Upper One to nowy wieżowiec zamiast Atrium International - aktualne zdjęcia z rozbiórki biurowca!
Upper One powstanie w miejscu Atrium International w centrum Warszawy. Główna wieża osiągnie wysokość 131,5 m i w całości przeznaczona zostanie na biura. Obok powstanie niższy, 17-kondygnacyjny, hotel. Generalnym wykonawcą kompleksu jest spółka budowlana STRABAG. Dziś publikujemy zdjęcia z rozbiórki biurowca Atrium International!
Spis treści
- Rozbiórka Atrium International - drugie życie inwestycji
- Upper One zamiast Atrium International
- Upper One nowe biura i hotel
- Medusa Group przygotowała projekt Upper One
- Upper One w galerii zdjęć
- Jak zmieni się otoczenia przy okazji budowy Upper One
- Kiedy Upper One będzie oddany do użytku?
Rozbiórka Atrium International - drugie życie inwestycji
Rozbiórka Atrium International przeprowadzana jest w zgodzie z założeniami gospodarki o obiegu zamkniętym. Marmur odzyskany z części wspólnych budynku Atrium International zostanie wykorzystany do produkcji posadzek, które znajdą się w lobby głównym Upper One oraz we wszystkich holach windowych. Zachowana będzie również rampa wraz z częścią garażu.
STRABAG Real Estate przekazał sprzęty kuchenne Fundacji Serce Warszawy pomagającej osobom w kryzysie bezdomności. Dodatkowo część przedmiotów została oddana do Ośrodka Pomocy Społecznej Bemowo i wykorzystana m.in. w Ośrodku Wsparcia dla Seniorów oraz Ośrodku Wsparcia dla Osób Niepełnosprawnych.
Wyposażenie inwestycji zasiliło też jeden z punktów pobytowych dla uchodźców na terenie Warszawy. Wcześniej biurowiec Atrium International, przed przekazaniem budynku generalnemu wykonawcy, pełnił funkcję tymczasowego schronienia dla obywateli Ukrainy. Dach nad głową znalazło tutaj ponad 700 osób. Chcąc kontynuować wsparcie dla najbardziej potrzebujących, Grupa STRABAG planuje przekazać część elementów z nieczynnego obiektu również na rzecz pomocy Ukrainie.
Upper One zamiast Atrium International
Projekt Upper One realizowany jest u zbiegu ul. Grzybowskiej oraz al. Jana Pawła II w Warszawie. Nowy kompleks biurowo-hotelowy powstaje w miejscu budynku biurowego Atrium International, wybudowanego w latach 90. XX wieku, który należy do dewelopera STRABAG Real Estate. Biurowiec będzie miał 34, zaś hotel - 17 kondygnacji. Generalnym wykonawcą kompleksu, odpowiedzialnym także za roboty rozbiórkowe, jest spółka budowlana STRABAG.
Prace zostały podzielone na trzy etapy. Pierwszy etap inwestycji obejmuje tzw. rozbiórki miękkie, czyli demontaż wnętrza budynku. W tym czasie zostaną zabezpieczone elementy nadające się do recyklingu. W kolejnych fazach zostanie rozebrana bryła obiektu – z podziałem na część nadziemną i podziemną. Roboty związane z konstrukcją podziemia zaplanowano na 2024 rok. W najbliższym czasie będzie to jedyny projekt biurowy w budowie zlokalizowany w warszawskim Centralnym Obszarze Biznesu. Oba obiekty – biurowiec i hotel – STRABAG Real Estate zamierza realizować równolegle, a koniec budowy zaplanował na 2026 rok.
Przeczytaj też:
- Varso Tower najwyższy budynek w Unii Europejskiej - zdjęcia
- Wieżowiec The Bridge w Warszawie pnie się w górę
Polskie miasta przechodzą kolejną falę transformacji – modernizacji i rozbiórek. Szczególnie widać to w Warszawie – miejscu, gdzie tworzył się rodzimy rynek biurowy. Nienadążające za wymogami współczesności obiekty ustępują miejsca nowym projektom, których funkcje skoncentrowane są na dobrobycie najemców, rozwiązaniach proptech i środowisku. Wyburzając Atrium International, dajemy przestrzeń na rozwój inwestycji, która w pełni wykorzysta potencjał tego terenu oraz spełni oczekiwania wobec przestrzeni miejskiej. Nie chcemy odcinać się jednak od historii tego miejsca, dlatego niektóre elementy wnętrza dawnego budynku, po ich przekształceniu, zostaną włączone do projektu architektonicznego Upper One - mówi Łukasz Ciesielski, dyrektor zarządzający spółki deweloperskiej STRABAG Real Estate w Polsce.
Upper One nowe biura i hotel
Łącznie w Upper One do dyspozycji będzie 35 900 m² powierzchni biurowej i około 11 000 m² powierzchni hotelowej GLA (Gross Leasable Area). Projekt zostanie oddany do użytku w 2026 roku. Międzynarodowa firma doradcza Cushman & Wakefield została wybrana wyłącznym agentem odpowiedzialnym za komercjalizację części biurowej kompleksu.
