Nowy Rynek w Poznaniu się rozrasta. Budynek E już gotowy!

2023-04-27 11:40
Nowy Rynek w Poznaniu. Budynek E już gotowy
Autor: mat. prasowe Skanska Nowy Rynek w Poznaniu to obecnie największa inwestycja spółki Skanska w Polsce

Budynek E w ramach kompleksu biurowego Nowy Rynek otrzymał pozwolenie na użytkowanie. To jeden z pięciu biurowców, które łącznie stworzą powierzchnię użytkową na ponad 100 tys. m². Pierwsi najemcy zakończonego budynku wprowadzą się już w lipcu 2023 roku.

Spis treści

  1. Nowy Rynek - budynek E oddany do użytku
  2. Kompleks Nowy Rynek zgodny z ESG
  3. Inwestycja dla wymagających najemców

Nowy Rynek - budynek E oddany do użytku

Dwa lata po rozpoczęciu prac budowlanych zakończono budowę kolejnego budynku poznańskiego kompleksu Nowy Rynek. Realizacja budynku E rozpoczęła się dokładnie w kwietniu 2021 roku. Obiekt jest częścią kompleksu, który powstaje na terenie 3,8 ha tuż przy dworcu Poznań Główny.

W najbliższej okolicy inwestycji znajdują się liczne punkty usługowe, centra handlowe, a także dwa duże parki. Mnóstwo zieleni zaplanowano także na wewnętrznym, dostępnym dla wszystkich, patio Nowego Rynku. Niedawno zostały tam nasadzone drzewa oraz krzewy. Jeszcze w sezonie letnim do dyspozycji pracowników kompleksu oraz mieszkańców Poznania zostaną oddane miejsca do relaksu, w tym tężnie solankowe oraz fontanna.

Zobacz także:

Nowy Rynek w Poznaniu - budynek E już gotowy
Autor: mat. prasowe Skanska Budynek E poznańskiego kompleksu Nowy Rynek zaprojektowało biuro JEMS Architekci

Kompleks Nowy Rynek zgodny z ESG

Budynek E, tak jak pozostałe biurowce kompleksu, został zrealizowany zgodnie z zasadami ESG. A to oznacza, że powstał z myślą o komforcie i bezpieczeństwie jego użytkowników, potrzebach miasta i okolicznej infrastrukturze, a także dobrostanie środowiska naturalnego.

W biurowcach zastosowano rozwiązania, które pozwalają oszczędzać energię elektryczną i wodę. Co więcej, budynek będzie zasilać energia wyprodukowana w 100% ze źródeł odnawialnych. Najemcy będą mogli korzystać m.in. z systemu wentylacji z wysokiej klasy filtrami, który dostarczy aż o 30% więcej świeżego powietrza. Dzięki odpowiedniej elewacji, pomieszczenia zyskają maksymalną ilość światła naturalnego, a cały budynek będzie mniej narażony na działanie czynników zewnętrznych, umożliwiając w ten sposób bardziej racjonalne zarządzanie gospodarką energetyczną. To wszystko oznacza, że ślad węglowy Nowego Rynku E będzie mniejszy. 

W biurowcu zaplanowano aż 160 miejsc postojowych dla rowerów oraz stacje do ładowania aut elektrycznych. Na tych bardziej zmotoryzowanych czekają 234 miejsca parkingowe.

Wszystkie zastosowane w Nowym Rynku E rozwiązania spełniają kryteria najbardziej wymagających certyfikacji: LEED Platinum, WELL Core & Shell, WELL Health & Safety Rating oraz Obiekt bez barier.

Nowy Rynek budynek E
  • Łączna powierzchnia najmu budynku E: ok. 28 500 m² GLA, całego kompleksu: ponad 100 000 m²
  • Liczba kondygnacji naziemnych/podziemnych: 15/1
  • Generalny wykonawca budynku: Skanska S.A.
  • Autor projektu architektonicznego budynku E: JEMS Architekci
  • Autorzy projektu zagospodarowanie przestrzeni w ramach kompleksu: lokalna pracownia Ultra Architects

Inwestycja dla wymagających najemców

– Poznań cieszy się bardzo dużym zainteresowaniem ze strony inwestorów oraz najemców. Dane mówią same za siebie. W 2022 roku poznański rynek biurowy uplasował się na drugim miejscu wśród rynków regionalnych z najniższymi poziomami pustostanów. W Nowym Rynku pojawili się nowi najemcy reprezentujący między innymi sektor nowoczesnych usług biznesowych oraz IT – mówi Konrad Ziejewski, dyrektor projektu w spółce biurowej Skanska. – Obserwujemy również zmieniające się potrzeby najemców co do samych powierzchni. Przedsiębiorcy chcą pracować w przestrzeniach elastycznych, dostosowanych do ich potrzeb, ale także bezpiecznych, prośrodowiskowych i zrównoważonych, czyli takich, które mają realny wpływ na redukcję emisji CO2 i zużycia zasobów naturalnych. Takie przestrzenie właśnie oferujemy w Nowym Rynku – dodaje Konrad Ziejewski.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.