Fabryka Wody Szczecin - otwarcie nowego aquaparku coraz bliżej! Gdzie powstaje Fabryka Wody? Zobacz zdjęcia

2024-01-24 15:25

Fabryka Wody Szczecin to nowoczesny, wielofunkcyjny aquapark – z basenami, zjeżdżalniami, saunarium oraz strefą rekreacyjno-rozrywkową. Otwarcie obiektu coraz bliżej, aktualnie trwa rozruch technologiczny i odbiory jego poszczególnych części. Kiedy otwarcie Fabryki Wody w Szczecinie?

Spis treści

  1. Fabryka Wody w Szczecinie – aktualności
  2. Aquapark Fabryka Wody – kiedy otwarcie?
  3. Edukatorium Fabryki Wody jest gotowe
  4. Fabryka Wody i WKFiZ  – współpraca na rzecz promowanie zdrowego trybu życia
  5. Jak będzie wyglądać inwestycja?
Nowe życie domu podcieniowego na Żuławach. Odbudowa budynku z historią

Fabryka Wody w Szczecinie – aktualności

Wielofunkcyjny obiekt, jakim jest Fabryka Wody, będzie jednym z najnowocześniejszych w Polsce. Obecnie trwa etap rozruchu technologicznego szczecińskiego aquaparku.

Od wielu tygodni zespół inspektorów czuwa nad trwającym właśnie najważniejszym etapem inwestycji – odbiorami i rozruchem technologicznym. Próby przechodzi m.in. oświetlenie. Nad główną halą basenową pomiędzy dźwigarami dachowymi zainstalowane zostały dekoracyjne sufity podwieszane z ledowym podświetleniem. Efekty świetlne imitujące rozgwieżdżone niebo zobaczymy m.in. nad basenem w strefie „tropikalnej”. Testy przechodzi też automatyka budynku, w tym systemy alarmowe. Rozruch przechodzą także sauny. Uruchamiane są piece saunowe, sprawdzane są zainstalowane w nich multimedia oraz oświetlenie.

Istotnym elementem przygotowań do otwarcia Fabryki Wody są również trwające obecnie nabory pracowników, m.in. instruktorów nauki pływania i aqua fitness, animatorów rekreacji czy pracowników strefy SPA.

W ostatnim czasie Fabryka Wody Szczecin zawarła też porozumienie o trzyletniej współpracy z Wydziałem Kultury Fizycznej i Zdrowia Uniwersytetu Szczecińskiego w zakresie działań ukierunkowanych na promowanie zdrowego tryby życia.

Przeczytaj też:

Aquapark Fabryka Wody  kiedy otwarcie?

Rozruch technologiczny Fabryki Wody rozpoczął się w sierpniu 2023 roku. To skomplikowany i czasochłonny etap inwestycji. Wykonywane są rygorystyczne testy oraz sprawdzana cała infrastruktura. Podczas odbiorów niezwykle ważna jest weryfikacja zrealizowanych prac. Jeśli tego będzie wymagać sytuacja, nanoszone będą niezbędne poprawki lub prowadzone będą dodatkowe prace. Wszystko w celu usprawnienia funkcjonalności obiektu.

W związku z przeprowadzanymi testami i odbiorami poszczególnych etapów inwestycji nie jest znana dokładna data otwarcia Fabryki Wody w Szczecinie. Jednak jak zapewnił wiceprezydent Szczecina Michał Przepiera w rozmowie z Radiem Szczecin, wszystko jest już gotowe i otwarcie Fabryki Wody nastąpi jeszcze przed Wielkanocą tego roku.  

Sprawdź:

Edukatorium Fabryki Wody jest gotowe

Centrum Edukacyjne składa się z sześciu bloków tematycznych: Kosmos, Klimat, Ocean, Człowiek, Cywilizacja Wody, Hydroinżynieria, gdzie znajdują się manualne i multimedialne wystawy. Do momentu otwarcia przejdą intensywny etap testowania.

To właśnie w tym miejscu, zwiedzający niezależnie od wieku, będą się uczyć o tym niewątpliwie najcenniejszym związku chemicznym i to od samych początków kształtowania się życia na Ziemi aż po rozwój naszej cywilizacji. Zagadnienia dotyczące wody, będą tutaj przedstawiane w ujęciu ujęciu fizyki, matematyki, geografii, biologii, chemii, humanizmu i historii.

Centralną częścią Centrum Edukacyjnego będzie atrium, czyli przestrzeń wypoczynkowa, którą będzie można przekształcić w miejsce organizacji pokazów naukowych lub eventów. Jego cechą charakterystyczną jest znajdujący się w nim podwieszony model cząsteczki wody.

