Varso Place - flagowy projekt HB Reavis z największym finansowaniem w Polsce

2023-03-15 14:51
Varso Place
Autor: HB Reavis Poland

Konsorcjum czterech banków przyznało firmie HB Reavis kredyt refinansujący realizację trzech wielofunkcyjnych budynków Varso Place w centrum Warszawy. Kwota kredytu wynosi 475 mln euro, co czyni go największą tego typu transakcją w historii rynku nieruchomości komercyjnych w Polsce i jedną z największych w Europie Środkowo-Wschodniej.

Varso Place

Inwestycja powstała tuż przy stołecznym Dworcu Centralnym. Trzy budynki oferują łącznie 144 tys. mkw. powierzchni najmu, w tym biura, hotel, centrum innowacji oraz lokale usługowe. Wyróżniającą się częścią inwestycji jest 310-metrowy wieżowiec Varso Tower zaprojektowany w pracowni Foster + Partners. Certyfikowane w systemach BREEAM (Outstanding) i WELL (Gold) budynki Varso Place uzyskały wiele wyróżnień dla najlepszej realizacji w sektorze nieruchomości komercyjnych w Polsce i Europie Środkowej, w tym tytuł „Biurowca Roku”.

Lokalizację, jakość projektu oraz poziom wynajęcia Varso Place ponownie doceniło konsorcjum banków w składzie: Santander Bank Polska jako Agent Kredytu i Underwriter (165 mln euro), Bank Pekao S.A. jako Agent Zabezpieczeń (85 mln euro), Helaba (125 mln euro) oraz Berlin Hyp (100 mln euro) jako Pierwotni Kredytodawcy, które przyznało HB Reavis dodatkowe środki na zrefinansowanie przedsięwzięcia – kwota kredytu wzrosła z 350 do 475 mln euro. Ostatni etap Varso Place – wieżowiec Varso Tower został oddany do użytku w 2022 roku.

Uzyskane finansowanie dla Varso Place po raz kolejny potwierdza naszą pozycję na europejskim rynku nieruchomości. W wymagających czasach pozostajemy stabilnym i wiarygodnym partnerem dla czołowych instytucji finansowych w regionie. To dobry prognostyk przed startem nowych projektów, które planujemy na kluczowych rynkach w Polsce, Wielkiej Brytanii i Niemczech. Jesteśmy przekonani, że podobnie jak Varso Place, będą to pierwszorzędne inwestycje i punkt odniesienia na rynku pod względem jakości, rozwiązań w zakresie zrównoważonego rozwoju i portfolio najemców - komentuje Peter Pecnik, członek zarządu i dyrektor finansowy Grupy HB Reavis.

W transakcji firma HB Reavis korzystała z doradztwa kancelarii Dentons. Na rzecz konsorcjum banków doradzała firma DLA Piper. Doradcą technicznym był Arcadis.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.