Koło Kielc powstanie kompleks rekreacyjny. Będzie biurowiec na wodzie, wieża widokowa, park linowy

2024-06-12 13:03

Poprzemysłowy zbiornik wodny w Sukowie koło Kielc zmieni się nie do poznania. INDUSTRIA wybuduje tu nie tylko swoją nową siedzibę, ale także ogólnodostępny kompleks wypoczynkowy z licznymi atrakcjami. Metamorfozę przejdzie też sam zalew w Sukowie – powstanie na nim kilkanaście wysepek.

Spacer po Galerii PLATO z Robertem Koniecznym

Spis treści

 1. INDUSTRIA przeobrazi zbiornik w Sukowie koło Kielc
 2. Sztuczne wyspy i zakaz wjazdu samochodów
 3. Biurowiec na wodzie, czyli nowa siedziba firmy INDUSTRIA S.A.

INDUSTRIA przeobrazi zbiornik w Sukowie koło Kielc

Zbiornik w Sukowie koło Kielc, powstały w wyniku zalania dawnej piaskowni, przez ostatnie 4 dekady służył głównie wędkarzom. Teren przez 41 lat dzierżawiło zrzeszające wędkarzy Stowarzyszenie SAZAN, jednak w 2023 r. umowę dzierżawy wypowiedziano. Powodu wówczas nie podano, jednak ten stał się jasny w roku 2024 – INDUSTRIA S.A. zamierza stworzyć nad zalewem w Sukowie dostępny dla wszystkich kompleks rekreacyjny. Nad wodą zaplanowano m.in. takie atrakcje jak:

 • marina z przystanią dla kajaków i żaglówek,
 • kąpieliska dla dorosłych i dzieci,
 • wypożyczalnia sprzętu wodnego,
 • park linowy,
 • wieża widokowa z tyrolką do parku linowego,
 • place zabaw,
 • kładki,
 • tężnia solankowa,
 • trasy edukacyjne.

Jak podano, inwestycja miałaby zostać zrealizowana w ciągu 6–8 lat, zaś jej koszt szacuje się na 150 mln zł. Koncepcję zagospodarowania terenu oraz projekt nowego biurowca przygotowała Dominika Skulska z pracowni Prosta Kreska.

– Założeniem projektowym było zachowanie istniejących osi widokowych oraz podkreślenie ich walorów. Wyeksponowanie widoku na teren Parku Krajobrazowego, Kielce w tle oraz obszar Lasów Państwowych – można przeczytać na Facebooku pracowni.

Sztuczne wyspy i zakaz wjazdu samochodów

Zmiany dotkną również sam zalew w Sukowie. Utworzonych zostanie kilkanaście sztucznych wysepek połączonych kładkami. Wysepki będą pełnić różne funkcje: na niektórych powstaną atrakcje dla gości takie jak plac zabaw, inne staną się ostoją dla roślin i zwierząt. Do tych ostatnich nie będą prowadzić kładki.

– Założeniem projektowym było stworzenie wysp różnej wielkości, o różnym przeznaczeniu. Ograniczenie dostępu do wysp siedliskowych – wyjaśnia na Facebooku pracownia Prosta Kreska. – Nasze rozwiązania: wyspy siedliskowe skupione w spokojniejszej części zbiornika, oddzielone od wysp rekreacyjnych wyspami związanymi z wyciszeniem i odpoczynkiem, brak bezpośredniego dostępu na wyspy siedliskowe (…).

Co ciekawe, po terenie wolno będzie poruszać się tylko pieszo, rowerem lub pojazdem wodnym – wjazd samochodem będzie dozwolony wyłącznie dla pracowników INDUSTRII, celem dotarcia do nowego biura. Dla gości przewidziano wypożyczalnię rowerów w budynku mariny. Będzie też połączenie nowych dróg rowerowych na terenie kompleksu z pobliską trasą Green Velo.

– Z planów Świętokrzyskiej Grupy Przemysłowej INDUSTRIA wynika, że cały teren zostanie wyłączony z ruchu pojazdów i oddzielony od pobliskiej drogi ekranem akustycznym – podaje Starostwo Powiatowe w Kielcach.

Biurowiec na wodzie, czyli nowa siedziba firmy INDUSTRIA S.A.

Kolejnym ciekawym obiektem, jaki powstanie nad zalewem w Sukowie – a właściwie na nim – będzie nowy biurowiec. Pracownia Prosta Kreska zaprezentowała ciekawy budynek biurowy inspirowany kopalnią odkrywkową. Obiekt ma kaskadowy układ, a w najniższej części „kopalni” zaprojektowano zieleń. Zieleni nie zabraknie też wokół biurowca.

Biurowiec będzie stał częściowo na sztucznej wyspie przy północnym brzegu zalewu. Dostęp do niego przewidziano zarówno od strony brzegu, jak i po kładkach łączących obiekt z innymi wyspami. Budynek z garażem podziemnym dla pracowników zaprojektowano tak, żeby pomieszczenia biurowe otaczały centralny zielony taras. Obiekt ma być energooszczędny i nowoczesny. Zadbano także o harmonijne powiązanie budynku z otaczającym terenem.

– Nasze rozwiązania: (…) prześwit w budynku Mariny otwierający oś widokową na budynek INDUSTRII po drugiej stronie jeziora, (…) kaskadowy-tarasowy układ budynku głównego otwierający widok z każdego pomieszczenia na jezioro – podaje pracownia Prosta Kreska.

Warto dodać, że w ramach inwestycji planowana jest także budowa elektrowni wiatrowej oraz farmy fotowoltaicznej. Oba obiekty planowane są w północno-zachodniej części zbiornika.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.