Morskie Centrum Nauki w Szczecinie! Jakie atrakcje czekają na zwiedzających MCN?

2024-02-01 9:11

Morskie Centrum Nauki im. prof. Jerzego Stelmacha na szczecińskiej wyspie Łasztownia zostało otwarte w maju 2023 roku. To jeden z najnowocześniejszych tego typu obiektów w Polsce, z planetarium i multimedialną wystawą poświęconą żegludze morskiej. Ponad 200 interaktywnych stanowisk na trzech poziomach, to tylko niektóre atrakcje Morskiego Centrum Nauki.

Spis treści

  1. Morskie Centrum Nauki jak zacumowany statek
  2. Centrum nauki i rozrywki – jakie atrakcje w MCN w Szczecinie?
  3. Morskie Centrum Nauki - ceny biletów 2024, gdzie kupić bilet?
  4. Szkoła Jungów, czyli uniwersytet dziecięcy w MCN

Morskie Centrum Nauki jak zacumowany statek

Morskie Centrum Nauki im. prof. Jerzego Stelmacha (MCN), położone przy ul. Nad Duńczycą 1 w Szczecinie, to jeden z najważniejszych obiektów edukacyjnych w Polsce. W maju 2023 roku MCN, wraz z planetarium, został otwarty i udostępniony zwiedzającym.

Za projekt Morskiego Centrum Nauki odpowiada pracownia Płaskowicki i Partnerzy. Budynek kształtem przypomina statek zacumowany tuż przy nabrzeżu Odry. Ten trzykondygnacyjny obiekt ma 14 m wysokości i 122 m długości. Jego powierzchnia całkowita wynosi 10 711 m², a użytkowa 7681 m².

Na dachu zaprojektowano ogólnodostępny taras widokowy. Roboty budowlane na terenie szczecińskiej Łasztowni (wyspa rzeczna w Szczecinie) ruszyły w lipcu 2019 r., a zakończyły w II półroczu 2022 r. Inwestycja kosztowała 162 mln zł z czego 85% wyniosły fundusze unijne.

Dworzec Metropolitalny w Lublinie

Centrum nauki i rozrywki – jakie atrakcje w MCN w Szczecinie?

Ideą Morskiego Centrum Nauki jest nie tylko zabawa, ale też zainteresowanie odwiedzających nauką i szeroko pojętą marynistyką. W MCN znalazło się ponad 200 multimedialnych i oryginalnych eksponatów związanych z wodą i morzem. Wśród nich są: żaglówka, w której można nauczyć się halsowania, różne rodzaje żagli, bocianie gniazdo, makieta polskiego batyskafu Meduza II, fragment burty statku, o którą można "rozbić" butelkę wzorowaną na butelce szampana, zostając matką chrzestną jednostki. Można też zobaczyć poruszającą się makietę kambuza, w której zadaniem jest "ugotować obiad" dla załogi oraz pokład statku, a zadaniem zwiedzających jest jego umycie. W MCN tworzono również trzy pracownie: biologiczno-chemiczną, fizyczno-mechatroniczną i modelarską.

Wielką atrakcją obiektu jest też planetarium umieszczone w ogromnej żelbetowej kuli, która dzięki specjalnej konstrukcji sprawia wrażenie lewitującej w powietrzu. W planetarium odbywają się pokazy związane m.in. z astronomią, fizyką, chemią i biologią.

Wystawa stała w MCN w Szczecinie

Cała naprzód – proces projektowania i budowania statku, typy jednostek pływających, rodzaje napędów, sposoby sterowania, właściwości wody i ich wpływ na jednostki pływające.

Chlap! – wodny plac zabaw: tamy, śluzy, pompy, armatki wodne; doświadczenia tłumaczące zjawiska związane z prądem elektrycznym przez analogię z wodą.

Życie na morzu – zawody związane z morzem, role i zadania na statku, rybołówstwo, żeglarstwo, obyczaje i tradycje ludzi morza.

Morski żywioł – morze jako żywioł: woda, wiatr, lód; sposoby okiełznania żywiołu i zabezpieczania się przed nim, zapobieganie wypadkom, sprzęt ratunkowy, sytuacje awaryjne, wzywanie pomocy, życie rozbitka, akcja ratunkowa i służby ratownicze, badania podwodne.

Którędy do Afryki? – dawne i obecne metody nawigacji, podboje świata, kartografia, rejsy oceaniczne, globalny ruch statków, wpływ człowieka na morza i oceany.

Morskie Centrum Nauki w Szczecinie
Autor: centrumnauki.eu/Płaskowicki & Partnerzy Architekci Bryła Morskiego Centrum Nauki w Szczecinie, przypominająca zacumowany statek, naturalnie wpisuje się w nadodrzański krajobraz

Morskie Centrum Nauki - ceny biletów 2024, gdzie kupić bilet?

Szczegółowa oferta oraz system rezerwacji biletów Morskiego Centrum Nauki są dostępne na stronie bilety.centrumnauki.eu

Obecnie MCN oferuje bilety zarówno na wystawę stałą, pokazy w planetarium, jak i specjalne tematyczne warsztaty prowadzone w małych grupach. Bilety są dostępne również w kasach w holu budynku.

  • Wstęp na wystawę stałą kosztuje 30 zł (bilet normalny) lub 25 zł (bilet ulgowy).
  • Ceny biletów na pokazy w planetarium to około 25 zł (bilet normalny) lub 16 zł (bilet ulgowy).
Morskie Centrum Nauki w Szczecinie
Autor: centrumnauki.eu/Płaskowicki & Partnerzy Architekci Morskie Centrum Nauki w Szczecinie im. prof. J. Stelmacha

Szkoła Jungów, czyli uniwersytet dziecięcy w MCN

Dodatkowo Morskie Centrum Nauki im. prof. Jerzego Stelmacha przy współudziale Zachodniopomorskiego Okręgowego Związku Żeglarskiego realizuje specjalny program edukacyjny: Dziecięcy Uniwersytet im. prof. Jerzego Stelmacha – Szczecińska Szkoła Jungów. Celem tego projektu jest rozwijanie i poszerzanie wiedzy oraz zainteresowań dzieci w wielu dziedzinach nauki, a w szczególności w obszarze nauk o morzu i żeglarstwie.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.