców. Balkony, loggie i tarasy położone na wyższych kondygnacjach zapewniają widoki na wodę, starą część Gdańska i stoczniowe żurawie.

Wprowadzono też wiele rozwiązań projektowych zgodnych z priorytetami zrównoważonej urbanizacji. Powstały tu wewnętrzne patia sąsiedzkie, place zabaw i tereny rekreacji, a także ogrody deszczowe (tzw. mała retencja) i zielone dachy. Zastosowano również energooszczędne ledowe oświetlenie, ograniczono ruch samochodowy na rzecz zapewnienia infrastruktury rowerowej.

DOKI w Gdańsku – I etap już oddany do użytku
Autor: Mat. prasowe Euro Styl

Industrial przełamany klasyczną elegancją

W pierwszym etapie motywem przewodnim architektury wnętrz było głównie historyczne, stoczniowe sąsiedztwo inwestycji. Z kolei w przekazanym właśnie do użytku budynku zaprojektowano części wspólne celowo kontrastujące z industrialnym stylem, charakterystycznym dla budynków powstałych wcześniej.

Eleganckie, klasyczne wykończenie w kolorach złamanej bieli, czerni oraz złota dopełniają barwne wielkoformatowe kafle położonych na posadzkach i fragmentach ścian. Charakterystycznym elementem wystroju są lustra, które pojawiają się na ścianach, a także w portalach drzwiowych w otoczeniu ocieplających wnętrze elementów tapicerowanych.

DOKI w Gdańsku – I etap już oddany do użytku
Autor: Mat. prasowe Euro Styl

Najlepsza inwestycja mixed-use według EPA

Inwestycja Doki zostały już wielokrotnie nagrodzone, m.in. w międzynarodowym konkursie European Property Awards, w którym zostały uznane za najlepszą inwestycję mixed-use, a Montownia za najlepszą rewitalizację zabytku. Sztuka oraz nowatorskie rozwiązania architektoniczne w Montowni zostały też wyróżnione w konkursach Art In Architecture Festival oraz Prime Property Prize.

Nowe życie fabryki - zobacz, najciekawsze rewitalizacje obiektów przemysłowych

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.