BREEAM: certyfikat, który warto mieć. To wartość dodana dla nieruchomości i świadomych użytkowników

2024-11-06 14:45
Wola Center w Warszawie
Autor: materiały prasowe Hines Polska

Czym jest certyfikat BREEAM i dlaczego warto się o niego postarać? Choć jest przyznawany już od ponad 30. lat, nadal nie wszyscy wiedzą co oznacza i o czym świadczy. BREEAM jest jedną z najbardziej wszechstronnych metod oceny zrównoważonego rozwoju.

Spis treści

  1. Czym jest certyfikat BREEAM? 
  2. Dlaczego warto posiadać certyfikat BREEAM?
  3. Budynki z certyfikatem BREEAM w Polsce 

Czym jest certyfikat BREEAM? 

Certyfikat BREEAM (Building Research Establishment Environmental Assessment Method) to opracowany w Wielkiej Brytanii międzynarodowy standard oceny zrównoważonego rozwoju budynków. Choć jest przyznawany od 1990 roku, nadal wiele osób niewiele o nim wie. 

To jeden z pierwszych systemów certyfikacji zielonych budynków na świecie. Certyfikat BREEAM mierzy wpływ budynku na środowisko naturalne w różnych obszarach, takich jak efektywność energetyczna, zużycie wody, zarządzanie odpadami czy komfort użytkowników.

Aby uzyskać certyfikat BREEAM, licencjonowany asesor dokonuje analizy projektu, budowy lub istniejącego budynku, który został zgłoszony do oceny. Proces ten podlega weryfikacji jakości przeprowadzanej przez BRE Global, niezależny organ certyfikujący odpowiedzialny za standardy BREEAM.

Po przyznaniu certyfikatu budynek może posługiwać się znakiem certyfikacji BREEAM, świadczącym o jego wysokich standardach zrównoważonego rozwoju. Obiekt, który wcześniej uzyskał certyfikat, może zostać poddany ponownej ocenie, aby odnowić lub zaktualizować swój status certyfikacyjny. 

Oceny przyznawane są w postaci poziomów:

  • Outstanding (Wybitny),
  • Excellent (Doskonały),
  • Very Good (Bardzo Dobry),
  • Good (Dobry),
  • Pass (Przechodzi).

Certyfikat przyznawany jest dla praktycznie każdego typu budynku i etapu projektu, a do tej pory przyznano go ponad 600 tys. razy w 93 krajach na całym świecie.

Czytaj również: Malejący ruch w galeriach i centrach handlowych. Tak branża zamknęła III kwartał 2024

Dlaczego warto posiadać certyfikat BREEAM?

Certyfikat wiąże się z wieloma korzyściami dla właścicieli nieruchomości, deweloperów i użytkowników budynków. Przede wszystkim wspiera identyfikację i wdrażanie najlepszych praktyk budowlanych, które minimalizują wpływ budynku na środowisko, takich jak poprawa efektywności energetycznej, oszczędność wody, lepsze zarządzanie odpadami oraz ograniczenie emisji CO₂. Dzięki tym rozwiązaniom budynek zużywa mniej energii, wody i innych zasobów, co przekłada się na niższe koszty operacyjne, w tym zmniejszenie rachunków za media dla właścicieli i najemców.

Certyfikowane obiekty zapewniają lepsze warunki pracy i życia dla najemców czy użytkowników, np. lepszą jakość powietrza, optymalną temperaturę, oświetlenie i dostęp do światła dziennego. Może to zwiększyć ich komfort, produktywność, a nawet satysfakcję z użytkowania budynku.

Właścicielom i inwestorom certyfikat BREEAM pomaga w spełnieniu wymogów prawnych dotyczących zrównoważonego budownictwa i efektywności energetycznej. Nieruchomości z atestem mogą mieć też wyższą wartość rynkową i są bardziej atrakcyjne dla najemców, inwestorów oraz kupujących. Dodatkowo posiadanie certyfikatu BREEAM poprawia wizerunek tych firm, jako odpowiedzialnych środowiskowo i społecznie, a to może wpłynąć korzystnie na relacje z interesariuszami.

Certyfikat BREEAM w znacznym stopniu przyczynia się do realizacji celów ESG, promując praktyki budowlane, które zmniejszają negatywny wpływ na otoczenie. Może być jednym z elementów strategii ESG firmy, ukazując jej zaangażowanie w zrównoważony rozwój.

Nowe życie domu podcieniowego na Żuławach. Odbudowa budynku z historią

Budynki z certyfikatem BREEAM w Polsce 

Stowarzyszenie PLGBC poinformowało w kwietniu 2023 roku, że w Polsce certyfikat BREEAM posiad ponad 1600 budynków. Między 2022 a 2023 rokiem liczba przyznanych atestów wzrosła o 27%, co odpowiada prawie 8 mln mkw. powierzchni. 

Jednym z przykładów budynków wyróżnionych certyfikatem jest warszawski biurowiec klasy A Wola Center. Inwestycja należy do jednego z funduszy Hines Value Funds i jest zarządzana przez firmę Hines, globalnego inwestora, dewelopera oraz zarządcę nieruchomości, którego priorytetem jest zrównoważony rozwój. 

Polecamy: Grundmanna Office Park w Katowicach z pozwoleniem na użytkowanie

Wola Center w grudniu 2022 roku otrzymała certyfikat BREEAM In-Use na najwyższym możliwym poziomie Outstanding, stając się tym samym pierwszym budynkiem w Polsce i drugim w Europie z wynikiem powyżej 90 proc.

Wpływ na wybitny wynik inwestycji miało udane wdrożenie inicjatyw w ramach ESG. Jednocześnie Hines chciał zapewnić najwyższą jakość i standardy oraz stworzenie najlepszego w swojej klasie biura przyszłości. Budynek doceniono przede wszystkim za zabezpieczenia, wykorzystanie ekologicznych materiałów, optymalizację zużycia energii oraz pozytywne oddziaływanie na zdrowie i samopoczucie użytkowników obiektu

- informuje Patrycja Zyśk, Leasing Manager, Hines Polska Sp. z o.o.

Certyfikat jest również wyrazem uznania dla skutecznego zarządzania i stosowania odpowiedzialnych rozwiązań, takich jak wysokiej jakości infrastruktura rowerowa, działania na rzecz elektromobilności oraz wspieranie bioróżnorodności. Na pozytywną ocenę wpłynęło wprowadzenie kompleksowych regulacji w zakresie ochrony środowiska i ekologii. Dzięki temu w Wola Center wdrożono dodatkowe inicjatywy proekologiczne, takie jak punkty ładowania pojazdów elektrycznych, system segregacji odpadów oraz „hotele” dla owadów wraz z roślinami, które je przyciągają.

Zobacz galerię: Cukrownia Żnin przekształcona w hotel z aquaparkiem

Murowane starcie
Elewacja - mokra czy sucha. MUROWANE STARCIE
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.