Kompleks Quorum we Wrocławiu - największy projekt mixed-use na Dolnym Śląsku. Kolejny budynek z pozwoleniem na użytkowanie

2024-04-04 7:59

Quorum to jedna z największych inwestycji we Wrocławiu i największy projekt typu mixed-use na Dolnym Śląsku. Na powierzchni ponad 100 tys. m² połączy funkcje biurowe, usługowe oraz mieszkalne. Atutem inwestycji jest położenie na brzegu Odry w centrum miasta. Największą atrakcją założenia będzie 140-metrowa wieża z ogólnodostępnym tarasem widokowym. Dwa z pięciu wchodzących w skład kompleksu budynków są już gotowe - po biurowcu D pozwolenie na użytkowanie uzyskał właśnie budynek A.

Spis treści

 1. Quorum - największy projekt mixed-use na Dolnym Śląsku 
 2. Biurowiec Quorum D jako pierwszy
 3. Quorum A z pozwoleniem na użytkowanie
 4. Mieszkania w inwestycji Quorum we Wrocławiu
 5. Wieżowiec Quorum B, drugi po Sky Tower
Rozmowy Muratora: Marek Karwowski, general manager EPPA

Quorum - największy projekt mixed-use na Dolnym Śląsku 

Kompleks Quorum powstaje nad samą Odrą, na terenach poprzemysłowych przy ul. Sikorskiego – w odległości zaledwie 15 minut spacerem od Rynku. Śladem historii tego miejsca pozostanie ponadstuletni budynek z czerwonej cegły, wkomponowany w bryłę pierwszego ukończonego obiektu – biurowca Quorum D, oddanego do użytku w październiku 2022 r.

Koncepcja projektowa mixed-use (połączenie funkcji biurowych, usługowych i mieszkalnych) ma szansę sprawić, że zgodnie z intencją twórców miejsce to rzeczywiście będzie tętnić życiem. Inwestorem wrocławskiego kompleksu Quorum jest Cavatina Holding.

Biurowiec Quorum D jako pierwszy

Pierwszym ukończonym obiektem kompleksu jest wspomniany już biurowiec Quorum D. Na 6 kondygnacjach znajduje się tu ponad 16,2 tys. m² powierzchni biurowej klasy A. Uzupełnia ją ok. 1 tys. m² lokali usługowo-handlowych. Charakterystycznym elementem biurowca jest wtopiony w nową strukturę historyczny budynek z czerwonej cegły. Poprzemysłowy zabytek widoczny jest od strony wnętrza kompleksu.

Od października 2022 r. biurowiec Quorum D zajmują giganci IT i gamingu, m.in. CD Projekt Red, Studio Software, IT-Dev i Imagination, a ponadto centrum medyczne Nuvamed, firma Europa Ubezpieczenia oraz tzw. biura serwisowane Quickwork. Do tego budynku zdecydowała się też przenieść siedzibę firma Artgeist – znany wrocławski projektant i dostawca tapet.

Zobacz, jak wygląda biurowiec Quorum D

Quorum A z pozwoleniem na użytkowanie

Quorum A jako drugi z pięciu planowanych budynków kompleksu uzyskał już pozwolenie na użytkowanie. 12-kondygnacyjny obiekt dostarczy na wrocławski rynek najmu 18 tys. m² powierzchni biurowej, a także około 340 m² lokali usługowych i ponad tysiąc m² tarasów.

Jednym z pierwszych najemców Quorum A jest firma Keywords Studios, należąca do grona największych na świecie firm z branży gier wideo. Zajmie ona niemal 4 tys. m² powierzchni w nowo wybudowanym biurowcu.

Biurowiec Quorum A przejdzie proces certyfikacji BREEAM oraz WELL Health-Safety Rating.

Quorum to bez wątpienia jedna z najbardziej oczekiwanych miastotwórczych inwestycji mixed-use we Wrocławiu. Wyróżnia się nowoczesnym designem oraz troską o najmniejsze detale architektoniczne i funkcjonalne. Dołożyliśmy wszelkich starań, aby cały kompleks spełniał oczekiwania naszych biznesowych partnerów i mieszkańców, a także harmonijnie wpisywał się w otaczający kontekst urbanistyczny. 

– Patryk Czernik, Leasing Director w Cavatina Holding 

Mieszkania w inwestycji Quorum we Wrocławiu

Elegancka architektura i wysoka klasa powierzchni biurowych w kompleksie Quorum będzie szła w parze z popularnymi metrażami „apartamentów”. W inwestycji zaplanowano mieszkania o podwyższonym standardzie, jednak liczące od 1 do 4 pokoi i od 27,45 do 70,64 m². Najwyżej położone mieszkania znajdą się na 24. piętrze. Oddanie mieszkań do użytku przewidziano na połowę 2023 r.

Udogodnieniem dla mieszkańców ma być rozwinięta oferta handlowo-usługowa kompleksu z galerią handlową, licznymi punktami usługowymi (m.in. pralnią), siłownią oraz wieloma restauracjami. Dodatkowo zielone tarasy na podium całego kompleksu oraz na poziomie czwartej kondygnacji, dostępne wyłącznie dla mieszkańców oraz pracowników biur. Z uwagi na lokalizację inwestycji na planie Wrocławia, można sądzić, że znaczna część mieszkań w Quorum zostanie potraktowana inwestycyjnie – m.in. pod wynajem dla klientów biznesowych, a także dla turystów.

Wieżowiec Quorum B, drugi po Sky Tower

Quorum budzi we Wrocławiu emocje głównie ze względu na dominantę tej inwestycji – obiekt B o planowanej wysokości 140 m, który stanie się drugim po Sky Tower najwyższym budynkiem miasta. I chodzi nie tylko o kwestie skyline’u Wrocławia, lecz także o planowany tu wysokościowy punkt widokowy. Z inwestycji przy ul. Sikorskiego (położonej bliżej centrum) historyczne partie miasta będą znacznie lepiej widoczne.

Miejsce ma szansę przyciągać turystów i mieszkańców, tym bardziej że wokół rozwiną się restauracje, bary i kawiarnie. Atutem założenia ma być bujna zieleń, również na wielopoziomowym patio, licznych tarasach, a także na dachach. Położenie nad brzegiem Odry zapewni też łatwy dostęp do i z cieszących się wielką popularnością bulwarów.

Wrocławski kompleks Quorum w liczbach
 • 91 182 m² docelowej powierzchni biurowej,
 • 341 mieszkań,
 • 7 000 m² tarasów,
 • 1220 miejsc parkingowych (w tym około 340 dla mieszkańców),
 • 140 m wysokości najwyższego budynku kompleksu,
 • ogólnodostępny taras widokowy na najwyższym, 35. piętrze.
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.