- Budowa Upper One to jeden z priorytetów biznesowych STRABAG Real Estate na najbliższe lata. Do przygotowania koncepcji projektu podeszliśmy niezwykle starannie, chcąc w pełni wykorzystać potencjał tej symbolicznej dla wielu mieszkańców stolicy lokalizacji. Zależy nam, aby kompleks Upper One płynnie wpisał się zabudowę warszawskiego śródmieścia i zaoferował swoim przyszłym najemcom całkiem nową jakość pod kątem użytkowania oraz komfortu pracy. Naturalnym elementem realizacji inwestycji jest jej komercjalizacja, dlatego zdecydowaliśmy się na współpracę z tak doświadczonym partnerem jak Cushman & Wakefield - komentuje Henryk Bilski, Leasing Director w STRABAG Real Estate.
Anna Górska-Kwiatkowska, Head of Leasing Services w Cushman & Wakefield, zwraca uwagę, że Upper One to jeden z najważniejszych nowych projektów komercyjnych w Warszawie. Po pierwsze, inwestycja STRABAG Real Estate na nowo zdefiniuje śródmiejski kwartał pomiędzy al. Jana Pawła II, ul. Grzybowską, Krochmalną i Ciepłą. Po drugie, cały kompleks zaoferuje innowacyjne rozwiązania ekologiczne, wyznaczając tym samym nowe standardy na rynku nieruchomości w Polsce. I w końcu – będzie to jedna z kluczowych inwestycji, która pozwoli sprostać rosnącemu popytowi na powierzchnie biurowe w stolicy, zwłaszcza w obliczu spodziewanej luki podażowej.
Medusa Group przygotowała projekt Upper One
Autorem projektu jest polska pracownia Medusa Group przy współpracy z austriacką pracownią MHM architects. Upper One będzie wyróżniać fasada rzeźbiona światłem, asymetryczna, zdynamizowana ruchem pięciu przeszklonych wind. Dodatkowo w wieży biurowca przewidziano trzy windy wewnętrzne. Obiekt połączy zaawansowane technologie budowlane i ultranowoczesną architekturę.
Na najwyższych kondygnacjach inwestycji jej najemcy będą mieli do dyspozycji tarasy zewnętrzne (niewiele wysokościowców w Polsce ma takie rozwiązanie). Przewidzianych jest ponad 200 miejsc parkingowych, w tym punkty do ładowania samochodów elektrycznych. Na zewnątrz powstaną zielona strefa odpoczynku oraz amfiteatr.
Jak wyjaśnia architekt Łukasz Zagała, współwłaściciel pracowni Medusa Group, projektowanie budynków wysokościowych nakłada na projektantów bardzo dużą odpowiedzialność za określenie jakości przestrzeni oglądanej z odległych widoków i perspektyw. Upper One znajduje się na zamknięciu widoku południowej osi alei Jana Pawła II, która stopniowo odgina się w kierunku północnym od Ronda ONZ.
Lokalizacja ta była inspiracją dla zaprojektowania „żywej” fasady południowej wypełnionej szklanymi windami, które będąc w ruchu ujawnią funkcję budynku. Szklana fasada jest skromna a zarazem elegancka. Jej płaszczyzny zostały przełamane w postaci zakrzywionych wertykalnych pasów, łamiących dosłowność odbić okolicy oraz wzmacniających smukłość budynku.
Upper One w galerii zdjęć
Jak zmieni się otoczenia przy okazji budowy Upper One
W Upper One zaprojektowano nowatorski system geotermii, czyli odnawialne, proekologiczne i ekonomiczne źródło energii do ogrzewania i chłodzenia budynku. Obiekt zaopatrzony będzie też w rozwiązania zwiększające komfort użytkowania i wspierające dobre samopoczucie, jak jonizacja powietrza czy nawilżacze adiabatyczne.
Jakość Upper One potwierdzą certyfikaty LEED Platinum i WELL Building Standard, a także „Obiekt bez barier” Fundacji Integracja, który jest przyznawany nieruchomościom dostępnym dla osób z niepełnosprawnością ruchową.
Za sprawą nowego układu dwóch budynków, które zastąpią dotychczasową monolityczną bryłę Atrium International, warszawiacy zyskają nowe piesze szlaki komunikacyjne łączące al. Jana Pawła II z ul. Ciepłą i osiedlem za Żelazną Bramą. Zwiększy to także dostępność punktów usługowych w obiektach zlokalizowanych na tyłach Upper One. Zielona strefa odpoczynku oraz amfiteatr na patio nowej inwestycji stworzą miejsce do relaksu i organizacji wydarzeń kulturalnych, co pozwoli zintegrować lokalną społeczność w nowych przestrzeniach publicznych.
Realizacji projektu Upper One towarzyszyć będzie modernizacja narożnika al. Jana Pawła II i ul. Grzybowskiej.
Kiedy Upper One będzie oddany do użytku?
Projekt zostanie oddany do użytku w 2026 roku.
- Projekt: pracownia Medusa Group przy współpracy z austriacką pracownią MHM architects
- Inwestor: STRABAG Real Estate
- Generalny wykonawca: STRABAG
- Powierzchnia biurowa: 35 900 m²
- Powierzchnia hotelowa: 11.000 m² (prawie 300 pokoi)
- Realizacja projektu: 2023 - w toku
- Planowane zakończenie realizacji: 2026 rok