Skyliner II – bliźniaczy wieżowiec na warszawskiej Woli. Kiedy ruszy budowa drugiego Skylinera?

2024-01-30 11:51

Skyliner II, nowoczesny biurowiec o wysokości 130 metrów, powstanie przy Rondzie Daszyńskiego na warszawskiej Woli i zajmie miejsce tuż obok pierwszego etapu inwestycji. Rozpoczęcie realizacji drugiej fazy kompleksu spod kreski pracowni APA Wojciechowski Architekci jest planowane na początek 2024 roku. Generalnym wykonawcą inwestycji jest WARBUD S.A.

Spis treści

 1. Skyliner II – nowy warszawski wieżowiec. Co w drugim etapie inwestycji?
 2. Skyliner II jak brat bliźniak
 3. Wieżowiec z tarasami wypełnionymi zielenią
 4. Skyliner w liczbach

Skyliner II – nowy warszawski wieżowiec. Co w drugim etapie inwestycji?

Skyliner II – nowy warszawski drapacz chmur – ma liczyć 24 000 m² powierzchni rozmieszonej na 28 kondygnacjach. Większość powierzchni użytkowej – 23 000 m² zostanie przeznaczona na biura, z kolei lokale handlowo-usługowe zajmą blisko 1000 m². Pod względem architektonicznym budynek będzie nawiązywał do pierwszej fazy kompleksu Skyliner, oddanego do użytku na początku 2021 r., i w naturalny sposób dopełni pozostałą przestrzeń działki.

Jak zapowiada inwestor, Karimpol Polska, budowa Skylinera II w Warszawie wystartuje w lutym 2024 i potrwa 34 miesiące.

Oba wieżowce przy Rondzie Daszyńskiego połączy wspólne podium. W drugiej fazie inwestycji będzie w pełni przeszklonym foyer wejściowym z otwartym, podświetlonym, dwukondygnacyjnym holem i antresolą. Podobnie jak w pierwszym etapie poprowadzą na nią reprezentacyjne schody. Całość wnętrza wypełni bujna roślinność. Łącznie ogólnodostępne podium kompleksu będzie posiadało 4500 m² powierzchni przeznaczonej na strefę handlowo-usługową, z której będą mogli korzystać zarówno najemcy, jak i okoliczni mieszkańcy.

Zobacz też koniecznie zdjęcia istniejącego kompleksu Skyliner. Smukły drapacz chmur o starannie wypracowanym kształcie!

Zwieńczeniem Skylinera II będzie charakterystyczna również dla pierwszej fazy „latarnia“ podkreślająca jego najwyższy architektoniczny fragment w północno-wschodnim narożniku biurowca. Dominanta budynku, podobnie jak w pierwszej inwestycji Karimpolu, zostanie podświetlona i dodatkowo podkreślona charakterystyczną żyletką z betonu ryflowanego. Dzięki czemu oba wieżowce staną się jeszcze bardziej widoczne w krajobrazie stolicy, jednocześnie zachowają spójny w odbiorze charakter.

Skyliner II jak brat bliźniak

– Skyliner II to naturalna kontynuacja pierwszego etapu naszej inwestycji przy Rondzie Daszyńskiego. To będzie nowoczesny i zrównoważony projekt, który wpisze się w najnowsze trendy związane z ESG – mówią Andreas Prokes i Harald Jeschek, partnerzy zarządzający inwestora, Grupy Karimpol.

Jak zaś podkreśla Michał Sadowski z APA Wojciechowski Architekci – Przy projektowaniu drugiego biurowca chcieliśmy, żeby obydwa budynki były ze sobą spójne, uzupełniały się architektonicznie i dobrze się wspólnie czytały, ale także, by każdy z nich miał swój charakter i był  wyjątkowy. Bryła drugiego etapu inwestycji jest ukształtowana w sposób podobny do naszego myślenia o całym Skylinerze. W jego drugiej odsłonie zobaczymy m.in. bardzo charakterystyczną górę budynku podkreśloną wyjątkowymi, zielonymi ogrodami, zlokalizowanymi w jego południowo-zachodniej części na uskokowo zaprojektowanych tarasach, z których będzie można korzystać nie tylko w czasie pracy.

Wieżowiec z tarasami wypełnionymi zielenią

Na najwyższych kondygnacjach Skylinera 2 zostały zaprojektowane tarasy-ogrody o łącznej powierzchni blisko 900 m². Za ich projekt odpowiada uznane biuro RS Architektura Krajobrazu. Każdy z tarasów będzie miał swój indywidualny charakter i różnorodne możliwości przeznaczenia. Na tarasie na najwyższym poziomie budynku, o powierzchni 570 m², zaprojektowano miniamfiteatr ze sceną, zewnętrzne przestrzenie coworkingowe, a także przestrzeń do wykorzystania na eventy czy prezentacje. Wszystkie tarasy połączą zewnętrzne schody. Będą one obsługiwane również przez windę. W całej inwestycji znajdzie się ich w sumie 10 – siedem głównych, dwa obsługujące garaż i jedna pożarowa.

Skyliner II Karimpol
Autor: mat. prasowe Grupy Karimpol Na najwyższych kondygnacjach budynku zaplanowano efektowne tarasy-ogrody

Również przestrzeń wokół inwestycji będzie zielona, ogólnodostępna i zaprojektowana w sposób zachęcający użytkowników kompleksu oraz okolicznych budynków do korzystania z niej w wolnej chwili. Wzdłuż nowego biurowca zostaną posadzone kolejne drzewa, krzewy i inne rośliny, które stworzą przyjemny deptak łączący inwestycje biurowe przy Rondzie Daszyńskiego z sąsiadującymi z nimi projektami mieszkaniowymi.

Skyliner II to kolejny projekt realizowany wspólnie przez Karimpol Polska i Warbud S.A. Za projekt architektoniczny odpowiada zespół pracowni APA Wojciechowski Architekci. W realizacji drugiej fazy Skylinera w roli menadżera projektu inwestora będzie wspierała firma Hill International.

Skyliner w liczbach

Kompleks biurowy Skyliner
 • 0,8 ha – powierzchnia działki, na którym znajduje się kompleks
 • 73.000 m² – łączna powierzchnia wynajmu
 • 4.500 m² – ogólnodostępna strefa handlowo-usługowa w podium kompleksu
 • 645 miejsc dla samochodów na 5-kondygnacyjnym parkingu podziemnym
 • 430 miejsc parkingowych dla jednośladów z pełną infrastrukturą dla rowerzystów
 • 31 szybkobieżnych wind
 • 2 lobby wejściowe
 • Uzyskane nagrody i certyfikaty: Aareal Green Finance Certificate, European Property Awards 2021: “Commercial High Rise Development for Poland", International Property Awards 2022: “Commercial High Rise Development”, CiJ Awards Poland 2021: “Leading Green Development 2021”Grupa PTWP/Prime Property Prize 2021: “Architecture”, CiJ HOF Awards 2022: “Best of the Best Leading Green Development”
Sekrety warszawskiego metra. Jak powstało i jak się rozwinie?
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.