Nowy sklep IKEA w Wiedniu – przykład dobrze zintegrowanej miejskiej architektury
Nowy sklep szwedzkiej sieci meblowej IKEA na wiedeńskiej stacji kolejowej Westbahnhof wyróżnia się otwartą, przestrzenną strukturą bryły, nadającą mu wygląd „miejskiego regału”. Inwestycja wpisuje się w specyficzne uwarunkowania śródmiejskiej lokalizacji ze szczególną dbałością o spełnienie kryteriów zrównoważonego rozwoju.
Spis treści
- Sklep IKEA jak „dobry sąsiad”
- Wielopoziomowy park handlowy
- Ekologiczny i zrównoważony
- Elastyczna technologia fasadowa
Sklep IKEA jak „dobry sąsiad”
Nowy sklep IKEA, który powstał na jednej z największych stacji kolejowych w Austrii, ma przywoływać pozytywne skojarzenia związane z otwartością i sąsiedztwem. Wiązało się to z zerwaniem z tradycyjną formą zamkniętych brył na rzecz szeroko otwartej formuły, wchodzącej w dialog z otaczającą tkanką miejską.
Wyzwaniem postawionym architektom były również specyficzne uwarunkowania śródmiejskiej lokalizacji. Nowa przestrzeń musiała być m.in. wolna od samochodów, a sklep miał powstać w miejscu po wyburzonym budynku z XIX wieku, gdzie większość mieszkańców wolałaby zobaczyć park. W efekcie powstał projekt łączący indywidualny design produktów szwedzkiej marki IKEA z trzypoziomowym parkiem, w którym zasadzono aż 160 drzew.
Wielopoziomowy park handlowy
Na obiekt o powierzchni aż 30000 m2 składa się główny budynek i okalająca go stalowa konstrukcja z naprzemiennie ułożonymi modułami, wyraźnie nawiązującymi do budowy szafek marki IKEA. Głęboka na 4,5 m struktura zwraca uwagę ciekawym układem wysuniętych, zaślepionych i przeszklonych sekcji, a także „pustych” przestrzeni z metalowymi rusztami, na których zamocowano białe, stalowe donice o wysokości 1,9 m z zasadzonymi drzewami. Każda z nich została wyposażona w automatyczny, sterowany sensorycznie system irygacji, który zapewnia indywidualny poziom nawodnienia roślin.
Ekologiczny i zrównoważony
Dzięki przemyślanej koncepcji wpisania w inwestycję naturalnej zieleni ten pierwszy śródmiejski sklep IKEA stał się również jednym z pierwszych budynków z platynowym certyfikatem GREENPASS, a także uzyskał ocenę „Excellent” w systemie środowiskowej oceny budynków BREEAM.
Zgodnie z zasadami zrównoważonego rozwoju oprócz sklepu marki IKEA w wielkopowierzchniowym obiekcie funkcjonują także inne firmy. Na piątej i szóstej kondygnacji działa hostel dla 345 gości, zaś na parterze znajdują się sklepy przeniesione z wyburzonego budynku.
Niewątpliwą atrakcję inwestycji stanowi jej dach – z rozległym, ogólnodostępnym tarasem zapewniającym widok na okolicę. Można na niego dotrzeć zewnętrznymi klatkami schodowymi lub windami, które wraz z drogami ewakuacyjnymi i pionami instalacyjnymi zostały zintegrowane w zewnętrznej stalowej konstrukcji.
Elastyczna technologia fasadowa
„Właściwą” elewację budynku wykonano w całości w systemie fasady słupowo-ryglowej Schüco FWS 50.SI z certyfikatem Cradle to Cradle. Umożliwiła ona bezproblemową realizację układu złożonego z naprzemiennie ułożonych pól przeziernych i nieprzeziernych, a ponadto gwarantuje doskonałą ochronę przed warunkami atmosferycznymi. Jednocześnie system jest na tyle elastyczny, że inwestor może relatywnie późno podjąć decyzję o rozlokowaniu pól przeziernych i nieprzeziernych.
Szczególnym wyzwaniem na etapie realizacji inwestycji było wykonanie wielkoformatowych przeszkleń w wysuniętych do przodu modułach. Każde z nich ma 8 m szerokości i 3 m wysokości oraz składa się z trzech pól. Zastosowane profile systemu Schüco FWS 50 mają szerokość czołową wynoszącą zaledwie 50 mm, dzięki czemu podziały szyb są niemal niewidoczne. W elewację budynku wpięto także aluminiowe okna AWS 75.SI+, które w części zajmowanej przez sklep IKEA zostały zaprojektowane jako wyjścia na balkon, zaś w części hotelowej – jako okna uchylne.