Biurowiec na skraju Jury Krakowsko-Częstochowskiej - idea projektu związana jest z liczbą 3

2023-06-09 12:35

Nowoczesny biurowiec, w którym mieści się siedziba firmy Press Glass, powstał na skraju Jury Krakowsko-Częstochowskiej, na terenie dawnych nieużytków. Ta nietypowa dla budynku komercyjnego lokalizacja została świadomie wybrana przez inwestora i wykorzystana przez architekta dla stworzenia komfortowego miejsca pracy w bliskim kontakcie z naturą.

Spis treści

  1. Biurowiec Press Glass Polska - idea projektu
  2. Każdy gabinet do pracy cichej korzysta z widoku i naturalnego światła
  3. Strunobetonowe stropy i niestandardowe rozpiętości
  4. Szkło ważnym materiałem w inwestycji

Biurowiec Press Glass Polska - idea projektu

Idea projektu związana jest z liczbą trzy. Tworzą go trzy przestrzenie: teren wokół, trzykondygnacyjny budynek i wewnętrzny dziedziniec. Obiekt zaprojektowano na planie trójkąta, tak by ocalić istniejące na działce drzewa oraz zachować przepływający przez nią strumień. Droga dojazdowa prowadzi zarówno do budynku, jak i parkingów ukrytych pośród zieleni. Trójkątny kształt obiektu (kolejne kondygnacje mają coraz mniejszy obrys) redukuje skalę, a rozsunięte tarasy dodają bryle dynamiki i lekkości.

Trzy piętra odpowiadają ich funkcjom. Na parterze znajduje się reprezentacyjna strefa wejściowa z recepcją, sale konferencyjne, miejsca pracy w open space, wejście dla pracowników, kantyna, strefa sportowo-rekreacyjna oraz część magazynowa.

Pierwsze piętro to przede wszystkim tzw. strefa operacyjna, w której zlokalizowano miejsca pracy – wszystkie działy firmy rozmieszczone w logicznym ciągu wzdłuż zewnętrznej elewacji.

Wokół wewnętrznego ogrodu zaplanowano strefę relaksu i swobodnej pracy w otwartej przestrzeni. Na tym poziomie znajduje się również lądowisko dla helikopterów. Najwyższą kondygnację przeznaczono dla zarządu firmy Press Glass Polska.

Polecamy też:

Wyróżnienia

Biurowiec został dwukrotnie wyróżniony przez internautów i ekspertów w kategorii Kubatura, w Plebiscycie Polska Architektura XXL 2020 organizowanym przez Grupę Sztuka Architektury. Otrzymuje też prestiżowe nagrody konkursach międzynarodowych.

Siedziba Press Glass Polska
Autor: B. Makowski W biurowcu zadbano o optymalne parametry szklenia. Wyprodukowano specjalne dwukomorowe zestawy szyb giętych po łuku, które zamontowano na zaokrąglonych narożnikach trójkątnego biurowca

Każdy gabinet do pracy cichej korzysta z widoku i naturalnego światła

Strukturę budynku łączą trzy komunikacyjno-techniczne trzony umieszczone w otwartym planie. Na każdym poziomie dostępne są wyjścia na otaczające budynek zielone tarasy widokowe, z kolei dach w formie zielonych tarasów obsadzono specjalnie dobranymi roślinami. W projekcie przyjęto czytelną zasadę – gabinety zlokalizowano wzdłuż zewnętrznej elewacji, a strefę relaksu i open space wokół wewnętrznego dziedzińca. Dzięki temu każdy gabinet do pracy cichej korzysta z widoku i naturalnego światła a część centralna z wewnętrznym ogrodem w patio stanowi publiczną przestrzeń integrującą wszystkich pracowników.

Siedziba Press Glass to dialog między tradycyjnymi materiałami a krajobrazem, który na równi z nimi staje się tworzywem architektury. Beton został wykorzystany m.in. na elewacji budynku technicznego oraz w formie słupów w strefie wejściowej. Materiał ma powierzchnię z widocznym odciśniętym szalunkiem bądź chropowatą, uzyskaną poprzez groszkowanie.

Strunobetonowe stropy i niestandardowe rozpiętości

Strunobetonowe stropy umożliwiły natomiast realizację niestandardowych rozpiętości. Drewno zastosowano głównie we wnętrzach, gdzie stanowi obudowę trzonów, wykończenie mebli, posadzek balustrad i drzwi. Na zewnątrz wykorzystano je do budowy rozległych tarasów, a sklejkę do wykonania promieniście układanej podsufitki, która przechodzi również do wnętrza obiektu.

Szkło ważnym materiałem w inwestycji

Bardzo ważnym materiałem jest szkło, a zwłaszcza wielkie tafle z refleksyjnych szyb uzupełnione detalami z polerowanej stali nierdzewnej. Inwestor zadbał o optymalne parametry szklenia i wyprodukował specjalne dwukomorowe zestawy szyb giętych po łuku, które zamontowano na zaokrąglonych narożnikach trójkątnego biurowca. Wyzwaniem okazało się zachowanie jednolitych parametrów zarówno płaskich, wklęsłych, jak i wypukłych zestawów szkła o niestandardowych formatach.

Konieczne było właściwe dobranie konstrukcji szyb oraz odpowiednich powłok, grubości tafli szklanych i wypełnienia. Użyty na fasadzie system profili aluminiowych umożliwił uzyskanie efektu jednolitej szklanej ściany. W projekcie wykorzystano również systemy okienno-drzwiowe – wytrzymałe i smukłe drzwi podnoszono-przesuwne o niskoprogowych skrzydłach o ciężarze do 600 kg, wysokości do 3,24 m i szerokości aż 3,3 m.

Spójność realizacji osiągnięto dzięki powierzeniu jednej pracowni całego projektu włącznie z wnętrzami oraz najbliższym zagospodarowaniem terenu. Kompozycja przestrzenna, zależności funkcjonalne, dobór materiałów i technologii oraz wszystkie detale były doprecyzowywane podczas rozmów architekta z inwestorem.

O inwestycji
  • Lokalizacja: ul. Golfowa 19, Konopiska k. Częstochowy
  • Realizacja: 2019–2020
  • Powierzchnia całkowita: 9982 m²
  • Powierzchnia zabudowy: 2943 m²
  • Powierzchnia użytkowa: 5742 m²
  • Powierzchnia terenu: 29 189 m²
  • Kubatura: 19 999 m³
  • Liczba kondygnacji: 3 naziemne
  • Projekt architektoniczny: Konior Studio Tomasz Konior
  • Inwestor: Press Glass Holding SA & Press Glass sp. z o.o.
  • Generalny wykonawca: Press Glass Holding SA,
  • Fasady: Kobnext sp. z o.o., RP-Alu s.c.
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.