W Wałbrzychu powstanie nowoczesne schronisko dla zwierząt. Oto wizualizacje

2024-06-17 15:35
Tak ma wyglądać schronisko w Wałbrzychu
Autor: mat. pras/Berger Bau Tak ma wyglądać schronisko w Wałbrzychu

W Wałbrzychu powstanie nowoczesne schronisko dla zwierząt, które zrewolucjonizuje sposób opieki nad bezdomnymi czworonogami w regionie. Cała inwestycja ma zostać ukończona w ciągu 13 miesięcy od dnia podpisania umowy, czyli od 7 czerwca 2024 roku.

Spis treści

  1. Nowe schronisko w Wałbrzychu za 13 mln zł
  2. Ogrzewane hale dla zwierząt, antybakteryjne materiały
  3. Nie wytną drzew na placu budowy
  4. Zagospodarują teren wokół schroniska

Nowe schronisko w Wałbrzychu za 13 mln zł

Nowe schronisko, którego budowa rozpocznie się wkrótce, będzie zlokalizowane przy ulicy Beethovena, na działce nr 7/3 w obrębie 32 Gaj. Za realizację tego ambitnego projektu odpowiedzialna będzie firma BERGER Bau.

Koszt wykonania projektu wynosi prawie 13 mln zł, z czego 85% kwoty pokryje Fundusz Sprawiedliwej Transformacji. Pozostała część zostanie sfinansowana z budżetu państwa. Fundusze te są częścią większego projektu rekultywacji terenów pogórniczych w Wałbrzychu, który zakłada nadanie im nowych funkcji społecznych i gospodarczych oraz przywrócenie bioróżnorodności.

Mercure Szczyrk Resort, powstaje gigantyczny hotel w górach

Ogrzewane hale dla zwierząt, antybakteryjne materiały

Projekt nowego schroniska przewiduje zastosowanie nowoczesnych rozwiązań, które znacząco poprawią warunki bytowe zwierząt. Na powierzchni około 2000 metrów kwadratowych znajdą się m.in. ogrzewane hale z boksami dla około 150 psów i 50 kotów. Będą one wyposażone w wybiegi umożliwiające zwierzętom swobodne wychodzenie na zewnątrz, co pozwoli im na większą aktywność fizyczną oraz kontakt z naturalnym środowiskiem. Dzięki temu koty i psy będą miały możliwość samodzielnego wyboru, czy chcą przebywać w środku, czy na zewnątrz, co znacznie poprawi ich komfort psychiczny. Wszystkie boksy będą wykonane z materiałów łatwych do czyszczenia i niechłonących zapachów oraz zarazków. Zastosowanie nowoczesnych, antybakteryjnych materiałów ograniczy ryzyko rozprzestrzeniania się chorób, co jest szczególnie istotne w przypadku schronisk, gdzie zwierzęta często przebywają w bliskim kontakcie.

Znajdzie się tam również gabinet weterynaryjny przystosowany do przeprowadzania bardziej skomplikowanych zabiegów, a także sala szkoleniowa i multimedialna, w której będą organizowane spotkania edukacyjne dla dzieci i seniorów. Powstanie również mini SPA dla zwierząt oraz pokoje do zabaw, gdzie odwiedzający będą mogli spędzać czas z podopiecznymi schroniska.

Czytaj też: Warszawska strefa czystego transportu od 1 lipca! Jakie samochody już nie wjadą do centrum stolicy?

Nowy obiekt będzie wyposażony w nowoczesny system ogrzewania oparty na pompach ciepła oraz panele fotowoltaiczne na dachu. Dzięki temu, budynek będzie bardziej ekologiczny. W schronisku zastosowane będą również ekrany dźwiękochłonne. Wpłynie to na odpowiedni poziom izolacji akustycznej i ochroni przed hałasem najbliższe budynki mieszkalne w odległości 400 metrów.