Są to trzy ogromne stalowe kule, pokryte napinaną membraną, które towarzyszą zwiedzającym podczas przemieszczenia się spiralną klatką schodową edukatorium tzw. „wirem wiedzy”. W największej z kul ulokowana została sala audytoryjna na 49 osób.

Odkrywanie fascynującego świata nauki o wodzie uzupełnią dodatkowe atrakcje. W połowie ścieżki zwiedzenia (w bloku „Człowiek”) zwiedzający trafią do sali wypoczynkowej tzw. „Pijalni Wody”, gdzie będzie się można wyciszyć, odpocząć i zregenerować siły przed dalszym zwiedzaniem. Dostępne będą laboratoria wyposażone w nowoczesny sprzęt i umożliwiające prowadzenie urozmaiconych zajęć dla uczniów zarówno w trakcie godzin lekcyjnych, jak i poza nimi. W strefie wystaw czasowych prezentowane będą dodatkowe treści, które nie znalazły się na głównej wystawie. Z kolei w strefie „ogródków wodnych” tworzących mały park rozrywki o walorach edukacyjnych, stworzyć będzie można fale, wiry, prądy wodne, tęcze i chmury.

Fabryka Wody i WKFiZ  – współpraca na rzecz promowanie zdrowego trybu życia

Fabryce Wody zależy na edukacji, w każdej możliwe przestrzeni. Pod koniec listopada zawarła porozumienie z Wydziałem Kultury Fizycznej i Zdrowia Uniwersytetu Szczecińskiego o trzyletniej współpracy przy realizacji wspólnych inicjatyw (wydarzeń, imprez, konferencji szkoleniowych, popularyzacji wiedzy w formie wspólnych publikacji lub innych materiałów publikowanych) na rzecz wspierania zdrowia, odnowy biologicznej i promowania aktywności fizycznej ludzi w różnym wieku.

Jednym z ważniejszych elementów współpracy będzie wymiana doświadczeń, zarówno w aspekcie zawodowym, jak i dydaktycznym. Z tego też względu Fabryka Wody przyjmować będzie na praktyki studentów i zorganizuje im zajęcia zgodne z programem studiów.

Porozumienie podpisali Konrad Stępień Prezes Zarządu spółki Fabryka Wody Sp. z o.o., Prof. dr hab. Waldemar Tarczyński Rektor Uniwersytetu Szczecińskiego i dr hab. Marta Stępień-Słodkowska, prof. US Dziekan Wydziału Kultury Fizycznej i Zdrowia.

Jak będzie wyglądać inwestycja?

Fabryka Wody to nowoczesny aquapark. Powstały w nim baseny rekreacyjne oraz sportowy, zjeżdżalnie, strefa wellness i jedno z największych saunarium (16 saun) w Polsce. Baseny rekreacyjne, a przy nich plażę zaplanowano również na zewnątrz obiektu. W nowoczesnym trzykondygnacyjnym budynku aquaparku zaplanowano m.in. 17 basenów i 11 zjeżdżalni o łącznej długości pół kilometra.

Dopełnieniem oferty rekreacyjnej będzie strefa sportowo-rozrywkowa z kręgielnią, stołami bilardowymi, ścianką wspinaczkową, siłownią i kortami do squasha. Inwestor przewiduje również lodowisko sezonowe naprzemienne ze sceną amfiteatru oraz torem lodowym.

Druga część kompleksu Fabryki Wody to budynek Edukatorium, gdzie znajdą się wystawy poświęcone wodzie, jej znaczeniu, roli i wpływie na nasze życie i cywilizację. Przez środek obiektu przepływać będzie rzeka, tworząca wodną kaskadę, a oba budynki zostaną połączone łącznikiem.

Fabryka Wody to aż 5 hektarów terenu. Powierzchnia użytkowa obiektu wynosi ponad 17 000 m².

Fabryka Wody znajduje się przy ulicy 1 Maja 41 w Szczecinie. Projekt inwestycji wykonało biuro projektowe DreamWorlds by TKHolding. Wykonawcą prac jest konsorcjum firm w składzie: ALSTAL Grupa Budowlana sp. z o.o. sp.k. i ALSTAL Real Estate sp. z o.o. Koszt inwestycji to ponad 349,7 mln zł. Wykonawcą wyposażenia Edukatorium jest MAE MULTIMEDIA ART. & EDUCATION SP. Z O.O. Koszt wykonania wystawy to 25,8 mln zł.

Zobacz największe aquaparki w Polsce [Galeria]

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.