Letnica Office w Gdańsku będzie jak szklany okręt. Została już wybrana wizualizacja!

2023-08-09 6:49
Biurowiec Letnica Office w Gdańsku
Autor: TPF Na zdjęciu wizualizacja przyszłego biurowca, na podstawie której zostanie przygotowany projekt budowlany i opracowana kompletna dokumentacja techniczna

Letnica Office to inwestycja Agencja Rozwoju Pomorza. Przygotowanie budowy rozpoczęło się już w połowie 2022 roku. Obecnie trwają prace projektowe. Została już wybrana wizualizacja przyszłego biurowca, na podstawie której zostanie przygotowany projekt budowlany i opracowana kompletna dokumentacja techniczna inwestycji. Planowana data zakończenia biurowca to 2027 rok.

Spis treści

  1. Niektórzy mówią, że budynek przypomina statek...
  2. Lokalizacja Letnica Office - dzielnica do życia i biznesu 
  3. Letnica Office - inwestycja Agencji Rozwoju Pomorza 
  4. Na jakim etapie prac aktualnie jest inwestycja?
  5. Jak długo potrwa budowa inwestycji?
  6. Czym zajmuje się firma Pomeranii?

Niektórzy mówią, że budynek przypomina statek...

Architektura tego budynku nie nawiązuje wprost do Pomorza i jego marynistycznych powiązań. Czyli, jeżeli ktoś ma takie wrażenie, to jako architekt mogę się tylko cieszyć. Bo te nawiązania nie są bezpośrednie, to raczej tylko takie niuanse. Każdy ma prawo samemu zdecydować co mu to przypomina. Prawie każda odpowiedź będzie dobra. Tą wersję projektu w naszym biurze nazywaliśmy „fale” 

- mówi architekt Dariuszem Leszczyński, pracownia TPF

Lokalizacja Letnica Office - dzielnica do życia i biznesu 

Letnica leży w obrębie dzielnicy urbanistycznej Port. Obejmuje teren między nabrzeżem Martwej Wisły a linią kolejową biegnącą na styku Wrzeszcza Dolnego i Brzeźna. Środkiem obszaru w kierunku północ-południe przebiega ulica Marynarki Polskiej, a w kierunku wschód-zachód aleja Macieja Płażyńskiego wraz z tunelem pod Martwą Wisłą. Obydwie ulice są częścią podstawowego układu komunikacyjnego miasta. Dominującą funkcją obszaru jest funkcja przemysłowo-portowo-usługowa. Przynajmniej na razie, bo wkrótce, ze względu na intensywną budowę budynków mieszkalnych może się to zmienić.

Letnica Office - inwestycja Agencji Rozwoju Pomorza 

Biurowiec Letnica Office zbudowany zostanie przy ulicy Suchej 12 w Gdańsku. Inwestycję realizuje Agencja Rozwoju Pomorza, a w środku swoją siedzibę będą miały instytucje i agencje, których działalność związana jest z samorządem województwa pomorskiego. 

Gdy Letnica zostanie w pełni zagospodarowana to nie będzie typowa sypialnia, tylko kolejne małe centrum miasta z kawiarniami, sklepami, usługami i infrastrukturą bankową czy oświatową – mówi Łukasz Żelewski, prezes Agencji Rozwoju Pomorza.

Budynek będzie służył wiele lat i będzie to tańsze niż wynajmowanie biur na zewnątrz. Średnia stopa zwrotu inwestycji biurowych to około 10 lat.

Sucha 12. Miejsce przyszłej inwestycji
Autor: Marcin Hlades Na zdjęciu miejsce przyszłej inwestycji. Dla architektów najtrudniejsze było zrozumienie jakiegoś kontekstu tego miejsca

Na jakim etapie prac aktualnie jest inwestycja?

Obecnie trwają prace projektowe. Została wybrana wizualizacja przyszłego biurowca, na podstawie której zostanie przygotowany projekt budowlany i opracowana kompletna dokumentacja techniczna - konkurs na projekt budynku wygrała pracownia TPF. Uzyskiwane są także wszystkie niezbędne warunki techniczne oraz uzgodnienia, które oprócz samego projektu są obowiązkowymi dokumentami do uzyskania pozwolenia na budowę.

Użytkowa powierzchnia biurowca to około dziewięć tysięcy dwieście metrów kwadratowych. Jest to część gotowa do wynajęcia bez powierzchni wspólnych, czyli na przykład wind i toalet. Będzie pięć kondygnacji naziemnych i jedna podziemna na potrzeby parkingu. Powstanie to na terenie dwóch działek o powierzchni 6887 metrów kwadratowych przy ulicy Suchej w Letnicy. Znajdujące się na terenie zabudowania zostaną wcześniej rozebrane. Projektant jest w trakcie przygotowania dokumentacji dotyczącej tych prac - wyjaśnia w rozmowie Andrzejem Ołów, prezes Pomeranii.

Jak długo potrwa budowa inwestycji?

Andrzejem Ołów, prezes Pomeranii w wypowiedzi mówi, że na realizację potrzeba około dwóch lat. Prezes podaje jako datę zakończenia inwestycji początek 2027 roku.

Czym zajmuje się firma Pomeranii?

Pomeranii jest spółką córką ARP, zajmującą się nieruchomościami. Firma jest odpowiedzialna za przeprowadzenie przetargu wraz z nadzorem inwestorskim nad planowanymi pracami projektowymi.

Sucha 12. Miejsce przyszłej inwestycji Letnica Office
Autor: Marcin Hlades Sucha 12. Miejsce przyszłej inwestycji Letnica Office
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.