Najwyższy wieżowiec w budowie w Polsce już z docelową wysokością! The Bridge osiągnął 174 m!

2024-04-17 11:46

Najwyższy wieżowiec w Polsce spośród obecnie budowanych – warszawski The Bridge – osiągnął swoją ostateczną wysokość 174 m. Ukończono właśnie jego ostatnią kondygnację techniczną. W tej chwili prowadzone są prace instalacyjne i wykończeniowe wewnątrz obiektu oraz montaż elewacji. Planowany termin zakończenia budowy The Bridge to I kwartał 2025 roku.

Spis treści

  1. The Bridge – najwyższy wieżowiec w budowie w Polsce
  2. Biurowiec The Bridge osiągnął już 174 m wysokości
  3. Proekologiczny wieżowiec od Ghelamco
  4. Nowoczesne systemy zarządzania w wieży The Bridge
Rozmowy Muratora: Marek Karwowski, general manager EPPA

The Bridge – najwyższy wieżowiec w budowie w Polsce

Wieżowiec The Bridge to projekt firmy Ghelamco, realizowany w biznesowym centrum Warszawy – na styku ulic Towarowej, Grzybowskiej i placu Europejskiego. Inwestycja wprowadzi na stołeczny rynek w sumie 47 tys. m² nowoczesnej powierzchni biurowej.

Oprócz nowoczesnej, zaawansowanej technologicznie wieży częścią inwestycji The Bridge będzie też historyczny gmach Bellony. Wyeksponowany i poddany renowacji zostanie zabytkowy hol z kolumnadą i reprezentacyjną klatką schodową. Na piętrach budynku zostanie urządzona nowoczesna powierzchnia biurowa, a na parterze znajdzie się przestrzeń usługowa z miejscem na restaurację czy kawiarnię. Oba budynki będą posiadały przestronne, wysokie na trzy kondygnacje wspólne lobby.

Projekt biurowca The Bridge przygotowała holenderska pracownia architektoniczna UNStudio we współpracy z Polsko Belgijską Pracownią Architektury PROJEKT. Przewidywany termin zakończenia budowy The Bridge to I kwartał 2025 r.

Przeczytaj też:

Biurowiec The Bridge osiągnął już 174 m wysokości

Warszawski The Bridge uzyskał już ostateczną wysokość 174 m – inwestor ogłosił właśnie zakończenie budowy ostatniej kondygnacji technicznej. Obecnie trwają prace instalacyjne i wykończeniowe wewnątrz obiektu oraz montaż elewacji. Szklana fasada z charakterystycznymi żyletkami, które na różnych wysokościach i z różnych stron stają się mniej lub bardziej widoczne, pokryła już  18 kondygnacji.

Wyróżnikiem inwestycji będzie również przestronne i wysokie lobby (w najwyższym punkcie mierzące aż 18 m), które połączy nowoczesny wieżowiec z zabytkowym gmachem Bellony. 

To wyjątkowy i ambitny projekt również z konstrukcyjnego punktu widzenia, gdyż każde piętro jest niepowtarzalne – nie ma dwóch identycznych! To za sprawą bryły budynku, która jest niezwykle rozrzeźbiona i z każdej strony wygląda inaczej dzięki licznym przełamaniom. Pod względem architektury The Bridge zdecydowanie wyróżnia się na tle pozostałych wieżowców Warszawy i jestem przekonany, że stanie się wartościowym i rozpoznawalnym elementem jej krajobrazu.

– Jarosław Zagórski, dyrektor zarządzający Ghelamco Poland

Proekologiczny wieżowiec od Ghelamco

Jak zapowiada inwestor, The Bridge będzie wyposażony w najnowocześniejsze rozwiązania technologiczne i proekologiczne. Oprócz certyfikatów SmartScore i WiredScore na najwyższym poziomie Platinium, wieżowiec będzie certyfikowany również w systemach WELL, BREEAM, Green Building Standard i Obiekt bez barier.

Zgodnie ze strategią ESG Ghelamco, wieżowiec The Bridge ma być neutralny energetycznie i zasilany w 100% czystą energią pochodzącą m.in. z farm fotowoltaicznych. Obiekt wykorzystywać będzie ultraenergooszczędny i innowacyjny Building Energy Management System, zainstalowany w celu monitorowania i zarządzania parametrami energetycznymi budynku. Ponadto, w wieżowcu wdrożona zostanie technologia kanalizacji podciśnieniowej pozwalająca na zminimalizowanie zużycia wody w toaletach nawet o 75%.

Na 40. piętrze wieżowca znajdzie się podniebny taras do wyłącznego użytku najemcy. Budynek wyposażony będzie w około 280 miejsc parkingowych, w tym z ładowarkami do samochodów elektrycznych, a także specjalny parking dla jednośladów elektrycznych z punktami do ładowania. Dla rowerzystów zostanie przygotowanych prawie 150 miejsc rowerowych oraz szatnie z natryskami.

Nowoczesne systemy zarządzania w wieży The Bridge

Budynek The Bridge zostanie wyposażony w autorski system operacyjny Ghelamco – Signal OS, który pozwala m.in. na zrównoważone gospodarowanie wodą i energią oraz monitorowanie i kontrolę obróbki powietrza. Najemcy budynku zyskają dostęp do mobilnej aplikacji umożliwiającej poruszanie się po biurowcu bez karty dostępu czy rezerwację sal i miejsc parkingowych. W The Bridge wykorzystane będą też specjalne rozwiązania antypandemiczne zapobiegające rozprzestrzenianiu się wirusów, m.in. wirusobójcze lampy UV w windach i centralach wentylacyjnych.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.