Blacha perforowana na elewacji. Jak można ją wykorzystać? Przykłady realizacji

2023-05-08 17:15
Blacha perforowana na elewacji. Jak można ją wykorzystać? Przykłady realizacji
Autor: D. Majewski Ażurowa elewacja z blachy perforowanej - biurowiec we Wrześni

Blacha perforowana to materiał coraz częściej wykorzystywany na elewacjach budynków. Ażurowe fasady dodają lekkości, a zależnie od rodzaju blachy i wielkości perforacji - pozwalają tworzyć oryginalne i kolorowe fasady. Jak można wykorzystać blachę perforowaną, pokazujemy na przykładach.

Spis treści

  1. Perforowana fasada biurowca we Wrześni
  2. Ażurowe elewacje w Browarach Warszawskich

Perforowana fasada biurowca we Wrześni

Wielowarstwowość elewacji można osiągnąć m.in. poprzez przesłonięcie szklanych fasad różnymi, perforowanymi blachami. Niezwykle oryginalny jest pod tym względem niewielki biurowiec we Wrześni, projektu pracowni Ultra Architects, który pierwotnie powstał jako siedziba lokalnej gazety. Dwupiętrowy budynek stanął na styku osiedla niskich bloków i domów jednorodzinnych – stąd jego schodkowa bryła, która od ulicy buduje wyrazistą pierzeję, a od tyłu zmniejsza swoją skalę.

Całkowicie przeszklony front jest skierowany na południe. Aby ograniczyć przegrzanie wnętrz, jak i rozbłyski słońca na monitorach pracowników, architekci przykryli elewację pasami białej, perforowanej blachy. Okrągłe otwory o różnej konfiguracji przypominają z daleka słowa, a całość fasady ma wygląd niczym szpalty gazety, co korespondowało z działalnością pierwotnego gospodarza. W ciągu dnia elewacja zdaje się być białym monolitem, dopiero wieczorem rozświetlona od środka ukazuje swój ażurowy charakter.

Blacha perforowana na elewacji. Jak można ją wykorzystać? Przykłady realizacji
Autor: J. Buczkowski Perforowana blacha elewacyjna doświetla wnętrze biurowca we Wrześni

Ażurowe elewacje w Browarach Warszawskich

Jednym z najbardziej różnorodnych pod względem elewacji zespołów są Browary Warszawskie – wielki projekt rewitalizacyjny dawnego zakładu przemysłowego na warszawskiej Woli, za który odpowiada pracownia JEMS Architekci. W obiektach tych poza lokalami biurowymi i mieszkalnymi funkcjonuje wiele punktów usługowych, gastronomicznych i kulturalnych.

Blacha perforowana na elewacji. Jak można ją wykorzystać? Przykłady realizacji
Autor: J. Sokołowski Browary Warszawskie to kompleks budynków o elewacjach zróżnicowanych pod względem materiałów, kolorystyki i stylu.

Unikatową ażurową fasadą wyróżniają się znajdujące się w samym centrum kompleksu Apartamenty przy Warzelni. Na parterze budynku mieszczą się m.in. luksusowa cukiernia-kawiarnia oraz samoobsługowa pralnia. Budynek sąsiaduje z głównym placem założenia, a jego wysmukła sylweta nawiązuje do znajdującej się niegdyś w tym miejscu dawnej słodowni.

Obiekt jest w znaczącej mierze przeszklony. Wnętrza ukryto za ruchomymi okiennicami wypełnionymi siatką aluminiową w kolorze miedzianym. Tworzą one charakterystyczne ząbkowane fasady. Ich rdzawa kolorystyka koresponduje z ceglanymi, dawnymi zabudowaniami browarów, w tym stojącą po sąsiedzku warzelnią.

Ażurowe elewacje zajmują aż 4110 m² powierzchni i składają się z blisko 3 tys. ruchomych paneli. Te na niższych kondygnacjach przesuwane są manualnie, na najwyższych zaś regulacja jest zautomatyzowana. Różne ustawienia okiennic powodują, że fasady apartamentów zmieniają się w ciągu dnia w zależności od preferencji użytkowników.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.