VIBE – nowoczesny kompleks biurowy w centrum Warszawy z nowym najemcą
Warszawski biurowiec VIBE, który powstaje u zbiegu ulic Towarowej i Kolejowej na warszawskiej Woli, pod koniec 2023 roku odsłonił swoje elewacje. Wieżowiec ma już także pierwszego najemcę. MDDP Outsourcing zajmie dwa najwyższe piętra w budynku VIBE, realizowanym przez Ghelamco. Łączna powierzchnia najmu to ok. 2000 m².
Spis treści
- Kompleks biurowy VIBE – warszawska inwestycja Ghelamco
- Fasada biurowca VIBE – nawiązanie do przemysłowej historii Woli
- Pierwszy najemca powierzchni w biurowcu VIBE
- Na kiedy planowane jest zakończenie inwestycji VIBE?
- Skąd nazwa projektu – VIBE?
- Zrównoważony charakter inwestycji VIBE
- Signal OS do monitorowania stanu budynku VIBE
- Wyjątkowy projekt i lokalizacja VIBE
Kompleks biurowy VIBE – warszawska inwestycja Ghelamco
W biznesowym centrum Warszawy, u zbiegu ulic Towarowej i Kolejowej, Ghelamco realizuje swoją najnowszą inwestycję – kompleks biurowy VIBE. W pierwszym etapie będzie on liczył 45 m wysokości i dostarczy przyszłym najemcom 15 000 mkw. najwyższej klasy powierzchni biurowej. Pod koniec 2023 r. budowa biurowca VIBE weszła w kolejny etap. Zniknęły rusztowania, a oczom przechodniów ukazały się fragmenty elewacji budynku, która nawiązuje do industrialnej historii Woli.
Fasada biurowca VIBE – nawiązanie do przemysłowej historii Woli
Materiały w odcieniach brązu, a także pionowe i poziome podziały, nadają elewacji industrialnego charakteru, nawiązując tym samym do tradycji dzielnicy oraz samego miejsca. Przed kilkudziesięcioma laty na terenie, na którym powstaje biurowiec, znajdowały się bowiem tory i bocznice kolejowe obsługujące stojący obok dworzec towarowy. Dziś przypominają już o tym jedynie nazwy ulic: Towarowa i Kolejowa, w narożniku których powstaje VIBE. Równocześnie wewnątrz budynku trwają prace wykończeniowe i instalacyjne.
- Przeczytaj też o budowie bliźniaka Skylinera – biurowiec na warszawskiej Woli z generalnym wykonawcą. Kiedy ruszy budowa drugiego Skylinera?
Projektując VIBE myśleliśmy o symbolicznym odniesieniu się do ciekawej, a powszechnie nieznanej przeszłości tego miejsca. Architektura wnętrz i wygląd elewacji powstawały również z udziałem agencji kreatywnej i Wojciecha Urbańskiego, którzy zainspirowali nas swoim pomysłem na identyfikację dźwiękową i wizualną. Dzięki temu uzyskaliśmy projekt nowoczesny, a zarazem lokalny w swym charakterze.
– Jarosław Zagórski, dyrektor zarządzający Ghelamco Poland
Pierwszy najemca powierzchni w biurowcu VIBE
Firma MDDP Outsourcing zajmie dwa najwyższe piętra w biurowcu VIBE, realizowanym przez Ghelamco. Łączna powierzchnia najmu opiewa na ok. 2000 m². Jest to pierwsza podpisana umowa najmu w kompleksie VIBE, którego pierwszy etap ma zostać ukończony w II kwartale 2024 roku.
W procesie negocjacyjnym MDDP Outsourcing reprezentował Avison Young.
Na kiedy planowane jest zakończenie inwestycji VIBE?
Biurowy kompleks VIBE ma się docelowo składać z dwóch budynków. Pierwszy z nich, o wysokości ok. 45 metrów, ma być oddany do użytkowania w II kwartale 2024 roku. Z kolei drugi, o wysokości 95 m, znajduje się w fazie projektowej.
