Nowy sklep IKEA w Wiedniu – przykład dobrze zintegrowanej miejskiej architektury

2023-03-31 13:36
Nowy sklep IKEA w Wiedniu
Autor: Schüco Nowy sklep IKEA w Wiedniu powstał w centrum miasta, przy stacji kolejowej Westbahnhof

Nowy sklep szwedzkiej sieci meblowej IKEA na wiedeńskiej stacji kolejowej Westbahnhof wyróżnia się otwartą, przestrzenną strukturą bryły, nadającą mu wygląd „miejskiego regału”. Inwestycja wpisuje się w specyficzne uwarunkowania śródmiejskiej lokalizacji ze szczególną dbałością o spełnienie kryteriów zrównoważonego rozwoju.

Spis treści

  1. Sklep IKEA jak „dobry sąsiad”
  2. Wielopoziomowy park handlowy
  3. Ekologiczny i zrównoważony
  4. Elastyczna technologia fasadowa

Sklep IKEA jak „dobry sąsiad”

Nowy sklep IKEA, który powstał na jednej z największych stacji kolejowych w Austrii, ma przywoływać pozytywne skojarzenia związane z otwartością i sąsiedztwem. Wiązało się to z zerwaniem z tradycyjną formą zamkniętych brył na rzecz szeroko otwartej formuły, wchodzącej w dialog z otaczającą tkanką miejską.

Wyzwaniem postawionym architektom były również specyficzne uwarunkowania śródmiejskiej lokalizacji. Nowa przestrzeń musiała być m.in. wolna od samochodów, a sklep miał powstać w miejscu po wyburzonym budynku z XIX wieku, gdzie większość mieszkańców wolałaby zobaczyć park. W efekcie powstał projekt łączący indywidualny design produktów szwedzkiej marki IKEA z trzypoziomowym parkiem, w którym zasadzono aż 160 drzew.

Wielopoziomowy park handlowy

Na obiekt o powierzchni aż 30000 m2 składa się główny budynek i okalająca go stalowa konstrukcja z naprzemiennie ułożonymi modułami, wyraźnie nawiązującymi do budowy szafek marki IKEA. Głęboka na 4,5 m struktura zwraca uwagę ciekawym układem wysuniętych, zaślepionych i przeszklonych sekcji, a także „pustych” przestrzeni z metalowymi rusztami, na których zamocowano białe, stalowe donice o wysokości 1,9 m z zasadzonymi drzewami. Każda z nich została wyposażona w automatyczny, sterowany sensorycznie system irygacji, który zapewnia indywidualny poziom nawodnienia roślin.

Nowy sklep IKEA w Wiedniu
Autor: Schüco Inwestycja wyraźnie nawiązuje do popularnych szafek marki IKEA

Ekologiczny i zrównoważony

Dzięki przemyślanej koncepcji wpisania w inwestycję naturalnej zieleni ten pierwszy śródmiejski sklep IKEA stał się również jednym z pierwszych budynków z platynowym certyfikatem GREENPASS, a także uzyskał ocenę „Excellent” w systemie środowiskowej oceny budynków BREEAM.

Zgodnie z zasadami zrównoważonego rozwoju oprócz sklepu marki IKEA w wielkopowierzchniowym obiekcie funkcjonują także inne firmy. Na piątej i szóstej kondygnacji działa hostel dla 345 gości, zaś na parterze znajdują się sklepy przeniesione z wyburzonego budynku.

Niewątpliwą atrakcję inwestycji stanowi jej dach – z rozległym, ogólnodostępnym tarasem zapewniającym widok na okolicę. Można na niego dotrzeć zewnętrznymi klatkami schodowymi lub windami, które wraz z drogami ewakuacyjnymi i pionami instalacyjnymi zostały zintegrowane w zewnętrznej stalowej konstrukcji.

Elastyczna technologia fasadowa

„Właściwą” elewację budynku wykonano w całości w systemie fasady słupowo-ryglowej Schüco FWS 50.SI z certyfikatem Cradle to Cradle. Umożliwiła ona bezproblemową realizację układu złożonego z naprzemiennie ułożonych pól przeziernych i nieprzeziernych, a ponadto gwarantuje doskonałą ochronę przed warunkami atmosferycznymi. Jednocześnie system jest na tyle elastyczny, że inwestor może relatywnie późno podjąć decyzję o rozlokowaniu pól przeziernych i nieprzeziernych.

Szczególnym wyzwaniem na etapie realizacji inwestycji było wykonanie wielkoformatowych przeszkleń w wysuniętych do przodu modułach. Każde z nich ma 8 m szerokości i 3 m wysokości oraz składa się z trzech pól. Zastosowane profile systemu Schüco FWS 50 mają szerokość czołową wynoszącą zaledwie 50 mm, dzięki czemu podziały szyb są niemal niewidoczne. W elewację budynku wpięto także aluminiowe okna AWS 75.SI+, które w części zajmowanej przez sklep IKEA zostały zaprojektowane jako wyjścia na balkon, zaś w części hotelowej – jako okna uchylne.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.