Największe inwestycje biurowe 2023 roku. Jak wyglądał rynek powierzchni biurowych na koniec 2023 - raport BNP Real Estate

2024-02-21 16:00

Jak wynika z najnowszego raportu ekspertów BNP Real Estate Poland, wolumen biur w budowie w ośmiu najważniejszych regionach, choć jest większy niż w Warszawie, zdecydowanie się zmniejsza. Poprzedni rok zamknął się również z rekordowym wskaźnikiem pustostanów w istniejących budynkach biurowych. Jakie były największe inwestycje biurowe w 2023 roku w regionach? Jakie tendencje kształtują się na rynku powierzchni biurowych?

Spis treści

  1. Zamknięcie 2023: ostrożne inwestycje w regionach
  2. Największe regionalne inwestycje biurowe 2023
  3. Prognozy na 2024 rok: możliwe przyspieszenie
  4. Trendy w biurach: mniejsze powierzchnie, więcej udogodnień  
Rozmowy Muratora: Janusz Komurkiewicz, POiD, Fakro

Zamknięcie 2023: ostrożne inwestycje w regionach

Mniej nowych inwestycji, ale stabilna aktywność najemców biurowych w regionach – takie wnioski płyną z raportu „At a Glance – rynek powierzchni biurowych w miastach regionalnych w IV kwartale 2023” przygotowanego przez ekspertów BNP Real Estate Poland. Na koniec ostatniego kwartału 2023 roku całkowite zasoby nowoczesnej powierzchni biurowej na ośmiu największych rynkach regionalnych poza Warszawą (Kraków, Wrocław, Trójmiasto, Katowice, Poznań, Łódź, Lublin, Szczecin) wyniosły prawie 6,67 mln m².

W minionym roku deweloperzy dostarczyli na rynek biurowy w regionach 21 nowych budynków, które łącznie przyniosły prawie 280 tys. m² nowej przestrzeni do wynajęcia.

Największe regionalne inwestycje biurowe 2023

Do największych inwestycji w 2023 roku można zaliczyć:

  • Ocean Park B w Krakowie
  • Kreo w Krakowie
  • Craft w Katowicach
  • Nowy Rynek E

IV kwartał przyniósł z kolei największe inwestycje w Krakowie (Mogilska 35 Office, The Park Kraków II) oraz w Poznaniu (nowa siedziba firmy Tetos).  

Choć w perspektywie kolejnych kwartałów więcej nowej powierzchni zostanie oddane do użytkowania w miastach regionalnych niż w stolicy, to powierzchnia w budowie na koniec grudnia 2023 roku jest mniejsza o 40 pkt proc. w porównaniu do analogicznego okresu w 2022 roku.

Zobacz także:

Nowy Rynek w Poznaniu
Autor: mat. prasowe Skanska

Prognozy na 2024 rok: możliwe przyspieszenie

Jak zapowiadają deweloperzy, w ośmiu głównych rynkach biurowych w Polsce w latach 2024-2026 zostanie oddane 367 tys. m², z kolei w Warszawie planowana jest budowa 238 tys. m² nowej powierzchni biurowej.  

Według ekspertów BNP Real Estate Poland sytuacja jest dynamiczna i start kolejnych inwestycji może przyśpieszyć ze względu na lukę podażową. Niemniej jednak, zmniejszający się wolumen powierzchni w budowie jest jednym z najważniejszych czynników kształtujących rynek biurowy w miastach regionalnych w całym 2023 roku. 

KREO - nowy biurowiec na mapie Krakowa

Trendy w biurach: mniejsze powierzchnie, więcej udogodnień  

W ciągu ostatnich 2-3 lat większość firm zmniejszyła swoją powierzchnię biurową o ok. 20-30% w porównaniu do umów, które były zawierane przed pandemią. Jest to efekt modelu pracy hybrydowej, który przyjęło wiele firm. 

Przestrzenie biurowe przeszły rewolucje. Firmy, chcąc zachęcić pracowników do powrotu do biura coraz większą wagę przywiązują do udogodnień wspierających dobre samopoczucie pracownika. Większość w nich wspiera stronę fizyczną lub psychiczną dobrego samopoczucia, m.in. pokoje do relaksu, dostęp do świeżego powietrza czy ciche przestrzenie do refleksji. Dodatkowo oferta gastronomiczna, fitness, centrum medyczne w biurowcu czy bezpłatne posiłki – takich m.in. usług oczekują pracownicy wracający do biur.

– Agnieszka Witkowska, konsultantka, reprezentacja najemcy, sektor biurowy BNP Real Estate Polska

Jednocześnie na koniec roku 2023 na ośmiu głównych rynkach regionalnych zaobserwowano rekordy, jeśli chodzi o poziom wakatów w istniejących biurowcach. Do wynajęcia od zaraz oferowane było około 17,5% powierzchni biurowej, co w ujęciu kwartalnym stanowi wzrost o 0,2 pkt proc., a w ujęciu rocznym wzrost o aż 2,2 pkt proc. Najwyższy wskaźnik pustostanów odnotowano w Katowicach (21,5%), najniższy zaś w Szczecinie (4,8%).

Trend wynajmowania powierzchni na zapas mamy za sobą. Optymalizacja zajmowanej powierzchni przekłada się na zmniejszenie średniej wielkości wynajmowanej powierzchni, która na koniec roku wynosiła 938 m², podczas gdy rok wcześniej – 966 m². Aktywność najemców w 2024 roku będzie zależała od ogólnej sytuacji makroekonomicznej oraz dalszych planów ekspansji poszczególnych firm. Dodatkowo wiele organizacji będzie dążyć do zgodności ze standardami ESG.

– Dorota Mielke, zastępca dyrektorki, dział wynajmu powierzchni biurowych BNP Paribas Real Estate Poland  

Biurowiec Craft w Katowicach

W ujęciu całorocznym raport wskazuje, że aktywność najemców utrzymuje się na stabilnym poziomie. W 2023 roku podpisano umowy na ponad 750 tys. m², co stanowi wzrost o 20 pkt proc. względem roku poprzedniego.  

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.