Skąd nazwa projektu – VIBE?
Nazwa projektu – VIBE – to odwołanie do energicznego i wielkomiejskiego klimatu, który panować będzie w najnowszej inwestycji Ghelamco. O jej wyjątkowości świadczy fakt, że jako pierwszy biurowiec w Polsce otrzyma swoją własną, dźwiękową tożsamość, która stanie się nie tylko elementem komunikacji marketingowej, ale będzie wybrzmiewać również w jego przestrzenii.
Stworzyliśmy projekt wyjątkowy, bo pierwszy z własnym muzycznym DNA. Otoczenie, w którym pracujemy ma znaczący wpływ na nasze samopoczucie i funkcjonowanie. Starannie skomponowana przez uznanego kompozytora linia dźwiękowa kompleksu biurowego VIBE dostroi się do tempa i rytmu życia wewnątrz budynku, będąc jego idealnym dopełnieniem. Całość - identyfikacja dźwiękowa i wizualna inwestycji - stanowić będzie unikalną przestrzeń dla najemców, której do tej pory na rynku jeszcze nie było.
– Jarosław Zagórski, dyrektor handlowy i rozwoju Ghelamco Poland
Zrównoważony charakter inwestycji VIBE
VIBE został zaprojektowany zgodnie ze strategią ESG Ghelamco. Docelowo zasilany będzie w 100% czystą energią, pochodzącą z własnych farm fotowoltaicznych dewelopera, dzięki czemu emisja CO2 w całym cyklu życia budynku zostanie obniżona o ponad 50%. Biurowiec będzie też wykorzystywał zaawansowany Building Energy Management System, który pozwoli na znaczącą redukcję zużycia energii. Zrównoważony charakter VIBE potwierdzą certyfikaty w systemach WELL, BREEAM, SmartScore, WiredScore i Green Standard Building.
Signal OS do monitorowania stanu budynku VIBE
Monitorowanie stanu budynku w czasie rzeczywistym w celu zapewnienia optymalnego środowiska pracy możliwe będzie dzięki zastosowaniu autorskiego systemu Signal OS opracowanego przez Ghelamco. Zintegruje on wszystkie systemy budynkowe w jeden analityczny, który w czasie rzeczywistym monitoruje, gromadzi i ocenia dane z całego budynku. W trosce o zdrowie i komfort pracy użytkowników, wnętrza VIBE wyposażone zostaną dodatkowo w rozwiązania antypandemiczne, opracowane przez dewelopera wspólnie z naukowcami z Politechniki Warszawskiej.
Wyjątkowy projekt i lokalizacja VIBE
Za projekt architektoniczny VIBE odpowiada pracownia PIG Architekci. Jest to koncept wielkomiejski i nowoczesny, a zarazem lokalny w swym charakterze, dzięki nawiązaniom do industrialnej przeszłości i architektury Woli.
Na całość kompleksu złoży się również obszerny, ogólnodostępny skwer miejski z pasażem między budynkami i wolnostojącym pawilonem gastronomiczno-kulturalnym. Będzie to zielona enklawa, która stanie się miejscem odpoczynku dla mieszkańców Woli oraz pracowników okolicznych biurowców.
VIBE stanowić ma kontynuację pierzei ulicy Towarowej, którą Ghelamco zapoczątkowało kompleksem The Warsaw HUB. Znajdują się w nim liczne restauracje, pasaż handlowo-usługowy, supermarket czy siłownia. Lokalizacja pozwala także najemcom oraz klientom korzystać z licznych środków komunikacji, w tym rozbudowanego transportu publicznego (metro, kolej, tramwaje, autobusy), a także infrastruktury rowerowej.
- Zobacz też koniecznie galerię zdjęć Najwyższych biurowców w Warszawie