Nie wytną drzew na placu budowy

W pierwszym kroku BERGER Bau zadba o odpowiednie zabezpieczenie drzew i krzewów, które nie podlegają wycince. Działania te są niezbędne, aby chronić lokalną roślinność i zachować bioróżnorodność terenu. Następnie przeprowadzona zostanie niwelacja terenu, która polega na wyrównaniu i dostosowaniu go do potrzeb nowobudowanych obiektów. Teren zostanie przygotowany w taki sposób, aby zapewnić stabilne i bezpieczne fundamenty pod budynki schroniska.

Kolejnym krokiem będzie budowa zespołu budynków schroniska. Firma BERGER Bau wykona wszystkie niezbędne elementy konstrukcyjne, w tym fundamenty, ściany i dachy. Budynki zostaną zaprojektowane z myślą o trwałości i funkcjonalności, spełniając najwyższe standardy budowlane. Następnie, przystąpimy do wykonania instalacji wewnętrznych i zewnętrznych - wodociągowych, elektrycznych i teletechnicznych, które są niezbędne do prawidłowego funkcjonowania schroniska – mówi Piotr Kierzkowski, kierownik Działu Przygotowania Produkcji z BERGER Bau.

W ramach prac wykończeniowych, BERGER Bau zamontuje również stolarkę okienną i drzwiową. Wykonane zostaną również podłoża pod posadzki oraz montaż elementów obudowy ścian i dachu. Roboty wykończeniowej takie jak malowanie ścian oraz montaż okładzin podłogowych i sufitowych, przyczynią się do stworzenia przyjaznych i estetycznych wnętrz, które będą sprzyjać komfortowi zwierząt.

Czytaj: Nowa hala sportów walki w Poznaniu – przetarg i budowa jeszcze w tym roku

- Nowe schronisko zostanie wyposażone w nowoczesny system fotowoltaiki, co pozwoli na korzystanie z odnawialnych źródeł energii i obniży koszty eksploatacji obiektu. Z kolei planowana platforma dla niepełnosprawnych, zapewniająca dostępność schroniska dla osób o ograniczonej mobilności sprawi, że nowy obiekt będzie bardziej przyjazny i dostępny dla wszystkich odwiedzających – dodaje Piotr Kierzkowski z BERGER Bau.

Schronikso - wizualizacja
Autor: mat. pras./Berger Bau

Zagospodarują teren wokół schroniska

Firma BERGER Bau zadba również o zagospodarowanie terenu wokół schroniska. Powstaną elementy małej architektury, takie jak ławki, kosze na śmieci i oświetlenie. Teren zostanie utwardzony i ogrodzony, co zapewni bezpieczeństwo zarówno zwierzętom, jak i odwiedzającym. Stworzone będą także miejsca postojowe dla gości oraz miejsca na odpady stałe. Dodatkowo, teren zostanie wzbogaconyony w zieleń, co poprawi jego wygląd i wpłynie korzystnie na środowisko.

- Budowa nowoczesnego schroniska dla zwierząt w Wałbrzychu to znaczący krok w kierunku poprawy warunków życia bezdomnych zwierząt w regionie. Inwestycja ta nie tylko podniesie standard opieki nad zwierzętami, ale również wpisze się w proces rekultywacji terenów pogórniczych, nadając im nowe, społecznie i ekologicznie wartościowe funkcje. W efekcie Wałbrzych zyska nowoczesny obiekt na poziomie europejskim, który będzie służył zarówno zwierzętom, jak i lokalnej społeczności przez wiele lat – mówi Piotr Kierzkowski.

Schronisko dla zwierząt w Wałbrzychu istnieje od lat siedemdziesiątych XX wieku. Od 1982 roku działało jako zakład budżetowy gminy, a od 1992 jako jednostka budżetowa. Schronisko opiekuje się przede wszystkim psami, jednak znajdują się tam również koty. Obejmuje swym zasięgiem teren Gminy Wałbrzych oraz okolicznych gmin: Jedlina-Zdrój, Szczawno-Zdrój, Stare Bogaczowice, Czarny Bór i Kamienna Góra. Prace realizowane przez firmę BERGER Bau zapewnią kompleksowe przygotowanie obiektu: od zabezpieczenia roślinności, poprzez budowę i wyposażenie budynków, aż po zagospodarowanie terenu wokół nowego, funkcjonalnego schroniska.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.