Sobieski Tower w Warszawie. Jest wniosek o pozwolenie na budowę

2023-09-03 7:45

Spółka Sobieski Tower złożyła wniosek o pozwolenie na budowę wieżowca przy ul. Grójeckiej 16. Wysoki na 130 metrów obiekt zaprojektowała warszawska pracownia JEMS Architekci.

Sobieski Tower Warszawa, ul. Grójecka 16
Autorzy: JEMS Architekci
Inwestor: Ghelamco Poland
Powierzchnia całkowita: 70 000 m²

Nowy wieżowiec przy placu Zawiszy

Dyskusja o budowie wieżowcu przy placu Zawiszy toczy się w Warszawie od lat. Trójkątna działka między ulicą Grójecką a Alejami Jerozolimskimi należy dziś do spółki Sobieski Tower, której udziałowcem jest Ghelamco Poland Holding. Inwestor chciałby tu postawić 130-metrowy wieżowiec. W ubiegłym roku, podczas konsultacji planu miejscowego dla rejonu placu Zawiszy, przedstawił wstępny projekt opracowany przez biuro JEMS Architekci. To kaskadowo ukształtowana bryła, obniżająca się w kierunku Grójeckiej i stojącego po przeciwnej stronie ulicy hotelu Sobieski, która wyróżnia się elewacją o ceglastym odcieniu i regularnej siatce kwadratowych okien. Na wizualizacjach uwagę zwracają też dwukondygnacyjne tarasy z drzewami pojawiające się na kolejnych poziomach wieży. Według koncepcji budynek Sobieski Tower przy placu Zawiszy dysponować będzie ok. 70 tys. m² powierzchni, w tym na biura przeznaczono ok. 43 tys. m².

Sobieski Tower: nowa realizacja Ghelamco

Plan dopuszczający realizację wieżowca o takich gabarytach Rada Warszawy uchwaliła na początku tego roku. W dokumencie zapisano m.in. wysokości poszczególnych segmentów obiektu (dominanta – 130 metrów, część pośrednia – 89 m, najniższa – 36 m) i usytuowanie usług w parterach. 3 lipca spółka Sobieski Tower złożyła wniosek o wydanie pozwolenia na budowę biurowca. Wniosek jest obecnie trakcie rozpatrywania. Ghelamco nie chce na razie komentować sprawy. Informuje tylko, że inwestycja jest w fazie projektowania.

Źródło: Sobieski Tower projektu Jemsów coraz bliżej realizacji
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE