Ulica Bernardyńska we Wrocławiu odzyskuje blask

2024-07-03 14:17

Jeden z najbardziej malowniczych zaułków Wrocławia jest już ponownie przejezdny. Toscom zakończył I etap – finansowanej przez siebie – przebudowy ulicy Bernardyńskiej, przy której realizuje swoją inwestycję. Renowację drogi i chodników przeprowadzono z troską o zachowanie jej kameralnego i nastrojowego charakteru, ukształtowanego bogatą, wielowiekową historią. Jest to element całego procesu przywracania dawnej świetności tej wyjątkowej okolicy.

Dworzec Metropolitalny w Lublinie

W ciągu prawie ośmiu wieków swojego istnienia, ulica Bernardyńska wielokrotnie zmieniała wygląd, długość, a nawet nazwę. Wytyczona po raz pierwszy w 1263 roku, funkcjonowała jako Ziegengasse (Kozia), Thalgasse (Dolinna lub Dolina) czy Kirchstrasse (Kościelna). Współczesna nazwa ulicy nawiązuje do wybudowanego przy niej w XV wieku klasztoru i kościoła Bernardynów, których pojawienie się było istotnym impulsem w rozwoju okolicy, skupiającej m.in. wielu tkaczy i sukienników. Co szczególnie ciekawe, przed zasypaniem w tym rejonie miasta ramion rzeki Oławy, w pewnym okresie Bernardyńska miała w swym ciągu nawet dwa niewielkie mosty.

Ulica Bernardyńska we Wrocławiu
Autor: materiały prasowe TOSCOM Development

Kolejny ważny rozdział w historii tej okolicy dopisuje właśnie Toscom. Kierując się mottem „Wartość dla pokoleń”, deweloper postawił na projekt zgodny z duchem miejsca i jednocześnie twórczo wykorzystujący jego urbanistyczny potencjał. Przy ulicy, traktowanej do tej pory przez wrocławian i turystów głównie jako łącznik komunikacyjny, powstaje m.in. kameralny plac, zamknięty charakterystyczną dominantą, którą stanowi ściana dawnego kościoła przy klasztorze Bernardynów.

Ulica Bernardyńska we Wrocławiu
Autor: materiały prasowe TOSCOM Development

– Możliwość udziału w kreowaniu tkanki miejskiej w tak wyjątkowym i ważnym dla Wrocławia miejscu to zarówno wielki przywilej, jak i wyzwanie. Prowadzenie prac jest bardzo wymagające pod względem technicznym oraz  ochrony zabytkowego obszaru. Jednocześnie daje bardzo dużą satysfakcję. Efekt, jaki jest widoczny dzięki połączeniu najlepszej architektury i starannie dobranych materiałów to coś, z czego wrocławianie będą mogli być dumni przez wiele kolejnych pokoleń – podkreśla Iwona Kołodziejczyk, General Manager TOSCOM Development.

Prace rozpoczęły się w III kwartale 2023 roku i objęły m.in. kompleksowy remont ul. Bernardyńskiej od skrzyżowania z Aleją Słowackiego po skwer Wrocławianek, a także przebudowę części chodnika wzdłuż ul. Janickiego. Wykonawca wykorzystał w znakomitej większości granitowe nawierzchnie, które efektownie korespondują m.in. z klinkierową elewacją inwestycji Toscom. Wraz z kolejnym etapem realizacji Bernardyńskiej, deweloper przeprowadzi dalszy remont ulicy, która już w najbliższych latach zyska nowy blask na miarę zdobiącej ją historycznej i współczesnej architektury.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.