Strefa wejścia w pokoju hotelowym - dobór osprzętu elektrycznego
O doborze osprzętu elektrycznego nie da się mówić w sposób całkowicie uogólniony. Zakres funkcjonalny oraz wygląd elementów sterujących postrzega się bowiem w zależności zarówno od klasy hotelu, jak i profilu klienta docelowego
O doborze osprzętu elektrycznego nie da się mówić w sposób całkowicie uogólniony. Zakres funkcjonalny oraz wygląd elementów sterujących postrzega się bowiem w zależności zarówno od klasy hotelu, jak i profilu klienta docelowego. Wspomniany na wstępie trend projektowania emocji staje się coraz ważniejszy dla inwestorów, dlatego że rosną oczekiwania zamożniejszych gości – częściej podróżujących po świecie, traktujących pobyt w hotelu jako formę relaksu (a nie np. chwilę oddechu w delegacji), świadomych i wymagających. Równolegle jednak nasila się proces specjalizacji tego typu obiektów. Przybywa hoteli projektowanych już nie tylko z myślą o osobach wyjeżdżających np. albo rekreacyjnie, albo zawodowo, lecz także przybywających z konkretnych krajów czy kręgów kulturowych.
Możliwe, że niedługo wzorem Niemiec pojawią się w Polsce hotele sprofilowane, np. na obsługę wycieczek szkolnych. Nie trzeba dodawać, że w tego typu miejscach liczy się przede wszystkim ponadstandardowa trwałość. A w pozostałych?
Więcej o tym, jaki osprzęt elektryczny wybrać do pokoju hotelowego piszemy w artykule: Osprzęt elektryczny w pokojach hotelowych. Jak na te potrzeby odpowiadają architekci wnętrz?
Strefa wejścia, a elementy osprzętu elektrycznego
Pierwszym elementem osprzętu elektrycznego, z jakim gość spotyka się w obrębie pokoju hotelowego, jest zamek wyposażony w zbliżeniowy czytnik kart – na ogół powyżej klasycznego zamka na klucz (rozwiązania mechaniczne są ratunkiem w przypadku dużej awarii). Elementem modułu bywa też czytnik czipów zaszytych w ręcznikach i szlafrokach. To dzięki niemu recepcjoniści wiedzą, kiedy są zmuszeni doliczyć opłatę za tego typu pamiątkę z pobytu. Aby przez czas poszukiwania karty w torebce czy w kieszeniach marynarki światło nie gasło, lampy na korytarzach nie wyposaża się w standardowe czujniki ruchu, lecz w czujniki ruchu i obecności.
Ciekawą inwestycją hotelową, która została zrealizowana w Warszawie w ostatnim czasie jest Barceló Warsaw Powiśle – nowy luksusowy hotel w Elektrowni Powiśle
Kolejny element, montowany już w przedpokoju, to tzw. hotelowy włącznik światła. Na czas pobytu w pokoju deponuje się w nim kartę. Po wyjęciu jej (czasem z kilkusekundowym opóźnieniem) system odcina zasilanie większości urządzeń elektrycznych. Większości, bo istnieje kilka wyjątków. Należą do nich przede wszystkim: oświetlenie ogólne samego przedpokoju, zasilanie lodówki, jedno wyraźnie wskazane gniazdo przeznaczone do ładowania telefonu czy laptopa (na ogół przy biurku albo przy łóżku, w zależności od standardu hotelu) oraz tzw. gniazdo porządkowe – montowane w przedpokoju blisko wejścia do pokoju, tak by serwis sprzątający był w stanie odkurzyć całe pomieszczenie bez potrzeby przepinania odkurzacza.
Warto dodać, że w strefie wejścia obecne są zwykle dwa rodzaje oświetlenia – ogólne oraz nastrojowe. Jeśli w małym przedpokoju nie ma miejsca na dodatkowe ozdobne kinkiety, funkcję tworzenia atmosfery przejmuje oświetlenie wewnętrzne szafy.
Osprzęt elektryczny w łazienkach hotelowych
Stosunkowo mało rozbudowany osprzęt elektryczny w łazienkach obejmuje przede wszystkim gniazdo w pobliżu lustra, na ogół zintegrowane z włącznikiem oświetlenia funkcyjnego w tym miejscu. Coraz częściej tuż obok pojawia się gniazdko do golarek odpowiednie do urządzeń angielskich i amerykańskich (nie tylko pozwala wpinać niestosowane u nas wtyczki, ale też korzystać z niższego niż u nas napięcia).
Do ważnych elementów należą ponadto lusterka montowane na wysięgniku – pomocne przy goleniu czy wykonywaniu makijażu. Zwykle takie modele są wyposażone we własne źródła światła.
Warto wspomnieć, że suszarki trwale montowane do ściany spotyka się przede wszystkim w hotelach średniej klasy. W wyższej – urządzenia te znajdują się w szafie albo w garderobie w przedpokoju.