Atrium International zniknął z centrum Warszawy. W tym miejscu powstanie biurowiec Upper One

2023-07-12 13:50

Zakończyła się rozbiórka nadziemia Atrium International, biurowca w ścisłym centrum Warszawy. Siedmiokondygnacyjny gmach Atrium International, został wyburzony przed spodziewanym terminem ukończenia robót. Teraz czas na rozbiórkę jego podziemia i budowę części podziemnej kompleksu Upper One. Generalnym wykonawcą kompleksu jest spółka budowlana STRABAG.

Spis treści

 1. Rozbiórka Atrium International - drugie życie inwestycji
 2. Zobacz galerię zdjęć z rozbiórki Atrium International
 3. Upper One zamiast Atrium International
 4. Medusa Group przygotowała projekt Upper One
 5. Zobacz Upper One w galerii zdjęć
 6. Jak zmieni się otoczenia przy okazji budowy Upper One
 7. Kiedy Upper One będzie oddany do użytku?

Rozbiórka Atrium International - drugie życie inwestycji

Rozbiórka nadziemia budynku z lat 90. trwała siedem miesięcy. W tym czasie inwestor we współpracy z generalnym wykonawcą – spółką budowlaną STRABAG – zdemontował i przekazał do recyklingu wszystkie możliwe elementy wykończeniowe oraz budowlane, a konstrukcja obiektu została zrównana z ziemią. Tylko do maja tego roku odzyskano i w całości przekazano do recyklingu 388 ton żelaza i stali, co odpowiada wadze około 259 samochodów osobowych o średniej masie 1,5 tony, a także 25 ton kabli i 20 ton drewna. Zebrano również 70 ton materiałów izolacyjnych, z czego ponad 30 proc. poddano przetworzeniu.

Docelowo największym spodziewanym strumieniem recyrkulacji będzie gruz – betonowy i ceglany. Po rozbiórce części nadziemnej Atrium International została z niego wykonana platforma robocza. Z kolei po zakończeniu konstrukcji podziemia, odpady te zostaną wywiezione z budowy i poddane recyklingowi.

W sumie do odzysku lub ponownego użycia trafi 70 proc. materiałów z wyburzonego biurowca, w tym okna, które posłużyły już przy odbudowie domów oraz mieszkań w Ukrainie.

Zobacz galerię zdjęć z rozbiórki Atrium International

Upper One zamiast Atrium International

Projekt Upper One ma zostać ukończony w 2026 roku. Kompleks zostanie wzniesiony w czasie trwającej w Warszawie luki podażowej – będzie to jedyny biurowiec w budowie w Centralnym Obszarze Biznesu. Dostarczy na stołeczny rynek 35 900 mkw. ultranowoczesnej i zrównoważonej przestrzeni pracy oraz około 11 000 mkw. powierzchni hotelowej. Wieża biurowa wyróżni skyline stolicy elegancką, harmonijkową szklaną fasadą. Unikalny design tego miejsca uzupełnią panoramiczne windy oraz blisko 400 mkw. tarasów zlokalizowanych na najwyższych piętrach 34-kondygnacyjnego budynku biurowego.

Przeczytaj też:

Polskie miasta przechodzą kolejną falę transformacji – modernizacji i rozbiórek. Szczególnie widać to w Warszawie – miejscu, gdzie tworzył się rodzimy rynek biurowy. Nienadążające za wymogami współczesności obiekty ustępują miejsca nowym projektom, których funkcje skoncentrowane są na dobrobycie najemców, rozwiązaniach proptech i środowisku. Wyburzając Atrium International, dajemy przestrzeń na rozwój inwestycji, która w pełni wykorzysta potencjał tego terenu oraz spełni oczekiwania wobec przestrzeni miejskiej. Nie chcemy odcinać się jednak od historii tego miejsca, dlatego niektóre elementy wnętrza dawnego budynku, po ich przekształceniu, zostaną włączone do projektu architektonicznego Upper One - mówi Łukasz Ciesielski, dyrektor zarządzający spółki deweloperskiej STRABAG Real Estate w Polsce.

- Budowa Upper One to jeden z priorytetów biznesowych STRABAG Real Estate na najbliższe lata. Do przygotowania koncepcji projektu podeszliśmy niezwykle starannie, chcąc w pełni wykorzystać potencjał tej symbolicznej dla wielu mieszkańców stolicy lokalizacji. Zależy nam, aby kompleks Upper One płynnie wpisał się zabudowę warszawskiego śródmieścia i zaoferował swoim przyszłym najemcom całkiem nową jakość pod kątem użytkowania oraz komfortu pracy. Naturalnym elementem realizacji inwestycji jest jej komercjalizacja, dlatego zdecydowaliśmy się na współpracę z tak doświadczonym partnerem jak Cushman & Wakefield - komentuje Henryk Bilski, Leasing Director w STRABAG Real Estate.

