Forest Campus – najlepsza stołeczna inwestycja biurowa 2023 roku. Zobacz, jak wygląda laureat nagrody prezydenta Warszawy

2024-02-02 8:59

Forest to otulony zielenią kampus biurowy położony u zbiegu trzech warszawskich dzielnic: Woli, Śródmieścia i Żoliborza. Niegdyś niedostępny 2-hektarowy teren pomiędzy al. Jana Pawła II i ul. Burakowską przeszedł metamorfozę w jeden z najbardziej zielonych projektów biurowych i przyjazny fragment miasta. Zobacz, jak wygląda Forest Campus - uznany za najlepszą warszawską inwestycję komercyjną 2023.

Spis treści

  1. Forest Campus najlepszą inwestycją komercyjną 2023 
  2. Fasada jak kora drzewa
  3. Technologie i konstrukcja budynku
  4. Zielone otoczenie budynku
  5. Forest Campus z zielonym paszportem

Forest Campus najlepszą inwestycją komercyjną 2023 

Położony przy ul. Burakowskiej 14 biurowiec Forest został laureatem 9. edycji Nagrody Architektonicznej Prezydenta m.st. Warszawy. Inwestycja zdobyła nagrodę w kategorii Architektura komercyjna. 

Forest został też doceniony w konkursie architektoniczno-urbanistycznym „Lider Dostępności” organizowanym przez Stowarzyszenie Przyjaciół Integracji i Towarzystwo Urbanistów Polskich. Spośród 27 finalistów kampus otrzymał tytuł „Lidera Dostępności” w kategorii obiekt biurowo-handlowy.

Dworzec Metropolitalny w Lublinie

Fasada jak kora drzewa

Od strony ulicy elewacja zaczerpnęła swą formę z interpretacji kory drzewa, z jej naturalnie różną głębokością i światłocieniem. „Kora” budynku z jednej strony chroni go przed zgiełkiem miasta, z drugiej – wtapia kampus w otaczającą zieleń. Efekt ten został uzyskany za pomocą aluminiowych żyletek o różnej głębokości oraz towarzyszącym im panelom z blachy perforowanej w czterech barwach natury: irchy, cegły, kamienia i sepii. Na tej samej kolorystyce opierał się również projekt wysokich ścian szczytowych z okładzin aluminiowych pełnych i perforowanych. Pionowość oraz regularność siatki modułów fasadowych została celowo zaburzona dzięki wprowadzeniu poziomych żyletek, a także przez przestawienie blach preferowanych względem słupków fasadowych na konkretnych poziomach.

O ile zewnętrzna fasada inspirowana jest korą pnia drzewa, o tyle te od strony dziedzińca są proste, w czarnej kolorystyce z minimalną tektoniką, dającą jedynie wrażenie nieregularności. Mają one stanowić tło dla zieleni dziedzińca. Fasadę zaprojektowano w dwóch technologiach. Pierwsza z nich to układ słupowo-ryglowy. Okna i elementy otwieralne do przewietrzania zostały równomiernie rozmieszczone na elewacji.

Forest Campus - najlepsza stołeczna inwestycja biurowa 2023
Autor: Szymon Starnawski/Grupa Murator

Przeczytaj także:

Drugą z nich jest zaawansowana technologicznie fasada wieży, gdzie zastosowano system elementowy. Użycie klap wentylacyjnych od zewnętrznej strony kompleksu, jak również okien rozwierno-uchylnych dla pomieszczeń od strony wewnętrznego dziedzińca ma na celu zapewnienie użytkownikom biur możliwości naturalnej wentylacji i chłodzenia pomieszczeń, a ich lokalizacja w co drugim module fasadowym pozwala na dużą elastyczność w aranżacji powierzchni biurowych.

Technologie i konstrukcja budynku

Obiekt jest posadowiony na trzykondygnacyjnym parkingu podziemnym. Całość garażu (kondygnacja -1) dodatkowo została bardziej zagłębiona, aby zapewnić zieleni większą miąższość substratu. Ponadto – ze względu na wymaganą liczbę instalacji, głównie wentylacji budynku – kondy gnacja ta ma zdecydowanie większą wysokość. Płyta fundamentowa została posadowiona na kilkuset mikropalach. Pod częścią wieżową zastosowano barety. Wykop zabezpieczono ścianami szczelinowymi częściowo rozpieranymi, a częściowo kotwionymi w gruncie.

Forest Campus - najlepsza stołeczna inwestycja biurowa 2023
Autor: Szymon Starnawski/Grupa Murator

Całość konstrukcji wykonano jako monolityczno-żelbetową w układzie słupowo-płytowym, wylewaną na miejscu. Wyjątkiem jest część wieżowa, gdzie ze względu na rozpiętości stropy powstały w konstrukcji sprężonej, co pozwoliło na zachowanie relatywnie cienkiego stropu. Ponieważ większość elementów żelbetowych jest zakryta materiałami wykończeniowymi, beton architektoniczny ograniczono do słupów na parterze, widocznych m.in. w przestrzeniach wspólnych.

Zielone otoczenie budynku

Wypełniony różnego rodzaju roślinnością i wzbogacony o fontannę w formie tafli wody dziedziniec z ostał otoczony przeszklonym, publicznym parterem. Zieleń jest tu dosłownie wszędzie – począwszy od trzykondygnacyjnego holu głównego od strony ronda, w którym zaprojektowano kameralne miejsca do odpoczynku osłonięte obszernymi donicami z drzewami, aż po hol od strony ul. Burakowskiej czy – idąc dalej – obszerny foodcourt. Całość dachu podium zaaranżowano w stylu miejskiego ogrodu z pojedynczymi pawilonami – wyjściami na dach z klatek schodowych oraz windy dachowej. Pawilony te zostały estetycznie wkomponowane w pejzaż ogrodów dzięki połączeniu ich płaszczyzn szklanych z okładzinami z blachy kartenowej.

Forest Campus
Autor: Mat. prasowe HB Reavis Pomiędzy budynkami kampusu mieści się otwarte dla pieszych patio obsadzone drzewami, krzewami i bylinami

Forest Campus z zielonym paszportem

Forest Campus został wyróżniony nagrodą dla najlepszego budynku przyznawaną przez Polskie Stowarzyszenie Budownictwa Ekologicznego. Potwierdzony ekologicznymi certyfikatami BREEAM oraz WELL projekt pracowni HRA Architekci wykorzystuje wiele rozwiązań sprzyjających ograniczaniu śladu węglowego i zużycia surowców, takich jak energooszczędna fasada czy ponowne wykorzystanie wody deszczowej.

Forest Campus w liczbach
  • Realizacja: 2018–2022
  • Powierzchnia użytkowa: 78 990 m²
  • Powierzchnia biurowa: 71 000 m²
  • Powierzchnia handlowo-usługowa: 5000 m²
  • Liczba kondygnacji: 29 naziemnych
  • Parking: 800 miejsc
  • Projekt architektoniczny: HRA Architekci
  • Główny wykonawca: HB Reavis Construction
  • Inwestor: HB Reavis
  • Lokalizacja: Warszawa, ul. Burakowska
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.