Najlepsze biuro na świecie jest w Polsce! Zobacz, jak wygląda warszawska siedziba Arup, czyli niezwykłe biuro z recyklingu

2024-02-01 16:09

Warszawska siedziba firmy Arup to jedno z pierwszych biur, w którym na tak dużą skalę zastosowano zrównoważone rozwiązania. Znalazło się w nim ponad 600 roślin, aż 90 proc. mebli pochodzi z drugiej ręki, a część materiałów i instalacji wykorzystano ponownie. Zaprojektowane przez pracownię workplace biuro zwyciężyło w międzynarodowym konkursie FRAME AWARDS 2023, otrzymało także nagrodę PLGBC Green Building Awards.

Spis treści

  1. Warszawskie biuro Arup jednym z najlepszych biur na świecie 2023
  2. Zrównoważona przestrzeń pracy
  3. Wyjątkowe biuro z drugiego obiegu
  4. Nowe-stare, czyli dać drugie życie
  5. Ekobiuro - jak to działa w praktyce?

Warszawskie biuro Arup jednym z najlepszych biur na świecie 2023

Siedziba Arup w Warszawie zwyciężyła w konkursie FRAME AWARDS 2023, organizowanym przez jeden z najbardziej wpływowych magazynów w świecie designu „FRAME”. Realizacja otrzymała tytuł najlepszej małej przestrzeni biurowej roku. Jury szczególnie doceniło funkcjonalność stworzonego miejsca.

Wprowadzone w warszawskiej siedzibie Arup rozwiązania zostały także docenione w Polsce w konkursie PLGBC Green Building Awards, w którym realizacja Arup otrzymała tytuł najlepszego zrównoważonego wnętrza.

Lampy z duszą. Radosław Nakonowski daje industrialnym perełkom drugie życie

Zrównoważona przestrzeń pracy

Sufity z PET, zielone farmy roślin, beton konopny, naścienne panele akustyczne z grzybni – to jedno z pierwszych tak ekologicznych biur. Firma, która zajmuje się doradztwem strategicznym w zakresie zrównoważonej inżynierii, postanowiła uczynić ze swojej siedziby wizytówkę działalności. W projekcie zastosowano innowacyjne materiały, większość mebli pochodziła z drugiego obiegu, a ponad połowa urządzeń grzewczo-chłodzących po poprzednim najemcy pozostała na swoim miejscu. 

Przeczytaj także:

Wyjątkowe biuro z drugiego obiegu

Przy tworzeniu zrównoważonego biura, Arup we współpracy z Workplace, studiem badawczo-projektowym, starał się w jak największym stopniu ograniczyć ślad węglowy, m.in. przez wykorzystanie materiałów, którymi już dysponował. W związku z tym architekci zdecydowali się na odnowienie mebli z poprzedniej siedziby i starali się wybierać produkty z drugiego obiegu. Przy wsparciu Zero Waste Design, firmy zajmującej się upcyklingiem mebli, udało się sprawić, że aż 90 proc. mebli ruchomych w siedzibie pochodzi z recyklingu. Arup postawił też na innowacyjne rozwiązania. W biurze znajdują się panele akustyczne z grzybni, opracowane przez Arup we współpracy z włoską firmą Mogu, ścianka działowa z betonu konopnego i sprasowanych wodorostów, wykonana przez duńsko-polską firmę Mellow Designs, czy sufity z wełny drzewnej i papieru lub przetworzonych butelek PET.

Arup - biuro z recyklingu
Autor: Mat. prasowe Arup

Nowe-stare, czyli dać drugie życie

Aby w jak największym stopniu ograniczyć zużycie materiałów, Arup zdecydował się także na nieszablonowe rozwiązania. W biurze znajduje się mozaika stworzona z resztek płytek kuchennych, dywany wykonane z kwadratowych próbek o różnych fakturach i kolorach czy wykładziny z końcówek kolekcji dostępnych w magazynach wokół Warszawy. Architekci postanowili również umieścić budki telefoniczne pochodzące z ekspozycji, tak aby umożliwić pracownikom swobodną rozmowę. Natomiast stoły, stoliki kawowe i ten do ping-ponga powstały z metalowych beczek i rur instalacyjnych. Z poprzedniego biura użyto przegrody akustyczne, przekształcając je w tapicerowane naścienne elementy wyciszające. Arup zdecydował się również na pozostawienie wielu elementów po przednim najemcy – ponad połowę urządzeń grzewczo-chłodzących, system chłodzenia serwerowni, nawiewniki szczelinowe wentylacyjne. Na miejscu zostały też toalety, które przeszły jedynie niezbędny lifting.

Na pierwszy rzut oka może się wydawać, że stworzenie ekologicznego biura jest bardzo kosztowym przedsięwzięciem. Okazuje się jednak, że podstawowe założenia zrównoważonych praktyk same w sobie zmniejszają wydatki. Z naszych wyliczeń wynika, że w tworzeniu przyjaznego dla środowiska biura, ponowne wykorzystanie zastanych materiałów oraz instalacji pozwoliło nam na oszczędności na poziomie ponad 20 proc., natomiast mebli ruchomych na ponad 40 proc.

– Małgorzata Madalińska, Project Manager, Arup

Ekobiuro - jak to działa w praktyce?

Zrównoważone biuro zmienia sposób funkcjonowania pracowników. Strefa regeneracji, gdzie znajdziemy m.in. farmę hydroponiczną, to przyjemne miejsce do odpoczynku, które dzięki roślinności zwiększa zdolność koncentracji i kreatywność. Rosną tam pachnące zioła m.in. bazylia, mięta i geranium lekarskie, ale można uprawiać tam też truskawki i pomidory. Dba o nie grupa pracowników-wolontariuszy przy wsparciu dedykowanej aplikacji, zawierającej wskazówki dotyczące potrzeb roślin. Mogą zdalnie sprawdzać parametry, jakie w danym momencie są na farmie, jak wilgotność czy pH. Rośliny mają specjalne oświetlenie, a jego natężenie monitoruje zegar. Z kolei w kuchni rosną mikro-liście z nasion warzyw i ziół. Rośliny w biurze były rozsadzane przez zespoły firmy na serii specjalnych warsztatów.

W jednym z korytarzy znajdują się drążki do podciągania, a w pobliżu kuchni stół do tenisa stołowego, które zachęcają pracowników do ruchu. W biurze zmaksymalizowano także wykorzystanie światła dziennego, które jest najzdrowsze. Półki świetlne, czyli instalacje na oknach, odbijają naturalne światło w głąb biura i pozwalają, aby dotarło do większej liczby biurek jednocześnie zapewniając cień osobom siedzącym przy oknie, najbardziej narażonym na światło słoneczne. Przestrzeń jest też wyposażona w specjalny system oświetlenia, który imituje najłagodniejsze dla człowieka sztuczne światło i jest zintegrowany ze światłem naturalnym.

Arup - biuro z recyklingu
Autor: Mat. prasowe Arup
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.