Osprzęt elektryczny w pokojach hotelowych. Jak na te potrzeby odpowiadają architekci wnętrz?
Wszystkie instalacje montowane w pokojach hotelowych muszą być bezpieczne, niezawodne, ale również bardzo intuicyjne. Tak, by każdy gość mógł łatwo i szybko uzyskać oczekiwany rodzaj oświetlenia lub tryb pracy określonych urządzeń. Jak na te potrzeby odpowiadają architekci wnętrz? Przede wszystkim stawiają na prostotę.
Spis treści
- Osprzęt elektryczny - dobrze widoczny
- Osprzęt elektryczny - zasada intuicyjność
- Pokój hotelowy - co jest ważne w rozmieszczeniu osprzętu elektrycznego
Osprzęt elektryczny - dobrze widoczny
Odwrotnie niż w przypadku przestrzeni prywatnych we wnętrzach hotelowych osprzęt elektryczny musi być dobrze widoczny – rzecz jasna po to, by gość szybko znajdował włącznik światła, gniazdko elektryczne czy sterownik klimatyzacji. A skoro elementy te nie mogą wtapiać się w ścianę lub mebel, stanowią ważny element projektu wnętrza. W butikowym hotelu dla najzamożniejszych wartością może być osprzęt wykonany z rzadkich w tej roli materiałów – ręcznie malowanej porcelany, kamienia naturalnego czy drewna. Dobrze, gdy zwraca uwagę formą, kolorem, wzorem.
W obiektach o wielkiej skali dobór osprzętu zwykle leży natomiast po stronie właściciela obiektu, od którego dzierżawi budynek określona sieć hoteli. Preferencje (techniczne, funkcjonalne, stylistyczne) danej marki są oczywiście brane pod uwagę, jednak w praktyce projektant wnętrz na ogół może decydować tylko o drobnych przesunięciach poszczególnych elementów w przestrzeni pokoju.
Tak czy inaczej istnieje tu kilka uniwersalnych wytycznych. Przede wszystkim unika się modeli z tworzyw sztucznych w kolorze białym, bo nieładnie się starzeją (żółkną) i bez względu na wzornictwo wyglądają tanio. Ciemne barwy zdecydowanie lepiej się tu sprawdzają.
Rzadkim wyborem jest szkło – widać na nim ślady palców. Bardziej praktyczne są powierzchnie półmatowe. Popularne stały się włączniki i gniazda z imitacji bakelitu – czytelne jako akcent stylu loftowego lub vintage. Do trendów należą wszystkie warianty eko, od naturalnych materiałów po (znacznie częstsze) tworzywa oparte na surowcu z recyklingu. Ważną tendencją jest też integrowanie osprzętu – ujmowanie we wspólne ramki, wbudowywanie w meble, wkomponowywanie w dekorację ściany.
Ciekawą inwestycją hotelową, która została zrealizowana w Warszawie w ostatnim czasie jest Barceló Warsaw Powiśle – nowy luksusowy hotel w Elektrowni Powiśle
Osprzęt elektryczny - zasada intuicyjność
Naczelną i uniwersalną zasadą w doborze osprzętu do hoteli jest intuicyjność. Chodzi o to, by wszystkie dostępne instalacje (przede wszystkim różne formuły oświetlenia, a także klimatyzacja, telewizja, ładowanie urządzeń elektronicznych itp.) były zaopatrzone w sterowniki, które pozwolą gościom w prosty sposób osiągnąć oczekiwany rezultat.
Do ważnych aspektów tego założenia – obok zadowolenia gości – należą kwestie ekonomiczne. Tradycyjny osprzęt jest tańszy od elektronicznego, np. dotykowego, a także mniej narażony na uszkodzenie – rzadziej się go więc wymienia. Z tego powodu np. niemal nie stosuje się zasłon na karniszach elektrycznych, bo i tak pierwszym odruchem większości ludzi będzie szarpnięcie za tkaninę. Rozwiązania elektroniczne, dotykowe czy smart pojawiają się zatem tylko w tych hotelach, w których wymaga tego lookbook marki.
Hotelarze chcą ponadto uniknąć konieczności asystowania (choćby telefonicznego) przy obsłudze urządzeń montowanych w pokojach. Nawet najbardziej spektakularnie rozwiązane oświetlenie o różnym charakterze komponuje się więc w dwa czy trzy stałe zespoły ustawień (tzw. sceny świetlne) włączane i wyłączane jednym wspólnym przyciskiem. Na ogół nie da się osobno włączać np. poszczególnych kinkietów. Ukłonem w stronę osób chcących precyzyjnie dobierać moc światła do indywidualnych oczekiwań bywają jedynie ściemniacze.
Bardziej zaawansowana elektronika jest zwykle niewidoczna dla gościa. Systemy automatyki budynkowej (smart home) pozwalają z komputera w recepcji włączyć czy wyłączyć konkretne sceny świetlne zarówno w częściach ogólnodostępnych, jak i w poszczególnych pokojach, a także np. wyregulować klimatyzację – tak by zdalnie pomóc gościowi, który ma z tym problem.
Pokój hotelowy - co jest ważne w rozmieszczeniu osprzętu elektrycznego
Do ważnych aspektów rozmieszczenia osprzętu elektrycznego w pokoju hotelowym należy akustyka. Puszki montażowe wbudowywane w cienkie ściany tworzyłyby mostki akustyczne – punkty przenikania hałasów. To jeden z powodów, dla których sterowniki i gniazda często są wmontowywane albo w meble (wolno stojące lub w zabudowie), albo w dekoracyjne panele na ścianach. Kolejne istotne wytyczne pochodzą od dostawców instalacji klimatyzacyjnej. Określają niewielki zakres swobody w umiejscowieniu modułu sterującego.
- Moc światła
Pozostałe aspekty projektu można kształtować bardziej dowolnie. Oczywiście ważną rolę odgrywają trendy, a zwłaszcza ten, który dotyczy mocy światła. Do niedawna w hotelach klasy premium operowano przede wszystkim nastrojowym oświetleniem. Starano się oczarować gościa stosowanymi także dziś pięknymi lampami na biurku i efektownymi kinkietami przy łóżku oraz ukrytymi listwami LED, których światło sączyło się zza zagłówka czy spływało po zasłonach. Z oświetlenia sufitowego natomiast rezygnowano. Obecnie jednak ocenia się, że pierwszy włącznik, na który natrafia ręka wchodzącego gościa, powinien uruchamiać rzęsiste światło – na czele z żyrandolem, jaki coraz częściej można zobaczyć na suficie pokoju hotelowego klasy premium.
- Wygoda wyłączania światła
W hotelu nie mniej ważna jest wygoda wyłączania światła. Chodzi o tzw. przycisk master, który wyłącza wszystkie oprawy w pokoju, przedpokoju i łazience – poza lampkami do czytania. Te pozostają na osobnym obwodzie, by uniknąć sytuacji, w której jedna osoba przypadkowo gasi światło drugiej.
Co poza tym? Ponieważ w bardziej eleganckich obiektach biurka odsuwa się od ściany, gniazda zasilające montuje się na ścianie obok albo w blacie (by zamiast wiązki kabli na podłodze widoczny był tylko jeden przewód). Lampy biurkowe coraz częściej mają zintegrowaną bezprzewodową ładowarkę do telefonów. Wtyki USB-A ustępują miejsca standardowi USB-C. I ostatnia uwaga. Obok czajników coraz częściej montuje się w pokojach hotelowych miniekspresy do kawy. Warto zapewnić im dodatkowe gniazda.