Morskie Centrum Nauki w Szczecinie! Jakie atrakcje czekają na zwiedzających MCN?

2023-08-15 9:05

Morskie Centrum Nauki im. prof. Jerzego Stelmacha na szczecińskiej wyspie Łasztownia jest otwarte od 27 maja. MCM jest najnowocześniejszym obiektem w Polsce, z multimedialną wystawą poświęconą żegludze morskiej. Ponad 200 interaktywnych stanowisk na trzech poziomach, to tylko niektóre atrakcje Morskiego Centrum Nauki.

Spis treści

  1. Morskie Centrum Nauki jak zacumowany statek
  2. Morskie Centrum Nauki - ceny biletów 2023, gdzie kupić bilet?
  3. MCN jako centrum nauki i rozrywki
  4. Szkoła Jungów, czyli uniwersytet dziecięcy w MCN

Morskie Centrum Nauki jak zacumowany statek

Za projekt Morskiego Centrum Nauki odpowiada pracownia Płaskowicki i Partnerzy. Budynek kształtem przypomina statek zacumowany tuż przy nabrzeżu Odry. Ten trzykondygnacyjny obiekt ma 14 m wysokości i 122 m długości. Jego powierzchnia całkowita wynosi 10 711 m², a użytkowa 7681 m².

Na dachu zaprojektowano ogólnodostępny taras widokowy. Roboty budowlane na terenie szczecińskiej Łasztowni (wyspa rzeczna w Szczecinie) ruszyły w lipcu 2019 r., a zakończyły w II półroczu 2022 r.

Inwestycja kosztowała 162 mln zł z czego 85% wyniosły fundusze unijne.

Morskie Centrum Nauki - ceny biletów 2023, gdzie kupić bilet?

Szczegółowy repertuar oraz system rezerwacji biletów Morskiego Centrum Nauki jest dostępny na stronie bilety.centrumnauki.eu

Kupić można bilety na wystawę stałą i na seanse w planetarium. Bilety będą dostępne również w kasach w holu budynku.

Wstęp na wystawę stałą kosztuje 30 zł (bilet normalny) lub 25 zł (bilet ulgowy).

Morskie Centrum Nauki w Szczecinie
Autor: centrumnauki.eu/Płaskowicki & Partnerzy Architekci Bryła Morskiego Centrum Nauki w Szczecinie, przypominająca zacumowany statek, naturalnie wpisuje się w nadodrzański krajobraz

MCN jako centrum nauki i rozrywki

Ideą MCN jest nie tylko zabawa, ale też zainteresowanie odwiedzających nauką i szeroko pojętą marynistyką. W Morskim Centrum Nauki znalazło się ponad 200 multimedialnych i oryginalnych eksponatów związanych z wodą i morzem. Wśród nich znalazły się: żaglówka, w której można nauczyć się halsowania, różne rodzaje żagli, bocianie gniazdo, makieta polskiego batyskafu Meduza II, fragment burty statku, o którą można "rozbić" butelkę wzorowaną na butelce szampana, zostając matką chrzestną jednostki. Można też zobaczyć poruszającą się makietę kambuza, w której zadaniem jest "ugotować obiad" dla załogi oraz pokład statku, a zadaniem zwiedzających jest jego umycie. W MCN tworzono również trzy pracownie: biologiczno-chemiczną, fizyczno-mechatroniczną i modelarską.

Są również stanowiska z marynarskimi przesądami, zwyczajami oraz szantami.

Wielką atrakcją obiektu jest też planetarium umieszczone w ogromnej żelbetowej kuli, która dzięki specjalnej konstrukcji sprawia wrażenie lewitującej w powietrzu. W planetarium zaplanowano pokazy związane m.in. z astronomią, fizyką, chemią i biologią.

Szkoła Jungów, czyli uniwersytet dziecięcy w MCN

Dodatkowo Morskie Centrum Nauki im. prof. Jerzego Stelmacha przy współudziale Zachodniopomorskiego Okręgowego Związku Żeglarskiego realizuje specjalny program edukacyjny: Dziecięcy Uniwersytet im. prof. Jerzego Stelmacha – Szczecińska Szkoła Jungów. Celem tego projektu jest rozwijanie i poszerzanie wiedzy oraz zainteresowań dzieci w wielu dziedzinach nauki, a w szczególności w obszarze nauk o morzu i żeglarstwie.

Morskie Centrum Nauki w Szczecinie
Autor: centrumnauki.eu/Płaskowicki & Partnerzy Architekci Morskie Centrum Nauki w Szczecinie im. prof. J. Stelmacha
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE