Hotel Ibis w Warszawie z nowymi wnętrzami od Aure

2023-11-02 7:18

Warszawski hotel Ibis, należący do grupy Accor, zyskał nowe wnętrza - inspirowane grą w szachy i serialem "Gambit Królowej". Za projekt odpowiada studio Aure.

Spis treści

  1. Hotel Ibis w Warszawie z wnętrzami według Aure
  2. Szachowy leitmotiv w lobby hotelu Ibis
  3. Gra bieli i czerni
  4. Eklektyczne miksy

Hotel Ibis w Warszawie z wnętrzami według Aure

Autorką projektu wnętrz hotelu Ibis w Warszawie (grupa Accor) jest Martyna Wojtasik ze studia Aure. Zgodnie z wytycznymi inwestora aranżacje miały nie tylko przyciągać wzrok, lecz także być oryginalnie i ekonomicznie. Właścicielowi zależało na zaprojektowaniu wystroju hotelowego lobby, z recepcją, barem i restauracją, oraz ze względu na ograniczony budżet, na odświeżeniu pokojów. Pracownia Aure specjalizuje się w projektowaniu hoteli, od dawna też współpracuje z grupą Accor (odpowiada za wnętrza m.in. hotelu Mercure w Tallinie). Hotele sieci Accor często zaskakują gości oryginalnymi aranżacjami, z wyrazistym motywem przewodnim.

W warszawskim hotelu Ibis leitmotivem stał się bestselerowy serial „Gambit Królowej”. I tak powstały nieco eklektyczne przestrzenie, pełne różnorodnych form, faktur i wzorów nawiązujących do fabuły słynnej produkcji Netflixa.

Przeczytaj także:

Szachowy leitmotiv w lobby hotelu Ibis

Całkowitą przemianę przeszły wspólne dla gości strefy – lobby z recepcją oraz barem, a także część restauracyjna. Po wejściu do hotelu gości wita przestrzeń przeznaczona do odpoczynku. Wielkoformatowe płyty na posadzce to element stały, który pozostał z poprzedniego wystroju. Są na tyle neutralne, że stanowią idealną bazę pod nowy koncept. Na ich tle projektantka położyła w centralnej części holu duży okrągły dywan w abstrakcyjne wzory przypominające rysunek szlachetnego kamienia. Stanął na nim czarny stolik na tralkowej nodze nawiązujący formą do szachowego pionka.

Tuż za nim zostało zaprojektowane miejsce do odpoczynku – z wygodnymi fotelami i kanapą oraz stolikiem w biało-czarną szachownicę. Prosty kształt niewysokiego kubika jest przeskalowaną wersją szachowej planszy. Żeby inspiracja była bardziej oczywista na jednym z pól ustawiono figurę – żółtego konia. Tapicerowane meble wokół stolika tworzą ciekawy eklektyczny miks. Projektantka w ciekawy sposób pogodziła ze sobą fotele w różnych stylistykach – proste modernistyczne obite czarną skórą prowadzą dialog z niskimi fotelikami o nieco futurystycznych kształtach, za to w przytulnej tapicerce z ciepłego bouclé. Aranżację zamyka wygodna sofa w skandynawskim stylu o miękkich płynnych liniach.

Gra bieli i czerni

Motyw biało-czarnej mozaiki pojawia się też na recepcji. Mało estetyczny laminat w wiśniowym kolorze, którym wcześniej była obłożona, zastąpiono płytkami w dwóch ponadczasowych kolorach – ładnie współgrają z perforowaną blachą biegnącą pod sufitem. Ścianę w tle dekoruje obraz autorstwa Martyny Wójcik-Śmierskiej. Prace tej warszawskiej artystki przewijają się przez całe wnętrze. Wszystkie zostały namalowane specjalnie dla tego hotelu – idealnie wpisują się w tematykę i pięknie komponują kolorystycznie. Bar dla gości, znajdujący się obok recepcji, również zaaranżowano w biało-czarnej konwencji, ale trochę inaczej. Białe fronty kontuaru kontrastują ze szkliwionymi płytkami z kolorze głebokiej czerni – jeszcze więcej blasku dodaje podświetlony kubik z półkami na trunki. Przy ladzie stanęły eleganckie hokery z miękkimi siedziskami tapicerowanymi błękitnym aksamitem.

Eklektyczne miksy

Za strefą do odpoczynku ustawiono ażurowe przepierzenie – wysoki regał z transparentnymi wstawkami w miodowym kolorze nawiązuje podziałami również do motywu szachownicy. Oddziela on symbolicznie lobby od części co-workingowej i restauracyjnej. Ta ostatnia łączy różne rozwiązania w jednej przestrzeni. Nie ma tu równo ustawionych stolików z meblami od jednego kompletu. Jest za to sporo fantazji, swobody i lekkości. Jadalniane meble to swoisty melanż kształtów, obić i deseni. Gładkie tkaniny mieszają się z deseniami w kratkę, dominują stonowane kolory inspirowane szachami – ciepłe beże, czerń, biel, zgaszone żółcienie i rudości, odcienie naturalnego i ciemnego drewna. Można usiąść tradycyjnie przy jednym ze stolików, albo zjeść posiłek wygodnie siedząc na komfortowej sofie.

Jedną ze ścian wypełnił regał na książki i dekoracje, przy nim stanęły luksusowe fotele uszaki i niewielkie stoliki z blacikami imitującymi szachownice – tu można popracować z laptopem, poczytać, posłuchać muzyki lub po prostu odpocząć. Uwagę przyciągają wysokie stoły do pracy z charakterystycznymi nogami – ich nieco biżuteryjny charakter tworzą formy przypominające koraliki. Suto drapowana tkanina w geometryczne wzory oddziela część restauracyjną od strefy wydawania śniadań dla hotelowych gości.

– Tkaniny są dla nas bardzo ważne – mówi Martyną Wojtasik. – Lubimy je wybierać, łączyć ze sobą różne wzory, kolory, struktury – to znak rozpoznawczy naszej pracowni – dodaje. Rzeczywiście, pełnią one niebagatelną rolę w tym projekcie – działają na zmysły, każda ma inną fakturę – gładkie wełenki przeplatają się z drobnymi supełkami bouclé, grają deseniami łącząc gładkie powierzchnie z szeroką kratka i tą drobna typu vichy. Przede wszystkim jednak ocieplają przestrzeń oraz dodają jej przytulności i komfortu.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.