„Medycyna w Architekturze” - druga edycja konferencji już 24 października w Warszawie

2024-10-08 7:01
Medycyna w Architekturze
Autor: mat. prasowe „Medycyna w Architekturze” - II edycja konferencji 24 października 2024 w warszawskim Centrum Olimpijskim

„Medycyna w Architekturze” - II edycja konferencji już 24 października 2024 w warszawskim Centrum Olimpijskim. Tematem przewodnim spotkania będzie projektowanie w oparciu o dane i dowody. Konferencja skierowana jest do architektów, zarządców szpitali, dyrektorów inwestycyjnych oraz wszystkich zainteresowanych kształtowaniem optymalnej przestrzeni terapeutycznej w nowych i modernizowanych obiektach służby zdrowia. Serwisy muratorplus.pl oraz obiektykomercyjne.pl objęły wydarzenie patronatem medialnym.

Zapraszamy 24 października 2024 na godz. 10:00 do Centrum Olimpijskiego w Warszawie. Wstęp wolny. Aby wziąć udział w spotkaniu, wystarczy się zarejestrować.

Szpital jest jednym z najbardziej kompleksowych typów budynków. W jego skład wchodzi wiele sektorów obsługujących, technicznych i funkcjonalnych. Scenariusz szpitala musi być zrównoważony z podstawowymi potrzebami wszystkich użytkowników, aktualnymi potrzebami funkcjonalnymi oraz względami finansowymi. Architektura szpitali znajduje się więc na pograniczu dwóch dyscyplin: artystycznej i technicznej, odzwierciedla rozwój myśli w dziedzinie medycyny, architektury, technologii i techniki.

Projektowanie przestrzeni terapeutycznych w oparciu o dane EBD

Hasłem przewodnim drugiej edycji  konferencji „Medycyna w architekturze” będzie projektowanie przestrzeni terapeutycznych w oparciu o dane, tzw. Evidence Based Design - EBD. Jest to idea, która pojawiła się jako praktyczne narzędzie implementacji koncepcji medycyny opartej na wartościach – VBH, która była w centrum rozważań w czasie pierwszej edycji konferencji.

Dzięki EBD możliwe jest takie planowanie procesu zbierania oraz wykorzystania danych o potrzebach pacjenta, personelu medycznego oraz innych użytkowników obiektów medycznych, aby przyjęte rozwiązania nie tylko optymalizowały zalety funkcjonalne obiektu, ale także maksymalnie przyczyniały się do przyspieszenia oraz poprawy procesu terapeutycznego.

EBD w praktyce

O praktyce wykorzystania koncepcji EBD w procesie kreacji przestrzeni medycznych będziemy mówić zarówno z punktu widzenia różnych technik zbierania i opracowania danych do projektowania, jak i przez pryzmat prezentacji studiów przypadku obiektów planowanych i realizowanych. Tegoroczna konferencja będzie w związku z tym podzielona na dwie równoległe sesje. 

Pierwsza sesja poświęcona będzie zagadnieniu zbierania i wykorzystaniu danych jako podstawy projektowania zoptymalizowanych przestrzeni terapeutycznych. W czasie drugiej będą zaś prezentowane przykłady obiektów planowanych i realizowanych z wykorzystaniem procedur EBD.

Program konferencji

Rejestracja

Medycyna w architekturze
Autor: mat. prasowe

Organizatorem konferencji jest Grupa Sztuka Architektury

Partnerzy:

Formed, Hewi, Geze, Gerflor, Dräger, Ecophon, NowyStyl, InformerMed, Es-system, Ajro, Helvar.

Partnerzy merytoryczni:

Instytut Matki i Dziecka, Uczelnia Łazarskiego, Politechnika Lubelska, Archimed, Reumapedic, Inplusmed, SRDK Studio Projektowe, Dolnośląskie Centrum Onkologii, Pulmonologii i Hematologii, Specjalistyczny Szpital Wojewódzki w Ciechanowie, Medical Design Studio, WSEiZ

Listen to "Murowane starcie" on Spreaker. Źródło: „Medycyna w Architekturze” - druga edycja konferencji już 24 października w Warszawie
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.