Nowe wydanie poradnika dla profesjonalistów „Muratorplus. Obiekty Komercyjne”

2023-09-04 6:40
Muratorplus. Obiekty Komercyjne
Autor: Redakcja Muratorplus. Obiekty Komercyjne

Najnowsze wydanie publikacji „Muratorplus. Obiekty Komercyjne” zawiera artykuły przygotowane przez specjalistów i ekspertów różnych branży. Poruszają zagadnienia dotyczące zarówno projektowania, wznoszenia i wyposażenia tego rodzaju inwestycji, jak i zarządzania nimi – w świetle aktualnych tendencji, najnowszych rozwiązań oraz obowiązujących wymogów prawnych.

Jest już dostępny kolejny numer poradnika „Muratorplus. Obiekty Komercyjne”. To publikacja przygotowana przez ekspertów i skierowana do specjalistów z tej branży – architektów, projektantów, wykonawców, a także deweloperów i zarządców tego typu obiektów.

Zamów teraz e-wydanie:

Muratorplus. Obiekty Komercyjne e-wydanie 2023/24

W najnowszym wydaniu "Muratorplus. Obiekty Komercyjne":

 • Sankcje za opóźnienie w realizacji robót budowlanych – artykuł podejmujący kwestie prawne związane z opóźnieniami w realizacji prac budowlanych, m.in. takie jak skutki niedochowania terminów, różnica między zwłoką a opóźnieniem wykonawcy, naprawa szkody spowodowanej zwłoką w realizacji prac czy zdarzenia usprawiedliwiające wykonawcę w niedotrzymaniu terminów.
 • Trudne warunki gruntowo-wodne – wpływ poziomu wód gruntowych na sposób posadowienia – materiał szczegółowo opisujący rodzaje warunków gruntowo-wodnych i metody ich rozpoznawania, a ponadto sposoby odwadniania i zabezpieczania wykopów budowlanych; omówiono również najistotniejsze zagadnienia związane z posadowieniem w trudnych warunkach gruntowo-wodnych.
 • Elewacje z przemysłowym sznytem – przegląd ciekawych obiektów z Polski i świata, których elewacje zostały utrzymane w industrialnym charakterze. Autor prezentuje najnowsze realizacje fasad wykonanych z takich materiałów, jak stal, surowy beton czy płyty poliwęglanowe, opisując nie tylko na ich walory estetyczne, lecz także efektywność, wpływ na dobre nasłonecznienie czy długą żywotność.
 • Charakterystyka i właściwości tynków oraz farb elewacyjnych w systemach ETICS – to praktyczny przewodnik po materiałach wykończeniowych elewacji wykonanych w systemach ETICS – omówienie poszczególnych rodzajów tynków cienkowarstwowych oraz strukturalnych, a także farb stosowanych na tego typu powierzchniach.
 • Materiały elewacyjne imitujące cegły – przegląd dostępnych na rynku rozwiązań i materiałów pozwalających uzyskać wygląd tradycyjnej ceglanej elewacji. Oprócz charakterystyki materiałów i opisu ich najistotniejszych właściwości artykuł zawiera również praktyczne wskazówki dotyczące zasad montażu.
 • Szczelne i ciepłe okna w biurowcach – zestawienie najistotniejszych zagadnień dotyczących doboru stolarki (również w aspekcie wymaganych i pożądanych parametrów termoizolacyjnych i akustycznych), stosowanych konstrukcji i ich wpływu na szczelność i izolacyjność termiczną. Ponadto cenne wskazówki projektowe i montażowe.
 • Zastosowanie świetlików w obiektach handlowych – artykuł szeroko omawiający możliwości wykorzystania świetlików dachowych w budynkach handlowych: rodzaje świetlików, możliwości ich zastosowania w systemach wentylacji i jako źródło światła naturalnego w obiektach wielkopowierzchniowych.
 • Szkło aktywne w budownictwie – czym jest szkło aktywne, jakie są jego rodzaje i możliwości zastosowania w budownictwie? Autorka charakteryzuje i przedstawia ciekawe przykłady wykorzystania m.in. szkła grzewczego, elektrochromatycznego, medialnego i o regulowanej przezierności.
 • Materiały wykończeniowe w biurowych częściach wspólnych – przegląd dostępnych na rynku materiałów stosowanych do wykończenia części wspólnych powierzchni biurowych, takich jak lobby, korytarze, sale konferencyjne czy kuchnie i łazienki.
 • Dylatacje w posadzkach żywicznych na parkingach – artykuł omawiający najważniejsze kwestie związane z dylatacjami wykonywanymi w tego typu posadzkach – od wymagań formalnych przez charakterystykę poszczególnych rodzajów dylatacji po materiały wypełniające i wykonawstwo.
 • Toalety w obiektach użyteczności publicznej – jakie normy powinny spełniać  sanitariaty w budynkach użyteczności publicznej? Jakie są najistotniejsze zasady projektowania i wyposażania tego typu pomieszczeń? Oprócz omówienia tych zagadnień w artykule przedstawiono też przykłady ciekawych realizacji z ostatnich lat.
 • Oszczędzanie energii w obiektach komercyjnych – w artykule omówiono sposoby efektywnego ograniczania zużycia energii w budynkach o przeznaczeniu komercyjnym z uwzględnieniem specyfiki ich funkcjonowania oraz dostępnych – również alternatywnych – źródeł energii.
 • Klimatyzacja komfortu i jej wpływ na wydajność pracy – w jaki sposób warunki środowiskowe w pomieszczeniach mogą wpływać na efektywność i samopoczucie pracowników? Autorka opisuje m.in. na wskaźniki komfortu i dyskomfortu cieplnego oraz parametry komfortu cieplnego i powietrza istotne dla zapewnienia wydajności pracy.
 • Osprzęt elektryczny w pokojach hotelowych – praktyczny poradnik,  o czym należy, a o czym warto pamiętać przy doborze osprzętu do pokoi hotelowych. Autor wskazuje także na aktualne trendy i dobre praktyki stosowane w tego typu obiektach.
 • Systemy pożarowe w obiektach komercyjnych – szczegółowe omówienie najistotniejszych zagadnień – od charakterystyki i zadań systemu przez poszczególne jego elementy, m.in. SSP, czujki, detektory czy sygnalizatory, aż po obowiązujące wymagania prawne.

Oprócz artykułów merytorycznych publikacja zawiera również prezentacje produktów i usług firm działających w tej branży.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.