Skyliner II – bliźniaczy wieżowiec na warszawskiej Woli. Kiedy ruszy budowa drugiego Skylinera?

2024-03-05 15:50

Skyliner II, nowoczesny biurowiec o wysokości 130 metrów, powstanie przy Rondzie Daszyńskiego na warszawskiej Woli i zajmie miejsce tuż obok pierwszego etapu inwestycji. Rozpoczęcie realizacji drugiej fazy kompleksu spod kreski pracowni APA Wojciechowski Architekci jest planowane jeszcze w pierwszej połowie 2024 roku. Generalnym wykonawcą inwestycji jest WARBUD S.A.

Spis treści

 1. Skyliner II – nowy warszawski wieżowiec. Co w drugim etapie inwestycji?
 2. Skyliner II jak brat bliźniak
 3. Wieżowiec z tarasami wypełnionymi zielenią
 4. Skyliner w liczbach
Sekrety warszawskiego metra. Jak powstało i jak się rozwinie?

Skyliner II – nowy warszawski wieżowiec. Co w drugim etapie inwestycji?

Skyliner II – nowy warszawski drapacz chmur – ma liczyć 24 000 m² powierzchni rozmieszonej na 28 kondygnacjach. Większość powierzchni użytkowej – 23 000 m² zostanie przeznaczona na biura, z kolei lokale handlowo-usługowe zajmą blisko 1000 m². Pod względem architektonicznym budynek będzie nawiązywał do pierwszej fazy kompleksu Skyliner, oddanego do użytku na początku 2021 r., i w naturalny sposób dopełni pozostałą przestrzeń działki.

Jak zapowiada inwestor, Karimpol Polska, budowa Skylinera II w Warszawie wystartuje w I połowie 2024 roku i potrwa 34 miesiące.

Oba wieżowce przy Rondzie Daszyńskiego połączy wspólne podium. W drugiej fazie inwestycji będzie w pełni przeszklonym foyer wejściowym z otwartym, podświetlonym, dwukondygnacyjnym holem i antresolą. Podobnie jak w pierwszym etapie poprowadzą na nią reprezentacyjne schody. Całość wnętrza wypełni bujna roślinność. Łącznie ogólnodostępne podium kompleksu będzie posiadało 4500 m² powierzchni przeznaczonej na strefę handlowo-usługową, z której będą mogli korzystać zarówno najemcy, jak i okoliczni mieszkańcy.

Zobacz też zdjęcia istniejącego kompleksu Skyliner. Smukły drapacz chmur o starannie wypracowanym kształcie!

Zwieńczeniem Skylinera II będzie charakterystyczna również dla pierwszej fazy „latarnia“ podkreślająca jego najwyższy architektoniczny fragment w północno-wschodnim narożniku biurowca. Dominanta budynku, podobnie jak w pierwszej inwestycji Karimpolu, zostanie podświetlona i dodatkowo podkreślona charakterystyczną żyletką z betonu ryflowanego. Dzięki czemu oba wieżowce staną się jeszcze bardziej widoczne w krajobrazie stolicy, jednocześnie zachowają spójny w odbiorze charakter.

Skyliner II jak brat bliźniak

– Skyliner II to naturalna kontynuacja pierwszego etapu naszej inwestycji przy Rondzie Daszyńskiego. To będzie nowoczesny i zrównoważony projekt, który wpisze się w najnowsze trendy związane z ESG – mówią Andreas Prokes i Harald Jeschek, partnerzy zarządzający inwestora, Grupy Karimpol.

Jak zaś podkreśla Michał Sadowski z APA Wojciechowski Architekci – Przy projektowaniu drugiego biurowca chcieliśmy, żeby obydwa budynki były ze sobą spójne, uzupełniały się architektonicznie i dobrze się wspólnie czytały, ale także, by każdy z nich miał swój charakter i był  wyjątkowy. Bryła drugiego etapu inwestycji jest ukształtowana w sposób podobny do naszego myślenia o całym Skylinerze. W jego drugiej odsłonie zobaczymy m.in. bardzo charakterystyczną górę budynku podkreśloną wyjątkowymi, zielonymi ogrodami, zlokalizowanymi w jego południowo-zachodniej części na uskokowo zaprojektowanych tarasach, z których będzie można korzystać nie tylko w czasie pracy.

Przeczytaj także:

Wieżowiec z tarasami wypełnionymi zielenią

Na najwyższych kondygnacjach Skylinera 2 zostały zaprojektowane tarasy-ogrody o łącznej powierzchni blisko 900 m². Za ich projekt odpowiada uznane biuro RS Architektura Krajobrazu. Każdy z tarasów będzie miał swój indywidualny charakter i różnorodne możliwości przeznaczenia. Na tarasie na najwyższym poziomie budynku, o powierzchni 570 m², zaprojektowano miniamfiteatr ze sceną, zewnętrzne przestrzenie coworkingowe, a także przestrzeń do wykorzystania na eventy czy prezentacje. Wszystkie tarasy połączą zewnętrzne schody. Będą one obsługiwane również przez windę. W całej inwestycji znajdzie się ich w sumie 10 – siedem głównych, dwa obsługujące garaż i jedna pożarowa.

Skyliner II Karimpol
Autor: mat. prasowe Grupy Karimpol Na najwyższych kondygnacjach budynku zaplanowano efektowne tarasy-ogrody

Również przestrzeń wokół inwestycji będzie zielona, ogólnodostępna i zaprojektowana w sposób zachęcający użytkowników kompleksu oraz okolicznych budynków do korzystania z niej w wolnej chwili. Wzdłuż nowego biurowca zostaną posadzone kolejne drzewa, krzewy i inne rośliny, które stworzą przyjemny deptak łączący inwestycje biurowe przy Rondzie Daszyńskiego z sąsiadującymi z nimi projektami mieszkaniowymi.

Skyliner II to kolejny projekt realizowany wspólnie przez Karimpol Polska i Warbud S.A. Za projekt architektoniczny odpowiada zespół pracowni APA Wojciechowski Architekci. W realizacji drugiej fazy Skylinera w roli menadżera projektu inwestora będzie wspierała firma Hill International.

Zobacz też, jak wygląda LOOK UP - przestrzeń eventowa na samym szczycie Skylinera I

Skyliner w liczbach

Kompleks biurowy Skyliner
 • 0,8 ha – powierzchnia działki, na którym znajduje się kompleks
 • 73.000 m² – łączna powierzchnia wynajmu
 • 4.500 m² – ogólnodostępna strefa handlowo-usługowa w podium kompleksu
 • 645 miejsc dla samochodów na 5-kondygnacyjnym parkingu podziemnym
 • 430 miejsc parkingowych dla jednośladów z pełną infrastrukturą dla rowerzystów
 • 31 szybkobieżnych wind
 • 2 lobby wejściowe
 • Uzyskane nagrody i certyfikaty: Aareal Green Finance Certificate, European Property Awards 2021: “Commercial High Rise Development for Poland", International Property Awards 2022: “Commercial High Rise Development”, CiJ Awards Poland 2021: “Leading Green Development 2021”Grupa PTWP/Prime Property Prize 2021: “Architecture”, CiJ HOF Awards 2022: “Best of the Best Leading Green Development”
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.