Nowe wydanie poradnika dla profesjonalistów „Muratorplus. Obiekty Komercyjne”

2023-09-04 6:40
Muratorplus. Obiekty Komercyjne
Autor: Redakcja Muratorplus. Obiekty Komercyjne

Najnowsze wydanie publikacji „Muratorplus. Obiekty Komercyjne” zawiera artykuły przygotowane przez specjalistów i ekspertów różnych branży. Poruszają zagadnienia dotyczące zarówno projektowania, wznoszenia i wyposażenia tego rodzaju inwestycji, jak i zarządzania nimi – w świetle aktualnych tendencji, najnowszych rozwiązań oraz obowiązujących wymogów prawnych.

Jest już dostępny kolejny numer poradnika „Muratorplus. Obiekty Komercyjne”. To publikacja przygotowana przez ekspertów i skierowana do specjalistów z tej branży – architektów, projektantów, wykonawców, a także deweloperów i zarządców tego typu obiektów.

Zamów teraz e-wydanie:

Muratorplus. Obiekty Komercyjne e-wydanie 2023/24

W najnowszym wydaniu "Muratorplus. Obiekty Komercyjne":

 • Sankcje za opóźnienie w realizacji robót budowlanych – artykuł podejmujący kwestie prawne związane z opóźnieniami w realizacji prac budowlanych, m.in. takie jak skutki niedochowania terminów, różnica między zwłoką a opóźnieniem wykonawcy, naprawa szkody spowodowanej zwłoką w realizacji prac czy zdarzenia usprawiedliwiające wykonawcę w niedotrzymaniu terminów.
 • Trudne warunki gruntowo-wodne – wpływ poziomu wód gruntowych na sposób posadowienia – materiał szczegółowo opisujący rodzaje warunków gruntowo-wodnych i metody ich rozpoznawania, a ponadto sposoby odwadniania i zabezpieczania wykopów budowlanych; omówiono również najistotniejsze zagadnienia związane z posadowieniem w trudnych warunkach gruntowo-wodnych.
 • Elewacje z przemysłowym sznytem – przegląd ciekawych obiektów z Polski i świata, których elewacje zostały utrzymane w industrialnym charakterze. Autor prezentuje najnowsze realizacje fasad wykonanych z takich materiałów, jak stal, surowy beton czy płyty poliwęglanowe, opisując nie tylko na ich walory estetyczne, lecz także efektywność, wpływ na dobre nasłonecznienie czy długą żywotność.
 • Charakterystyka i właściwości tynków oraz farb elewacyjnych w systemach ETICS – to praktyczny przewodnik po materiałach wykończeniowych elewacji wykonanych w systemach ETICS – omówienie poszczególnych rodzajów tynków cienkowarstwowych oraz strukturalnych, a także farb stosowanych na tego typu powierzchniach.
 • Materiały elewacyjne imitujące cegły – przegląd dostępnych na rynku rozwiązań i materiałów pozwalających uzyskać wygląd tradycyjnej ceglanej elewacji. Oprócz charakterystyki materiałów i opisu ich najistotniejszych właściwości artykuł zawiera również praktyczne wskazówki dotyczące zasad montażu.
 • Szczelne i ciepłe okna w biurowcach – zestawienie najistotniejszych zagadnień dotyczących doboru stolarki (również w aspekcie wymaganych i pożądanych parametrów termoizolacyjnych i akustycznych), stosowanych konstrukcji i ich wpływu na szczelność i izolacyjność termiczną. Ponadto cenne wskazówki projektowe i montażowe.
 • Zastosowanie świetlików w obiektach handlowych – artykuł szeroko omawiający możliwości wykorzystania świetlików dachowych w budynkach handlowych: rodzaje świetlików, możliwości ich zastosowania w systemach wentylacji i jako źródło światła naturalnego w obiektach wielkopowierzchniowych.
 • Szkło aktywne w budownictwie – czym jest szkło aktywne, jakie są jego rodzaje i możliwości zastosowania w budownictwie? Autorka charakteryzuje i przedstawia ciekawe przykłady wykorzystania m.in. szkła grzewczego, elektrochromatycznego, medialnego i o regulowanej przezierności.
 • Materiały wykończeniowe w biurowych częściach wspólnych – przegląd dostępnych na rynku materiałów stosowanych do wykończenia części wspólnych powierzchni biurowych, takich jak lobby, korytarze, sale konferencyjne czy kuchnie i łazienki.
 • Dylatacje w posadzkach żywicznych na parkingach – artykuł omawiający najważniejsze kwestie związane z dylatacjami wykonywanymi w tego typu posadzkach – od wymagań formalnych przez charakterystykę poszczególnych rodzajów dylatacji po materiały wypełniające i wykonawstwo.
 • Toalety w obiektach użyteczności publicznej – jakie normy powinny spełniać  sanitariaty w budynkach użyteczności publicznej? Jakie są najistotniejsze zasady projektowania i wyposażania tego typu pomieszczeń? Oprócz omówienia tych zagadnień w artykule przedstawiono też przykłady ciekawych realizacji z ostatnich lat.
 • Oszczędzanie energii w obiektach komercyjnych – w artykule omówiono sposoby efektywnego ograniczania zużycia energii w budynkach o przeznaczeniu komercyjnym z uwzględnieniem specyfiki ich funkcjonowania oraz dostępnych – również alternatywnych – źródeł energii.
 • Klimatyzacja komfortu i jej wpływ na wydajność pracy – w jaki sposób warunki środowiskowe w pomieszczeniach mogą wpływać na efektywność i samopoczucie pracowników? Autorka opisuje m.in. na wskaźniki komfortu i dyskomfortu cieplnego oraz parametry komfortu cieplnego i powietrza istotne dla zapewnienia wydajności pracy.
 • Osprzęt elektryczny w pokojach hotelowych – praktyczny poradnik,  o czym należy, a o czym warto pamiętać przy doborze osprzętu do pokoi hotelowych. Autor wskazuje także na aktualne trendy i dobre praktyki stosowane w tego typu obiektach.
 • Systemy pożarowe w obiektach komercyjnych – szczegółowe omówienie najistotniejszych zagadnień – od charakterystyki i zadań systemu przez poszczególne jego elementy, m.in. SSP, czujki, detektory czy sygnalizatory, aż po obowiązujące wymagania prawne.

Oprócz artykułów merytorycznych publikacja zawiera również prezentacje produktów i usług firm działających w tej branży.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE