Trendy w zrównoważonym budownictwie. Zobacz przykłady inspirujących realizacji!

2024-02-12 17:48

Budynki odpowiadają aż za 38 proc. globalnych emisji dwutlenku węgla. Tymczasem dzięki podejmowaniu bardziej świadomych decyzji projektowych emisję tę można zmniejszyć nawet o połowę. Co więcej, działania sprzyjające redukcji mogą przyczynić się również do wsparcia społeczności oraz wdrażania bardziej efektywnych rozwiązań. Zobacz przykłady realizacji obiektów przyjaznych dla otoczenia i ludzi.

Spis treści

  1. 4 kierunki zrównoważonego projektowania
  2. Projektowanie dla społeczności i natury: Brent Cross Town w Londynie
  3. Dekarbonizacja budynków: Fubon A25 Xinyi Tower w Taipei
  4. Renowacja istniejących przestrzeni: City Hall w Londynie
  5. Transformacja cyfrowa: Hanoi Opera House

4 kierunki zrównoważonego projektowania

Zrównoważone projektowanie staje się coraz istotniejsze zarówno dla inwestorów, jak i otoczenia. Zmiana podejścia w budownictwie inspiruje do stosowania nowych, bardziej kreatywnych rozwiązań, ale jednocześnie znacząco ogranicza emisyjność sektora. Biorąc pod uwagę cały cykl życia budynków i stosując zasady zrównoważonego rozwoju, możliwe jest tworzenie budynków, które odpowiadają potrzebom przyszłości.

Dworzec Metropolitalny w Lublinie

Poznaj realizacje z Europy, Bliskiego Wschodu i Afryki wybrane przez Arup –  międzynarodową firmę zajmującą się zrównoważoną inżynierią – które wyznaczają cztery kierunki w zrównoważonym  projektowaniu:

  • projektowanie dla społeczności i natury,
  • dekarbonizację,
  • renowację zamiast budowy nowych obiektów,
  • transformację cyfrową.

Jak wskazują eksperci, to właśnie te kategorie będą w najbliższym czasie miały największe znaczenie w procesie projektowania.

Przeczytaj także:

Projektowanie dla społeczności i natury: Brent Cross Town w Londynie

Umieszczając ludzi i naturę w centrum procesu projektowania, możliwe jest tworzenie  funkcjonalnych, bezpiecznych i przyjemnych w użytkowaniu przestrzeni. Przykładem takiego obiektu jest budynek podstacji energetycznej Brent Cross Town w Londynie.

Podczas projektowania budynku wybierano niskoemisyjne elementy oraz wykorzystywano ponownie materiały, aby ograniczyć ilość odpadów. Smukła konstrukcja składa się w niemal połowie z odzyskanej stali i betonu niskoemisyjnego, w tym bezcementowego.

Brent Cross Town sprzyja także różnorodności biologicznej – jest wyposażony w naturalną wentylację oraz otoczony drzewami i łąkami. Wykorzystywana w tym obiekcie energia ma pochodzić całkowicie ze źródeł odnawialnych. Jednocześnie budynek, dzięki niecodziennemu doborowi kolorów, stanowi nowy punkt orientacyjny w Londynie. W najwyższym punkcie ma 21 m i rozciąga się na 52 m, tworząc swoistą bramę miasta.

Brent Cross Town w Londynie
Autor: John Sturrock; mat. prasowe Arup Brent Cross Town w Londynie

Dekarbonizacja budynków: Fubon A25 Xinyi Tower w Taipei

Zrównoważone podejście zakłada także tworzenie energooszczędnych budynków, które mają niski ślad węglowy. Wśród tego rodzaju konstrukcji zdecydowanie wyróżnia się 54-piętrowy wieżowiec Fubon A25 Xinyi Tower w Taipei w Taiwanie.

Zredukowano tu ilość stali konstrukcyjnej o jedną trzecią w porównaniu z podobnymi budynkami zaprojektowanymi w tradycyjny sposób. Aktywna fasada z automatycznymi roletami poprawia wydajność energetyczną obiektu, umożliwiając dopływ naturalnego światła. Budynek jest także wyposażony w termiczne magazynowanie lodu, które poprawia wydajność chłodzenia o 10 proc.

Fubon A25 Xinyi Tower opracowano również tak, aby był odporny na wstrząsy i tajfuny. Korzystając z analiz interakcji wiatru i sejsmiki, wyrzeźbiono narożniki wieżowca, zmniejszając jego masę, co pozwoliło na ograniczenie emisji dwutlenku węgla i zwiększyło efektywność budowy w obszarze narażonym na trudne zjawiska atmosferyczne. Obiekt ma także największą na świecie konstrukcję ograniczającą deformacje budynku, która aktywnie reaguje na zmiany obciążenia, m.in. przez zwężanie kolumn obwodowych.  

Fubon A25 Xinyi Tower w Taipei
Autor: Hsiang Yun Mai; mat. prasowe Arup Fubon A25 Xinyi Tower w Taipei

Renowacja istniejących przestrzeni: City Hall w Londynie

Coraz większą wartość dostrzega się w odnowie istniejących budynków. Zamiast budowy nowych warto modernizować, poprawiając efektywność energetyczną, redukując emisję gazów cieplarnianych oraz pozytywnie wpływając na zdrowie i komfort użytkowników.

Przykładem takiej efektywnej renowacji może być dawny ratusz w Londynie. Po przeniesieniu się siedziby władz miejskich do nowej lokalizacji, budynek przekształcono w centrum biurowo-wystawowe. Przestrzenie zostały zaprojektowane z myślą o integracji i dostępności. Inżynierowie zastosowali w obiekcie gruntowe pompy ciepła, odnawialne źródła energii słonecznej, naturalną wentylację, wysokowydajne fasady, energooszczędne oświetlenie i inteligentny system zarządzania. Pozwoliło to na zredukowanie emisyjności o połowę oraz podniesienie wydajności energetycznej o 20 proc. Jednocześnie powstały jasne i nowoczesne przestrzenie przeznaczone na prestiżowe wydarzenia.  

City Hall w Londynie
Autor: Jim Stephenson; mat. prasowe Arup City Hall w Londynie

Renowacja budynków będzie coraz istotniejsza w budownictwie. Z analiz Arup wynika, że tworzenie nowych konstrukcji może charakteryzować się emisjami dwutlenku węgla wyższymi nawet o 180 proc. i ogólnymi emisjami gazów cieplarnianych wyższymi o 47 proc. w porównaniu do modernizowanych  budynków, licząc emisje w całym okresie  eksploatacji. Oznacza to, że modernizacja jest dużo bardziej przyjazna dla otoczenia.

– Łukasz Rakowski, building services director w Arup

Transformacja cyfrowa: Hanoi Opera House

Rozwój technologii otwiera nowe możliwości w budownictwie: zmienia sposób konstrukcji budynków, umożliwia projektowanie na najwyższym poziomie szczegółowości i obejrzenie obiektu w wirtualnej rzeczywistości zanim powstanie, pozwala także obniżyć koszty operacyjne.

Projektem powstałym dzięki najnowszej technologii jest m.in. Hanoi Opera House, która będzie jedną z najważniejszych sal widowiskowych w Wietnamie. Budynek nad brzegiem Jeziora Zachodniego w Hanoi będzie miał jedną z największych na świecie betonowych konstrukcji dachowych. Jest ona inspirowana muszlami ostryg łowionych niegdyś w jeziorze.

Hanoi Opera House
Autor: RPBW; mat. prasowe Arup Hanoi Opera House

Z wykorzystaniem cyfrowych narzędzi opracowano zaawansowany algorytm do zaprojektowania konstrukcji dachu, dzięki czemu jest on wyjątkowo cienki, niskoemisyjny i wysoce odporny na trzęsienia ziemi i sztormowe wiatry. Natomiast okładzina obiektu powstanie z płytek perłowych, odbijających promieniowanie słoneczne, co umożliwi lepszą regulację temperatury oraz zmniejszy zużycie energii.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.