WITA – nowy projekt mixed-use w centrum Krakowa

2024-03-01 13:36

WITA to nowy miastotwórczy, wielofunkcyjny projekt Echo Investment i Archicom przy ulicy Wita Stwosza w krakowskiej dzielnicy Stare Miasto. Inwestycja o powierzchni 3 hektarów powstanie w miejscu dawnych magazynów zaopatrzenia Twierdzy Kraków. Projekt zakłada budowę pięciu czteropiętrowych budynków o zróżnicowanych funkcjach: mieszkaniowej, biurowej, usługowej i rekreacyjnej.

Spis treści

  1. WITA w Krakowie – miastotwórczy projekt w miejscu magazynów Twierdzy Kraków
  2. Budynki biurowe WITA od Echo Investment
  3. Ponad 170 mieszkań w nowym kompleksie WITA

WITA w Krakowie – miastotwórczy projekt w miejscu magazynów Twierdzy Kraków

WITA to nowa inwestycja Echo Investment i Archicom realizowana przy ulicy Wita Stwosza, w miejscu dawnych magazynów zaopatrzenia Twierdzy Kraków. Koncepcja kompleksu typu mixed-use zakłada powstanie miastotwórczego założenia, gdzie będzie można mieszkać, pracować, a przy tym spędzać czas, korzystając z bogatej oferty usług kulinarnych i eventowych oraz dostępnych terenów rekreacyjnych.

W bezpośrednim sąsiedztwie WITA mieści się zabytkowe Muzeum Armii Krajowej i Muzeum Fotografii, a położenie w centrum miasta zapewnia dostęp do bogatej oferty kulturalnej Starego Miasta.

Projekt kompleksu WITA przygotowała krakowska pracownia MOFO Architekci, w uzgodnieniu z konserwatorem zabytków. W założeniu pracowni budynki mają nawiązywać do tradycji i historycznej zabudowy w okolicy, a architektura charakteryzować się oszczędną dekoracją i formą podporządkowaną funkcji. Inwestycja o powierzchni 3-ha budowana będzie etapowo, a jej zakończenie planowane jest w 2026 roku.

Przeczytaj także:

Budynki biurowe WITA od Echo Investment

Na terenie WITA powstanie łącznie 26,7 tys. m² powierzchni biurowej w dwóch budynkach realizowanych przez Echo Investment. Pierwszy z nich, o powierzchni 5,1 tys. m² stanie bezpośrednio przy ul. Wita Stwosza tuż obok gmachu Muzeum Armii Krajowej. Drugi biurowiec zaoferuje 21,6 tys. m² powierzchni i będzie połączony jedną ścianą z obiektem mieszkaniowym. Najemcy biur w WITA będą mieli do dyspozycji ergonomiczne przestrzenie do pracy, liczne udogodnienia oraz ekologiczne rozwiązania technologiczne zgodne ze standardem BREEAM na poziomie Excellent. W biurowcach ulokowane będzie także centrum fitness i przychodnia medyczna oraz lokale usługowe w parterach.

Wita - kompleks mieszkalno-biurowo-usługowy przy Wita Stwosza (wizualizacja)
Autor: Mat. prasowe Echo Investment

Ponad 170 mieszkań w nowym kompleksie WITA

Archicom odpowiada za część mieszkaniową WITA, czyli dwa kameralne budynki wielorodzinne w drugiej linii zabudowy. Powstanie w nich łącznie 176 apartamentów o wysokim standardzie w metrażach od 28 do 97 m². Do każdego lokalu będzie przynależeć duży balkon, ogródek lub taras, który będzie można zagospodarować zielenią.

Nasza najnowsza krakowska inwestycja typu "destination" to prawdziwe miasto w mieście. WITA zaprasza przyszłych mieszkańców starannym połączeniem uroków śródmiejskiego życia i kontaktu z naturą. Charakter projektu doskonale wpisuje się w szerzoną przez nas koncepcję miasta 15-minutowego, gdzie wszystko czego potrzebują nasi klienci jest dosłownie na wyciągnięcie ręki. Sprzedaż pierwszych mieszkań ruszy już niebawem.

– Dawid Wrona, członek zarządu Archicom S.A.

Dla mieszkańców przygotowano udogodnienia, m.in. rowerownie, komórki lokatorskie, a także aplikację Bluebolt czy system inteligentnego mieszkania. Rozwiązania te wpłyną na oszczędność energii i bezpieczeństwo, a także umożliwią bezdotykowe otwieranie drzwi, bram czy przywołanie windy.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.