Anna Górska-Kwiatkowska, Head of Leasing Services w Cushman & Wakefield, zwraca uwagę, że Upper One to jeden z najważniejszych nowych projektów komercyjnych w Warszawie. Po pierwsze, inwestycja STRABAG Real Estate na nowo zdefiniuje śródmiejski kwartał pomiędzy al. Jana Pawła II, ul. Grzybowską, Krochmalną i Ciepłą. Po drugie, cały kompleks zaoferuje innowacyjne rozwiązania ekologiczne, wyznaczając tym samym nowe standardy na rynku nieruchomości w Polsce. I w końcu – będzie to jedna z kluczowych inwestycji, która pozwoli sprostać rosnącemu popytowi na powierzchnie biurowe w stolicy, zwłaszcza w obliczu spodziewanej luki podażowej.

Medusa Group przygotowała projekt Upper One

Autorem projektu jest polska pracownia Medusa Group przy współpracy z austriacką pracownią MHM architects. Upper One będzie wyróżniać fasada rzeźbiona światłem, asymetryczna, zdynamizowana ruchem pięciu przeszklonych wind. Dodatkowo w wieży biurowca przewidziano trzy windy wewnętrzne. Obiekt połączy zaawansowane technologie budowlane i ultranowoczesną architekturę.

Na najwyższych kondygnacjach inwestycji jej najemcy będą mieli do dyspozycji tarasy zewnętrzne (niewiele wysokościowców w Polsce ma takie rozwiązanie). Przewidzianych jest ponad 200 miejsc parkingowych, w tym punkty do ładowania samochodów elektrycznych. Na zewnątrz powstaną zielona strefa odpoczynku oraz amfiteatr.

Jak wyjaśnia architekt Łukasz Zagała, współwłaściciel pracowni Medusa Group, projektowanie budynków wysokościowych nakłada na projektantów bardzo dużą odpowiedzialność za określenie jakości przestrzeni oglądanej z odległych widoków i perspektyw. Upper One znajduje się na zamknięciu widoku południowej osi alei Jana Pawła II, która stopniowo odgina się w kierunku północnym od Ronda ONZ.

Lokalizacja ta była inspiracją dla zaprojektowania „żywej” fasady południowej wypełnionej szklanymi windami, które będąc w ruchu ujawnią funkcję budynku. Szklana fasada jest skromna a zarazem elegancka. Jej płaszczyzny zostały przełamane w postaci zakrzywionych wertykalnych pasów, łamiących dosłowność odbić okolicy oraz wzmacniających smukłość budynku.

Zobacz Upper One w galerii zdjęć

Jak zmieni się otoczenia przy okazji budowy Upper One

W Upper One zaprojektowano nowatorski system geotermii, czyli odnawialne, proekologiczne i ekonomiczne źródło energii do ogrzewania i chłodzenia budynku. Obiekt zaopatrzony będzie też w rozwiązania zwiększające komfort użytkowania i wspierające dobre samopoczucie, jak jonizacja powietrza czy nawilżacze adiabatyczne.

Jakość Upper One potwierdzą certyfikaty LEED Platinum i WELL Building Standard, a także „Obiekt bez barier” Fundacji Integracja, który jest przyznawany nieruchomościom dostępnym dla osób z niepełnosprawnością ruchową.

Za sprawą nowego układu dwóch budynków, które zastąpią dotychczasową monolityczną bryłę Atrium International, warszawiacy zyskają nowe piesze szlaki komunikacyjne łączące al. Jana Pawła II z ul. Ciepłą i osiedlem za Żelazną Bramą. Zwiększy to także dostępność punktów usługowych w obiektach zlokalizowanych na tyłach Upper One. Zielona strefa odpoczynku oraz amfiteatr na patio nowej inwestycji stworzą miejsce do relaksu i organizacji wydarzeń kulturalnych, co pozwoli zintegrować lokalną społeczność w nowych przestrzeniach publicznych.

Realizacji projektu Upper One towarzyszyć będzie modernizacja narożnika al. Jana Pawła II i ul. Grzybowskiej.

Kiedy Upper One będzie oddany do użytku?

Projekt zostanie oddany do użytku w 2026 roku.

Upper One w skrócie
 • Projekt: pracownia Medusa Group przy współpracy z austriacką pracownią MHM architects
 • Inwestor: STRABAG Real Estate
 • Generalny wykonawca: STRABAG
 • Powierzchnia biurowa: 35 900 m²
 • Powierzchnia hotelowa: 11.000 m² (prawie 300 pokoi)
 • Realizacja projektu: 2023 - w toku
 • Planowane zakończenie realizacji: 2026 rok
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.