Interaktywne Centrum Bajki i Animacji OKO w Bielsku-Białej już otwarte! Nowe centrum łączy funkcję edukacyjną z rozrywkową

2024-06-07 13:50

Otwarcie Interaktywnego Centrum Bajki i Animacji OKO w Bielsku-Białej nastąpiło 24 maja 2024 r. Za jego projekt odpowiada pracownia Nizio Design International. Zabytkowa siedziba Studia Filmów Rysunkowych została połączona szklanym łącznikiem z nowym obiektem. Dużą zaletą projektu jest to, że w przyszłości może zostać łatwo rozbudowany i uzupełniony o kolejne moduły.

Murator Remontuje: Ogrzewanie podłogowe
Materiał sponsorowany

Spis treści

 1. Interaktywne Centrum Bajki i Animacji OKO otwarte 24 maja 2024 r.
 2. Interaktywne Centrum Bajki i Animacji OKO w Bielsku-Białej – co to za inwestycja?
 3. Interaktywne Centrum Bajki i Animacji OKO – godziny otwarcia
 4. Interaktywne Centrum Bajki i Animacji OKO – jakie atrakcje?

Interaktywne Centrum Bajki i Animacji OKO otwarte 24 maja 2024 r.

Budowa Interaktywnego Centrum Bajki i Animacji OKO przy ul. Cieszyńskiej 24 w Bielsku-Białej została zakończona na początku 2024 r. Pierwotnie obiekt miał być gotowy w grudniu 2023 r., jednak terminu tego nie udało się dotrzymać. Ostateczny termin otwarcia Centrum to 24 maja 2024 r. Z okazji otwarcia przygotowano liczne atrakcje dla najmłodszych i nie tylko.

Warto przypomnieć, że budowa Centrum długo nie mogła wystartować, co wiązało się m.in. z przedłużających się starań o pozyskanie finansowania zewnętrznego. W 2016 r., gdy po raz pierwszy zaprezentowano projekt ICBiA OKO, jako datę otwarcia Centrum podawano rok 2020. W 2019 r. obiecywano z kolei otwarcie w roku 2021. Ostatecznie prace ruszyły dopiero na początku 2022 r.

Interaktywne Centrum Bajki i Animacji OKO w Bielsku-Białej – co to za inwestycja?

Studio Filmów Rysunkowych w Bielsku-Białej, znane m.in. z takich produkcji jak „Reksio”, „Bolek i Lolek” czy „Porwanie Baltazara Gąbki”, od lat 50. XX w. ma siedzibę w XIX-wiecznej willi Juliusza Rotha. Dzięki rozbudowie dawny obiekt przekształcił się w coś zupełnie nowego – Interaktywne Centrum Bajki i Animacji OKO. Nowe Centrum pozwoli zapoznać się z popularnymi bajkami oraz dowiedzieć się, jak tworzy się animacje. Jak łatwo się domyślić, oferta Centrum jest skierowana głównie do dzieci i młodzieży.

– Ekspozycja Interaktywnego Centrum Bajki i Animacji skupi się nie tylko na wyjaśnieniu, na czym polega proces animacji, ale także zaprezentuje dorobek twórczy Studia Filmów Rysunkowych. Będzie dostosowana do wszystkich grup odbiorców, ze szczególnym uwzględnieniem dzieci i młodzieży w wieku 5–16 lat. Narracja wystawy zostanie poprowadzona dwoma równoległymi i powiązanymi ze sobą ścieżkami: historyczną i praktyczną – wyjaśnia Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

W ramach inwestycji za 41 mln zł wcześniejsza, zabytkowa siedziba Studia Filmów Rysunkowych została połączona szklanym łącznikiem z nowym obiektem Centrum Bajki i Animacji. Teren pod nowy obiekt został bezpłatnie przekazany SFR przez miasto i w lutym 2022 r. ruszyły roboty budowlane. Po rozebraniu znajdującego się tam starego budynku, w którym mieściła się m.in. sala kinowa, rozpoczęła się budowa nowego obiektu, który obecnie jest już gotowy. Za projekt Centrum odpowiada pracownia Nizio Design International.

– Zastosowane rozwiązania urbanistyczno-architektoniczne mają nie tylko stworzyć atrakcyjną dla mieszkańców i turystów przestrzeń, ale także doprowadzić do ożywienia dużej części miasta. (...) Dużą zaletą projektu jest to, że w przyszłości może zostać łatwo rozbudowany i uzupełniony o kolejne moduły – można przeczytać na stronie projektanta.

Interaktywne Centrum Bajki i Animacji OKO – godziny otwarcia

Centrum Bajki i Animacji w Bielsku-Białej zostało otwarte 24 maja 2024 r. Centrum czynne jest od wtorku do niedzieli. Godziny otwarcia są następujące:

 • w tygodniu (bez poniedziałków): od 9 do 16,
 • w weekendy: od 10 do 18.

Bilety można nabyć w kasie obiektu lub na stronie sfr.pl.

Warto wiedzieć

Zanim ruszyła budowa nowego Interaktywnego Centrum Bajki i Animacji OKO, wyremontowano zabytkową siedzibę Studia Filmów Rysunkowych. Finansowane przez resort kultury prace warte ponad 3 mln zł zakończyły się w 2019 r.

Interaktywne Centrum Bajki i Animacji OKO – jakie atrakcje?

Nowe centrum w Bielsku-Białej pełni funkcję edukacyjno-rozrywkową. Interaktywna, multimedialna wystawa na temat animacji pozwoli gościom zanurzyć się w świat tej formy sztuki, dowiedzieć się, jak ona powstaje i poznać najsłynniejszych bohaterów wykreowanych przez bielskie studio. Postacie te są przewodnikami po wystawie, której obejrzenie zajmuje ok. 2 godziny. Dla gości indywidualnych i wycieczek szkolnych dostępne są być m.in. takie atrakcje jak:

 • przewodnik po procesie powstawania animacji,
 • przegląd zmieniających się w czasie metod tworzenia animacji,
 • interaktywna gra dla zwiedzających,
 • przedstawienie sylwetek najważniejszych twórców Studia Filmów Rysunkowych oraz kultowych postaci, które stworzyli,
 • możliwość wchodzenia w interakcje z wirtualnymi postaciami z kreskówek,
 • możliwość stworzenia własnej krótkiej animacji.

W Centrum można też obejrzeć bajki wykreowane przez SFR. Powstało kino studyjne na 116 miejc, planowane są też emisje w plenerze (na dziedzińcu z amfiteatrem). Na tym jednak nie koniec, gdyż przewidziano też inne formy działalności kulturalnej, m.in. klub filmowy.

– W willi [Juliusza Rotha – przyp. red.] znajdzie się miejsce dla fragmentu przygotowanej ekspozycji Centrum. Przede wszystkim jednak odbywała się będzie tam w dalszym ciągu produkcja filmów – podaje resort kultury.

Listen on Spreaker. Źródło: Interaktywne Centrum Bajki i Animacji OKO w Bielsku-Białej otwarte. W środku m.in. Bolek i Lolek oraz Reksio
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.