Wieżowiec The Bridge w Warszawie pnie się w górę

2023-05-10 11:19

Wieżowiec The Bridge to aktualnie(maj 2023) największy budynek biurowy powstający w Warszawie firmy Ghelamco. Konstrukcja powstającego wieżowca The Bridge przewyższyła już sąsiadujące z nim przedwojenne kamienice przy ulicy Grzybowskiej i historyczny budynek wydawnictwa Bellona na Towarowej. Projekt mierzącego docelowo 174 metry budynku opracowało holenderskie  UNStudio we współpracy z Polsko-Belgijską Pracownią Architektury Projekt.

Spis treści

  1. Warszawski wieżowiec UNStudio
  2. Wieżowiec The Bridge: na granicy Woli i Śródmieścia
  3. Kiedy zakończy się budowa The Bridge
Nazwa obiektu Wieżowiec The Bridge
Adres obiektu Warszawa, róg ul. Towarowej i Grzybowskiej
Autorzy UNStudio
Współpraca autorska Polsko Belgijska Pracownia Architektury Projekt
Data realizacji (koniec) 2025

Warszawski wieżowiec UNStudio

The Bridge to najnowszy projekt Ghelamco. Liczący 174 metry wieżowiec stanie tuż obok dawnej siedziby wydawnictwa Bellona, zrealizowanej w latach 1948-1952 według projektu Kazimierza Marczewskiego i Stefana Putkowskiego jako budynek administracyjny Wojskowych Zakładów Graficznych. Oba obiekty zostaną połączone wspólnym lobby. Koncepcję architektoniczną wieżowca opracowało holenderskie UNStudio, znane z takich realizacji jak Muzeum Mercedes-Benz w Stuttgarcie, sieć metra w katarskiej Dosze czy  wiszący most Erasmusbrug w Rotterdamie. Lokalnym parterem biura jest Polsko Belgijską Pracownią Architektury Projekt, która dla Ghelamco przygotowała koncepcje Warsaw Spire i biurowca Warsaw UNIT. Przy projektowaniu nowego wysokościowca zawsze zastanawiamy się, jak będzie on funkcjonował w szerszym, miejskim kontekście. Warszawski obiekt, dzięki unikalnej organizacji przestrzennej, zintegruje okoliczne przestrzenie publiczne; a co najważniejsze – odnowi związek miasta z jego dziedzictwem, łącząc w jedną kompozycję historyczny budynek Bellony z nową wieżą – mówi Arjan Dingste, dyrektor i starszy architekt w UNStudio.

Wieżowiec The Bridge: na granicy Woli i Śródmieścia

Liczący 40 pięter The Bridge zaoferuje 47 tys. m² powierzchni biurowej. Budynek będzie certyfikowany w systemach WELL i BREEAM. Będzie mieć także certyfikat „Obiekt bez barier”. W wieżowcu wdrożony zostanie ponadto opracowany przez Ghelamco system operacyjny, pozwalający na efektywne zarządzanie kontrolą dostępu oraz rozwiązania podnoszące jego bezpieczeństwo w razie epidemii (m.in. wirusobójcze lampy UV, które zostaną umieszczone w windach i centralach wentylacyjnych). Pod obiektem znajdzie się parking na 280 miejsc, a w parterze, od strony placu Europejskiego, kawiarnia.

Budowa wieżowca The Bridge rozpoczęła się w 2021 roku. Obecnie realizowana jest 26. kondygnacja obiektu, ale co 5 dni powstaje kolejna! Pod koniec sierpnia rozpoczął się montaż szklanych paneli elewacyjnych. Równocześnie trwają prace związane z połączeniem wieżowca z historycznym gmachem Bellony, który stanie się częścią biurowego kompleksu. Wyeksponowany i poddany pieczołowitej renowacji zostanie zabytkowy hol z kolumnadą i reprezentacyjną klatką schodową. Oba budynki będą posiadały przestronne, wysokie na trzy kondygnacje wspólne lobby. Jego charakterystycznym elementem są wielkie, mierzące nawet do 18 m filary z betonu barwionego w masie, układające się w literę V, oraz szerokie schody, na których będzie można też przysiąść.

Kiedy zakończy się budowa The Bridge

Na czas budowy wieżowca The Bridge część placu Europejskiego została wyłączona z użytku. W przyszłości od strony ul. Grzybowskiej, w miejscu, gdzie dotychczas znajdował się parking, powstanie minipark. W ten sposób wejście do nowego obiektu prowadzić będzie przez zielony skwer, a sam plac Europejski zbliży się do ulicy Towarowej i Grzybowskiej. Przewidywany termin zakończenia budowy The Bridge to pierwszy kwartał 2025 roku.

Źródło: Wieżowiec The Bridge projektu UNStudio na półmetku
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.